29.03.2014.

Новески се повреди на загревање, Мајнц му се врати на победите

МАЛЕР ЗА БИТОЛЧАНЕЦОТ, НО И ПРЕКИН НА ЦРНАТА СЕРИЈА ЗА МАЈНЦ ВО БУНДЕСЛИГАТА
Македонскиот интернационалец Николче Новески се повреди на загревањето од мечот од 28 коло на Бундеслигата помеѓу Мајнц 05 и Аугсбург и не настапи.
Црвените ја прекинаа серијата од два порази и со 3:0 го совладаат гостинот од Аугсбург. Фудбалерот кој влета како централен дефанзивец, Нико Бунгерт во 12 минута го отвори резултатот. Спокојност донесе вториот гол, кој беше комичен автогол на Калсен Бракер и голманот Хиц во 39 минута. Во 83 минута со евро-гол од голема далечина Гајс ги постави финалните 3:0. Мајнц ја забележа 13 победа и скокна за едно место и сега е шести со 44 бода. Во наредното 29 коло екипата на Новески му гостува на Ајнтрахт во Франкфурт на 5 април.

Нема коментара:

Постави коментар