28.08.2013.

Лудо реми под Тумбе кафе

ВО ЕДЕН ОД НАЈУБАВИТЕ ДОМАШНИ НАТПРЕВАРИ, ПЕЛИСТЕР И МЕТАЛУРГ ОДИГРАА МИРОЉУБИВО И СПЕКТАКУЛАРНО
Прва фудбалска лига - 5 - коло
Пелистер - Mеталург 2:2 (1:1)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 2000
Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Асистенти: Кирил Негриески и Симеон Грданоски (од Струга)
Делегат: Зоре Мојсоски (Македонски Брод)
Стрелци: Алтипармаковски во 2 и 64 минута за Пелистер, а Вујовиќ во 19 и Крстев во 57 минута за Металург
Жолти картони: Елмазовски (Пелистер), Пеев, Вујовиќ, Митревски (Металург)
Црвени картони: нема

25.08.2013.

Скината аркадата на Николај Христов

СТРАДАШЕ АКРАДАТА НА ЕДЕН ОД НАЈБОРБЕНИТЕ ПЕЛИСТЕРЦИ НА ГОСТУВАЊЕТО ВО ШТИП
Здравствениот билтен по мечот во Штип повторно не е најпозитивен за фудбалерите на Пелистер. И од овој меч избраниците на Драган Бочевски излегоа со крвави глави, мускулни проблеми, многу удари. Најлошо мина бугарскиот интернационалец Николај Христов ,кој во 8 минута доби удар со лакт во главата и настрада аркадата.

Штипските „плави„ го надскокаа Пелистер

ПРВ ПОРАЗ НА ПЕЛИСТЕР ВО ОФИЦИЈАЛЕН НАТПРЕВАР ВО НОВАТА СЕЗОН
Прва фудбалска лига - 4 - коло

Брегалница - Пелистер 3:0 (1:0)

Градски стадион во Штип. Гледачи: 2500
Главен судија: Дејан Јакимовски
Асистенти: Тони Стојановски и Игор Ширилов (сите од Скопје)
Делегат: Адмир Зекировиќ (Скопје)
Стрелци: Илиев во 31, Стојанов во 70 и Аксентиев во 90 минута за Брегалница
Жолти картони: Стојанов, Андонов, Ѓоревски (Брегалница), М. Степановски, Миленковски, Жуниор, Елмазовски (Пелистер)
Црвени картони: Ступиќ во 8 минута

21.08.2013.

Франзуцин на голот на Пелистер?

ДАЛИ ПЕЛИСТЕРЦИ ВЕЌЕ ПРОНАЈДОА ЗАМЕНА ЗА ИГОР ТОСКОСКИ НА ГОЛОТ?
Битолски Пелистер се наоѓа во играчка реконструкција, а напоредно со тоа и администрацијата клубот да заврши во рацете на Силјан Мицевски наскоро ќе биде готова. Најверојатно по заминувањето на Игор Тоскоски во Германија, голот на Пелистер ќе го брани голман од Франција.

Пелистер низ Струга до осминафинеле во Купот

ЛЕСНА ПОБЕДА НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР НА КУП ДЕБИТО ВО СТРУГА ПРОТИВ КАРАОРМАН
Куп на Македонија - 1 коло
Караорман - Пелистер 0:5 (0:1)

Градски стадион во Струга. Гледачи: 500
Главен судија: Јосип Бартон
Асистенти: Илми Медии и Рихан Алити (сите од Тетово)
Делегат: Јовче Попоски (Охрид)
Стрелци: Миленковски во 41, К. Степановски во 50, Жуниор во 66, Алтипармаковски во 85 и Трајковски во 89 минута за Пелистер
Жолти Картони: Глигоровски (Караорман), Ивановиќ, Георгиев, Велевски (Пелистер)

19.08.2013.

Мечот со турновци остави силни последици по Пелистер

КАЗНИ И ПОВРЕДИ ЗА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ПО НЕДЕЛНОТО ДЕРБИ СО ХОРИЗОНТ ТУРНОВО
Ремито со Хоризонт Турново го потврди целиот прогрес на Пелистер за разлика од минатата сезона, но и лимитите на екипата на Бочевски. Цврстата одбрана и карактерот со човек или два помалку е дополнителна вредност на екипата од Битола. Но неиграњето на Жуниор, тешката повреда на Главевски и недостатокот на адекватна замена на позицијата прв напаѓач и тоа како се почувствува против затворен противник како турновци, се додека пелистерци не останаа со човек помалку.

РК Пелистер ги претстави своите засилувања

Ракометниот клуб Пелистер успешно се трансформираше во Акционерско Друштво, предводено од новиот спонзор Силјан Мицевски. Целта на поранешниот македонски првак е јасна, во прв момент да се состави стабилен клуб и истиот да се исправи на здрави нозе, за догодина „пелистерци“ да се обидат и да ги замрсат сметките на Металург и на Вардар во битката за највисок пласман.

18.08.2013.

Повеќе црвени картони од голови во Битола

ТЕНЗИЧЕН НАТПРЕВАР ПОД ТУМБЕ КАФЕ ВО КОЈ ПЕЛИСТЕР НА МОМЕНТИ И СО ДВАЈЦА ФУДБАЛЕРИ ПОМАЛКУ ОСТАНА НЕПОРАЗЕН
Пелистер - Хоризонт Турново 0:0

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 4000
Главен судија: Димитар Мечаровски
Асистенти: Дејан Неделковски и Гоце Петревски (сите од Скопје)
Делегат: Митко Локоски (Ресен)
Стрелци: нема
Жолти картони: Китановски, Драгарски, Христов (Пелистер), а Мутафчиски, Вареловски, Митрев, Наумчевски, Својиќ, Блажевски (Хоризонт Турново)
Црвени картони: Китановски (Пелистер) во 61 и Драгарски (Пелистер) во 71 минута, а Митрев (Хоризонт Турново) во 87 минута

15.08.2013.

Силјан Мицевски газда на РК Пелистер

ЛЕГЕНДАРНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ, СЕ ВРАЌА НА РАКОВОДНОТО МЕСТО ВО НЕГОВИОТ ОМИЛЕН КЛУБ
Силјан Мицевски ќе биде единствениот акционер во ракометниот клуб Пелистер и клубот се надева дека со негова помош конечно ќе излезе од неколкугодишната анонимност и ќе се врати на старите патеки кога беше клуб за респект и ривал што секогаш атакувал на трофеи.

12.08.2013.

Пашовски: „Пелистер покажа карактер„

СО ГОСТИНСКАТА ПОБЕДА НАД РЕНОВА, ПЕЛИСТЕР ПО ПОДОЛГО ВРЕМЕ НА ВРВОТ НА ПРВЕНСТВЕНАТА ТАБЕЛА
Еден од оние кои го понесоа товарот на гостувањето во Тетово и победата над Ренова од 1:2, секако е капитенот Гпран Пашовски, кој беспрекорно си ја заврши работата и овозможи по трет пат во историјата, втор пат во меч за бодови, Пелистер да слави на теренот на „гипсарите„:

Љамчевски и Миленковски го „пробија гипсот„


СО ОДЛИЧНА ИГРА НА ИГРАЧИТЕ ОД КЛУПАТА, ПЕЛИСТЕР СЕ ВРАТИ СО ПОЛН ПЛЕН ОД ТЕТОВО
Прва фудбалска лига - 2 коло 

Ренова - Пелистер 1:2 (1:1)

Градски стадион во Тетово. Гледачи: 500
Главен судија: Александар Влахо
Асистенти: Игор Ширилов и Илија Недески (сите од Скопје)
Стрелци: Емини во 19 минута за Ренова, автогол на Ристов во 45 и Миленковски во 69 минута за Пелистер
Жолти картони: Садики, Нухиу (Ренова), Мојсов, Миленковски, Љамчевски (Пелистер)
Црвен картон: Жуниор (Пелистер) во 74 минута

10.08.2013.

Блесок на Тодоровски на малиот маратон

ОДРЖАН 34 МАЛ ОХРИДСКИ МАРАТОН, НА КОЈ БИТОЛСКИТЕ ПЛИВАЧИ ПЛИВАА ОДЛИЧНО
 
Пред неколку дена во Охрид се одржа традиционалниот 34 мал охридски маратон, на кој учество зедоа и пет пливачи од битолските пливачки клубови ПК Олимпик и ПК Југ. На патеката Горица - Охрид, долга 2.500 метри први стартуваа пливачите постари од 16 години, но посебно интересна беше втората трка за пливачи помлади од 16 години во која се натпреваруваа сите натпреварувачи од Битола.

09.08.2013.

Амбициите на Пелистер на испит кај „гипсарите„

ЕДЕН МЕСЕЦ ПО ПОРАЗОТ ВО ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧ ВО ОХРИД, ПЕЛИСТЕР КАЈ НА МЕГДАН СО РЕНОВА, ОВОЈ ПАТ ВО ТЕТОВО

Мечот со Ренова во битолските кулоари е означен како најзначаен за вистинските вредности на реновираниот тим на Пелистер. Победата над Еуромилк донесе спокој и мирна недела во која избраниците на Драган Бочевски го подготвуваа дуелот со „гипсарите„

Браво за хуманите пелистерци

Иницијативата поттикната од ФК Пелистер, од АД Пелистерка и Млекарата Здравје Радово, утринава ги израдува најмладите од Домот за доенчиња во Битола. Имено целиот приход од неделниот меч со Еуромилк беше хуманитарен и тие средства беа искористени за потребите на оваа установа.

08.08.2013.

Пелистер по изненадување на гости кај „гипсарите„

ПО СТАРТНИТЕ ТРИ БОДА, ЗЕЛЕНИТЕ ОПТИМИСТИ ПРЕД ГОСТУВАЊЕТО В НЕДЕЛА КАЈ РЕНОВА
Мисијата Ренова и првото гостување во сезоната, веќе неколку дена е на дневниот ред во фудбалска Битола. Огромен респект кон ривал кој ги порази зелените во контролен натпревар пред три недели, но и верба во сопствените можности кај пелистерци.

06.08.2013.

Мустафов на одстапка во Победа

МЛАДИОТ ОФАНЗИВЕЦ НА ПЕЛИСТЕР ИСПРАТЕН НА КАЛЕЊЕ ВО ПРИЛЕП
Младиот офанзивен фудбалер за врска на битолски Пелистер, Бурхан Мустафов до крајот на 2013 година во наредните 6 месеци ќе биде на позајмица во второлигашот Победа од Прилеп. Добрата соработка на двата клуба е продлабочена со уште едно ново име.

04.08.2013.

Драгарски „го отвори„ Еуромилк

ЗАПОЧНА НОВИОТ ШАМПИОНАТ НА МАКЕДОНИЈА СО ДОМАШНИ ТРИ БОДА ПОД ТУМБЕ КАФЕ
Прва фудбалска лига - 1 - коло
Пелистер - Еуромилк 1:0 (0:0)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 3000
Главен судија: Јосип Бартон (Тетово)
Асистенти: Иса Емрулаи (Тетово) и Зоран Костоски (Прилеп)
Делегат: Дарко Јовчески (Тетово)
Стрелец: Драгарски во 70 минута за Пелистер
Жолти картони: К. Степановски, Жуниор, Драгарски, Пашовски (Пелистер), Давчевски (Еуромилк)
Црвени картони: нема

02.08.2013.

Време е да падне и традицијата и Еуромилк

Во историјата на сите официјални натпреварувања во нашата земја, Пелистер и екипата од скопската населба Лисиче играле само два натпревари за бодови. И на големо изненадување во двата натпревари Пелистер загубил и дури и не постигнал гол. Еве потсеќање на тие два натпревари есента 2011 и пролетта 2012 година.

01.08.2013.

Бочевски: „Работата и дисциплината беспрекорни„

Бившиот тренер на Напредок, Драган Бочевски, на 8 контролни натпревари ја водеше екипата на Пелистер, но официјалното деби го очекува в недела со Еуромилк. Најавите за европски Пелистер ги потврдува и шефот на струката, кој по долг период пак е во истата соблекувална во која редеше успеси како фудбалер

Претставени новите дресови на Пелистер

Денес на официјална прес-конференција битолскиот прволигаш Пелистер ги претстави новите дресови за сезоната 2013/14. Спортскиот директор Миле Димов и новиот тренер на екипата Драган Бочевски говореа пред седмата сила, а сите новајлии позираа со новиот зелен дрес.

Пелистер се враќа во рацете на Мицевски

Со задолжителната трансформација во АД, најава за подобри денови во славниот битолски суперлигаш
Најтрофејниот претседател на битолчани е заинтересиран да биде дел од новиот проект на машкиот ракометен клуб. Откако машките ракометни клубовите добија рок до 16 август да ја отпочнат процедурата за трансформација во акционерски друштва, за битолски Пелистер се отвора нова можност во тимот да го имаат својот најтрофеен претседател Силјан Мицевски.

Милевски тренира со Пелистер и очекува договор

ДАЛИ СО УШТЕ ЕДНО ВРАЌАЊЕ, ПЕЛИСТЕР ЌЕ ДОБИЕ УШТЕ ЕДНА ОПЦИЈА ВО НАПАДОТ
29 годишниот напаѓач кој поникна од школата на Пелистер, Дарко Милевски деновиве повторно е во Битола и тренира со Пелистер. Тој дури и доби шанса на еден дел од второто полувреме на мечот со Македонија Ѓ.П. Деновиве ќе се знае дали Пелистер ќе му понуди перманентен договор или не.