30.11.2012.

Трите бода единствена цел за пелистерци

БЕЗ РАЗЛИКА КАКО ИГРААТ, ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ЗНААТ ДЕКА ПРОТИВ ТЕТЕКС МОРА ДА СЛАВАТ ЗА ДА ПРЕЗИМАТ ПОДАЛЕКУ ОД ДНОТО
По една комплетно мирна недела во која фудбалерите и стручниот штаб на Пелистер имаа доволно време за анализа на претходните средби и подговотка за наредната, дојде време и за последната официјална средба под Тумбе кафе оваа гофина.

27.11.2012.

Комплиментите за Пелистер, бодовите за противниците

ИСТА ПРИКАЗНА НА СИТЕ ГОСТУВАЊА НА ПЕЛИСТЕРЦИ ОВАА ФУДБАЛСКА ЕСЕН
Многупати оваа фудбалска есен по истото сценарио од гостувањата фудбалерите на Пелистер се враќаа со наведнати глави и со полна „торба„ пофалби за добрата игра, организираноста и слично. Но зелените рушат негативни рекорди кога се во прашање мечевите надвор од Битола.

26.11.2012.

Ништо ново, нов пораз на Пелистер на гости

Како и на претходните мечеви надвор од Битола, пораз без постигнат гол за Пелистер во Кичево
Напредок - Пелистер 1:0 (0:0)

Табуто од гостувањата за фудбалерите на Пелистер продожува и по мечот во Кичево. Зелените заминаа со големи амбиции и очекувања, но како и секогаш оваа сезона се вратија со наведнати глави.

25.11.2012.

Нов двоен пораз на битолските суперлигаши

Ако Битола во Струмица немаше што да бара со Зомимак М, тогаш домашниот пораз на Пелистер од Металург Јуниор е прворазредно изненадување
 РК Пелистер 08 - РК Металург Јуниор  22:24 (11:13)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 500
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски од Скопје.
Делегат: Стеванчо Коруновски од Скопје.

24.11.2012.

Дебакл на Пелистер во Гевгелија

ПОРАЗ ОД 35 ПОЕНИ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР НА ГОСТУВАЊЕТО КАЈ СИЛНАТА ЕКИПА НА КОЖУВ ОД ГЕВГЕЛИЈА
Кожув - Пелистер 79:44 (27:16, 16:8, 19:10, 17:10)

Во најслабо одиграниот натпревар досега во сезоната, кошаркарите на Пелистер го доживеаа најубедливиот пораз до сега во државниот шампионат. На гостувањето во Гевгелија кај учесникот во балканската БИБЛ лига, зелените во ниту еден момент не беше рамноправен ривал и финалните 35 разлика потврдуваат дека екипата на Благој Печалов тешко може до сензација на скоро сите мечеви, со исклучок на оние со Вардар.

23.11.2012.

На најнезгодното гостување, Пелистер по првите гостински бодови?

МНОГУ РЕТКО ПЕЛИСТЕР ЗНАЕЛ ДА ОТКИНЕ НЕКОЈ БОД ОД МЕЧЕВИТЕ ВО КИЧЕВО, ПА МОЖЕБИ СЕГА КОГА СИТЕ ГО ОТПИШУВААТ МОЖЕ ДО ПОЛН ПЛЕН
На три кола до крајот на есенскиот дел од шампионатот, фудбалерите на Пелистер си зацртаа цел на освојат што е можно повеќе бода од гостувањата во Кичево и Тетово и на домашниот меч со Тетекс.

22.11.2012.

Вардар со втора победа во полуфиналето

Куп на Македонија - Четвртфинале (2 меч)
Вардар - Пелистер 2:0 (0:0)

Фудбалерите на Вардар се последниот учесник во полуфиналето од Купот на Македонија откако со подобра игра во второто полувреме уште еднаш беа подобри од битолски Пелистер совладувајќи го вечниот ривал со 2-0 во вечерашниот меч на арената „Филип Втори“.

21.11.2012.

За полуфиналето, Пелистер не е отпишан

ИАКО МАЛКУМИНА ВЕРУВААТ ДЕКА ПЕЛИСТЕР ИМА СЕ УШТЕ ШАНСИ ЗА ПОЛУФИНАЛЕ, ВО БИТОЛСКИОТ ТАБОР ПОБЕДАТА НАД РАБОТНИЧКИ ДОНЕСЕ СОСЕМА ПОИНАКВА КЛИМА ПРЕД „ВЕЧНОТО ДЕРБИ„
Кога последен пат Пелистер го елиминира Вардар во Купот точно пред 10 години, подоцна и го освои пехарот. Исто и тогаш нивниот двомеч беше во четвртфиналето и реваншот се играше во Скопје. Но ако тогаш и минимален пораз од 3:2, Пелистер го водеше на мегдан со Караорман, подоцна и на трофеј во финалето со Слога Југомагнат, сега на битолчани им треба поголем подвиг.

20.11.2012.

Пелистер по изненадување во Скопје

ПОБЕДАТА НАД РАБОТНИЧКИ ГИ ОСОКОЛИ ПЕЛИСТЕРЦИ ДА ТРГНАТ ПО СЕНЗАЦИЈА ВО КУПОТ ПРОТИВ ВАРДАР
Минатиот викенд по скоро два месеци донесе насмевки на лицата на фудбалерите на Пелистер. Можеби играле и подобро на некои средби кои ги загубија, но во саботата против Работнички забележаа витална четврта победа во сезоната и побегнаа од предпоследно пласираниот Силекс.

19.11.2012.

Јелисиевиќ го „прегази„ Пелистер

ЧЕТВРТИ ПОРАЗ ВО ИСТО ТОЛКУ МЕЧЕВИ ЗА КК ПЕЛИСТЕР КОЈ НЕМАШЕ ШТО ДА БАРА ВО МЕЧОТ СО МНОГУ ПОКВАЛИТЕТНИОТ РАБОТНИЧКИ
Пелистер - Работнички 59:82

Во истиот викенд во кој фудбалерите беа поуспешни од Работнички, илузорно беше и кошаркарите да слават. Многу поквалитетната екипа на Работнички дојде во Битола како фаворит и ја оправда таа улога во рутински 40 минути под обрачите во спортската сала „Младост„ во Битола.

Потоп на битолските екипи

ПО ВТОР ПАТ ВО ПОЛУСЕЗОНАТА КОЈА ТЕЧЕ, ВО ИСТО КОЛО ПОРАЗЕНИ ДВЕТЕ ЕКИПИ ОД БИТОЛА
Куманово - Пелистер 31:21 (12:8)
Битола - Тинекс Пролет 27:32 (11:14)

По втор пат во сезоната двата ракометни клуба од Битола забележаа порази во ист викенд. Вистинска катастрофа им се случи на ракометарите на Пелистер на гостувањето во Куманово. Поразот од 10 разлика е најубедлив од овој тим и скоро на идентичен начин како и минатата година, така и оваа куманчани се радуваа на победа против зелените.

17.11.2012.

Главевски за нов почеток на пелистерци

По 45 дена без победа, фудбалерите на Пелистер го совладаа Работнички, благодарение на голгетерот Благојче Главевски
Пелистер - Работнички 1:0 (1:0)

Стадион: Тумбе кафе „Битола„ Гледачи: 700
Главен судија: Марјан Марковски (Охрид)
Асистенти: Кирил Негриски и Симон Грданоски(Струга)
Стрелец: Главевски во 6 минута за Пелистер

12.11.2012.

Како и да играат пелистерци на гости губат

СЕДМИ ГОСТИНСКИ ПОРАЗ, ОВОЈ ПАТ ВО МЕЧ ВО КОЈ НА ТЕРЕНОТ ПОСТОЕШЕ САМО ЕДНА ЕКИПА. НО ИСТАТА ТАА ЕКИПА НА КРАЈОТ ЗАГУБИ
Веќе станува пракса и кога игра добро и кога игра лошо Пелистер да губи. Поразот во Штип посебно тешко им падна на зелените бидејќи слично како со Работнички во Скопје, Пелистер доминираше, креираше шанси, но и промашуваше.

11.11.2012.

Тесна победа на Пелистер во Штип

По неколку негативни резултати, Пелистер по бодовите од Ресен, донесе цел плен и од Штип
Текстилец - Пелистер 20:23 (11:15)

Вистински Суперлигашки дуел се одигра во неделата во салата на ОУ Тошо Арсов„ во Штип. Ракометарите на Текстилец крајно мотивирани влегоа во овој натпревар и без респект му се спротивставија на големиот Пелистер.

Пелистерци застанаа на крајот

ВО МЕЧ ВО КОЈ ИМАА МНОГУ ШАНСИ ЗА ПОБЕДА, КОШАРКАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ПОДКЛЕКНАА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 3-4 МИНУТИ
 Вардар - Пелистер 67:64 (18:18, 14:12, 14:20, 21:14)

Во натпреварот во кој пелистерци полагаа најмногу надежи, загубија добиен натпревар и драстично ги намалија шансите за опстанок во најсилната македонска лига. Захариевски и капитенот Петковски добро го отворија мечот и во првите 10 минути се играше израмнето.

09.11.2012.

Пелистер во ново финале за опстанок

ЗАБОРАВЕНИ НЕУСПЕСИТЕ, ПЕЛИСТЕР СЕ НАДЕВА НА ПОДОБРА СРЕЌА ВО ШТИП НА МЕЧОТ СО КОНКУРЕНТОТ БРЕГАЛНИЦА
По серијата на порази најдобра „медицина„ е еден позитивен резултат, кој ќе го смени размислувањето, ќе го засили моралот и самодовербата. Таков е случајот со Пелистер кој скоро два месеци не забележал триумф.

08.11.2012.

Има ли излез од кризата на Пелистер?

ПО ОКТОМВРИ, ПЕЛИСТЕР ВЛЕЗЕ И ВО „ЦРНИОТ„ НОЕМВРИ СО МНОГУ ГРИЖИ ПО СЕРИЈАТА ПОРАЗИ
За прв пат по повеќе од две години Пелистер врза три последователни порази, а скоро 27 месеци не загубил два пати по ред под Тумбе кафе. Негативните рекорди покажуваат дека битолчани влегоа во резултатска криза и дека целта до крајот на фудбалската есен е да не паднат компетно во зоната која води во Втората лига.

07.11.2012.

Еден корнер и победа за Вардар среде Битола

Во тврд и не многу квалитетен натпревар единствениот корнер за гостите го одлучи победникот, а можеби и патникот во полуфиналето
Куп на Македонија - четвртфинале (1 меч)

Пелистер - Вардар 0:1 (0:0)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 2.000
Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Асистенти: Кирил Негриецки и Симон Грданоски (Струга)
Делегат: Добре Иванов (Кратово)
Стрелци: Петров во 77 минута за Вардар
Жолти картони: Лазаревски (Пелистер), Стјепановиќ, Вајс, Стојаковиќ, Бојовиќ (Вардар)
Црвени картони: нема

06.11.2012.

Можеби Купот ќе ги „излекува„ пелистерци

ПРВ ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА МИЛЕ ДИМОВ ВО КУП МЕЧОТ СО ВАРДАР ДЕНЕС ВО БИТОЛА
Пелистер сврте нова страница и по оставката на Горазд Михајлов, денес првиот тренинг го одржа Миле Димов, кој ќе ја води екипата од Битола во преостанатите првенствени и куп натпревари.

05.11.2012.

„Комитите„ не доаѓаат под Тумбе кафе

Скопската навивачката група „Комити“ не доби дозвола да патува в среда во Битола и да го бодри својот тим Вардар на првиот четвртфинален куп меч со Пелистер што ќе се одигра под „Тумбе кафе“.

Оставка на Михајлов, Димов пак на клупата на Пелистер

ТРЕНЕРСКА СМЕНА ВО БИТОЛА, СО МИЛЕ ДИМОВ ПАК НА КЛУПАТА НА ЗЕЛЕНИТЕ ДО КРАЈОТ НА ФУДБАЛСКАТА ЕСЕН
Поразот од Металург во неделата дефинитвно го втурна Пелистер во опасната зона и ако до сега домашниот терен беше силен адут на пелистерци, сега и таа непобедливост по една година се сруши. По денешниот тренинг воден од Михајлов, младиот тренер заедно со клубската управа седнаа на заедничка маса да ја анализираат ситуацијата во која западна битолскиот прволигаш.

04.11.2012.

Битола изненадена, Пелистер лесно до победа

Победа и пораз за битолските клубови во ВИП Суперлигата во ракомет
Преспа - Пелистер 22:33

Во серија на последните 12 официјални меча меѓу Пелистер и Преспа победуваат битолчани. Така беше и овој пат. Во меч во кој бодовите беа однапред впишани, Пелистер не се ни испоти и во тим преполн со младинци стигна до победа од убедливи +11.

Кавадарчани со „стотка„ до победа

Само во првото полувреме Пелистер му беше колку-толку рамноправен на силната екипа на Фени Индустри
 
Пелистер - Фени Индустри 74:100

По повеќе од една година, љубителите на кошарката во Битола имаа можност да гледаат прволигашката кошарка. Иако со скромен играчки кадар, дури и нешто полош од оној кој ја избори промоцијата, Пелистер одигра достоинствен меч со многу поквалитетнатан екипа на Фени Индустри.

Стевановиќ погоди во „мртвиот„ битолски меч

Прв домашен пораз за Пелистер во новата сезона и незавидна ситиуација за битолчани пред зимската пауза
Пелистер - Металург 0:1 (0:0)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 1.000
Главен судија: Петар Мантев (Неготино)
Асистенти:Илија Гонев (Неготино) и Гоце Недев (Кавадарци)
Делегат: Ветон Кранлиевски (Ресен)
Стрелци: Стевановиќ во 74 минута за Металург
Жолти картони: А. Вељановски, Елмазовски, Димитровски, С. Магловски, Главевски (Пелистер), Стевановиќ, Петковски, Нестороски (Металург)
Црвени картони: нема

02.11.2012.

Битолските против скопските зелени за прекин на една црна серија

ПО ПОСЛЕДНИТЕ НЕГАТИВНИ РЕЗУЛТАТИ И ПЕЛИСТЕР И МЕТАЛУРГ САМО СО ПОБЕДА СЕ ДОБЛИЖУВААТ ДО ЦЕЛТА ВО СЕЗОНАТА
Малкумина очекуваа подвиг на пелистерци во Тетово кај силната екипата на Шкендија во средата, но затоа во Битола Пелистер е сосема поинаква екипа. Ако во гости руши негативни рекорди, во Битола зелените не загубиле официјален меч скоро една година. Последен пат во Втората лига тимот на Еуромилк ги однесе сите три бода од под Тумбе кафе со победата од 0:1, кога Пелистер го водеше Неџат Хусеин и беше сменет со Марјан Секуловски веднаш по тој меч.

Водство, па пораз на Пелистер во Тетово

Шкендија - Пелистер 3:1 (3:1)

Шкендија откако бодовно го стигна Вардар во минатото коло, уште во првиот дел го реши Пелистер, иако битолчани дури и први победоа по осум минути игра и водството преку Благојче Главески.