31.01.2013.

Митревски и Тодоровски судат во Волгоград

БИТОЛСКИОТ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН СУДИСКИ ПАР ЌЕ ЈА ДЕЛИ ПРАВДАТА ВО РУСКИОТ ВОЛГОГРАД
Ново големо признание за битолскиот судиски пар Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Само некој ден по нивното враќање од светското првенство во Шпанија, каде ги следеа натпреварите на поискусните колеги, битолските судии добија нов предизвик во евро-куповите.

28.01.2013.

Тони Мегленски и Симеон Христов во зелениот дрес

БИТОЛСКИОТ ПРВОЛИГАШ ГО ОБЕЛОДЕНИ ВТОРОТО, ПА И ТРЕТОТО ЗАСИЛИВАЊЕ ВО ЗИМСКИОТ ПРЕОДЕН
31 годишниот фудбалер за врска, Тони Мегленски е нов член на битолски Пелистер и второ засилување во зимскиот преоден рок за екипата на Гордан Здравков. Ова искусно име треба да даде стабилност во средниот ред на пелистерци во вториот дел од првенството.

21.01.2013.

Пелистерци уште не ги „запалиле моторите„

Од исходот на Светското првенство, зависи и кога РК Пелистер ќе почне да го подготвува пролетниот дел од шампионатот
Додека сите погледи на љубителите на ракометот во Битола се вперени во тв екраните и со големо внимание ги следат настапите на македонската ракометна селекција на светското првенство во Шпанија ракометарите на Пелистер се уште се во очекување на стартот на подготовките за пролетниот дел

17.01.2013.

Тече пријавувањето за спортист на Битола за 2012 година

СОЈУЗОТ НА СПОРТОВИ НА БИТОЛА НАЈДОЦНА ДО 25 ЈАНУАРИ ЌЕ ГИ СОБЕРЕ ДОБИЕНИТЕ ПРЕДЛОЗИ ОД СВОИТЕ ЧЛЕНКИ
Сојузот на спортови од Битола деновиве го објави конкурсот за избор на најдобри спортисти и спортски екипи. Потпретседателот на Сојузот на спортови од Битола, Ѓуро Илиќ, за годинашниот избор вели: Сојузот на спортови оваа година ќе го одржи традиционалниот избор за спортист на Битола за 2012 година.

Здравков: „Задоволство е да се биде тренер на Пелистер„

ПЕЛИСТЕР ГИ ЗАПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ВТОРАТА ПОЛУСЕЗОНА СО ПРВИТЕ ТРЕНИНЗИ ПОД ГОРДАН ЗДРАВКОВ
Екипата на Пелистер под водство на новиот стратег Гордан Здравков во средата на својот стадион во Битола ги стартуваше подготовките за новата сезона. Без ниту едно ново име засега, со тројца прекомандувани младинци кои ќе го одработуваат тренажниот процес со сениорскиот тим „зелените“ стартуваат со подготовките кои треба да овозможат квалитетна форма во битката за опстанок престојнава пролет.

15.01.2013.

Здравков прозива утре во 13 часот

ОТКАКО ГО РЕШИЈА ПРАШАЊЕТО НА ТРЕНЕР, ВО ПЕЛИСТЕР СЛЕДУВА ПРОЗИВКАТА БЕЗ НИТУ ЕДНО НОВИ ИМЕ А ПОТОА И ПРЕОДНИОТ РОК
Новиот шеф на стручниот штаб на Пелистер Гордан Здравко само пет дена откако беше назначен, ќе ја има официјалната прозвика за старт на зимските подготовки на Пелистер. Во ростерот кој утре ќе истрача под Тумбе кафе во 13 часот нема да се појави ниту едно ново име. Преодниот рок за пелистерци почна нешто подоцна заради дефинирањето на финансиската конструкција, па нема да биде лесно да се доведат нови фудбалери во клубот од Битола.

11.01.2013.

Гордан Здравков нов тренер на ФК Пелистер

НОВИОТ ТРЕНЕР ОД ДЕНЕС И ОФИЦИЈАЛНО НОВ ТРЕНЕР НА ПЕЛИСТЕР ЗА ОВАА ПОЛУСЕЗОНА
Само еден ден откако легнаа парите на сметката на ФК Пелистер напрвени се првите два чекори за реконструкција на клубот и тимот. Така штипјанецот Гордан Здравков од денес е нов тренер на Пелистер со договор до крајот на сезоната и можност ако двете страни бидат задоволни и за наредниот шампионат.

09.01.2013.

Градот Битола го помогна ФК Пелистер со 3,5 милиони денари

ДОЈДЕ КРАЈ НА ДОЛГИТЕ ПЕРИПЕТИИ ОКОЛУ ФИНАНСИСКИОТ „КОЛАЧ„ ЗА ФК ПЕЛИСТЕР
Денеска по подолго очекување општина Битола како и што вети пред празниците префрли финансиски средства на сметката на фудбалскиот клуб Пелистер. Според информации префрлените финансиски средства се во висина од 3,5 милиони денари.

08.01.2013.

Пелистер активен на две полиња за својата идинина

СЕ УШТЕ ЗЕЛЕНАТА МАСА ОДЛУЧУВАЧКА ЗА ТОА КАКОВ ПЕЛИСТЕР НЕ ОЧЕКУВА ВО 2013 ГОДИНА
Одлучувачки денови за иднината на Пелистер се деновите кои следат. Управата на клубот во соработка со градските власти кои се главен акционер на клубот, работат на две полиња за реконструкција на планот за битолскиот спортски љубимец во 2013 година.

Вардар и Пелистер добиваат странски газди

На повидок решение на финансиските грижи за двата македонски фудбалски бренда
Италијански пари влегуваат во Вардар, додека во Пелистер ќе финансира странска фирма со македонски бизнисмен и бизниси ширум Европа Без разлика на тоа каде се Вардар и Пелистер на табелата, дуелите меѓу  нив секогаш предизвикувале огромно внимание во македонскиот фудбал.

03.01.2013.

Ново исчекување во Пелистер

ПРОЛОНГИРАНИ ОДЛУКИТЕ ВО ПЕЛИСТЕР ЗА НАРЕДНАТА НЕДЕЛА, ШТОМ ЌЕ БИДЕ ОТКРИЕН КОМПЛЕТНИОТ КЛУБСКИ БУЏЕТ
Слично како минатото лето во Битола веќе половина месец не може да се реализира спортскиот проект за 2013 година заради се почестите одлагања околу финансискиот дел од главниот акционер општина Битола. Така според најновите инфомации клубот ќе мора во периодот од целата наредна недела да ги реши најавените новини.