28.02.2014.

Загрижува мускулот на Драгарски

ДАЛИ МЛАДИНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ НА ПЕЛИСТЕР ЌЕ СЕ ОПОРАВИ НА ВРЕМЕ ЗА САБОТНИОТ МЕЧ ВО СКОПЈЕ
Кога се чинеше дека се е во најдобар ред и дека Пелистер со комплетен состав ќе патува за Скопје на мегдан против Работнички, загрижува последната вест поврзана со стандардниот младински репрезентативец Христијан Драгарски.

Кире Стерјов нов тренер на Младост Царев двор

БИВШИОТ ПОМОШНИК ВО ПЕЛИСТЕР, ЗА ПРВ ПАТ ПОЧНУВА САМОСТОЈНА ТРЕНЕРСКА КАРИЕРА
Амбициозниот третолигаш Младост Царев двор направи мала битолска колонија во своите редови. Од вчера нов тренер на оваа екипа е Кире Стерјов, кој по местото асистент во Пелистер и Миравци, за прв пат ќе биде прв тренер, во екипа која има големи шанси да се промовира во второлигаш.

Последната минута кобна за Спартак и Канатларовски

ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД СРПСКОТО ПРВЕНСТВО, ТИМОТ НА КАНАТЛАРОВСКИ ГО ПОЧНА СО НЕСРЕЌЕН ПОРАЗ
Првото пролетно коло од српската Јелен Супер лига не мина најпозитивно за екипата на македонскиот стручњак Драган Канатларовски. Хитот на есенскиот дел од српското првенство, клубот од Суботица најнапред го одложи мечот со Слобода, па го загуби со примен гол во судиското надополнување.

27.02.2014.

Шестото засилување на Пелистер доаѓа од Црна Гора

ТАЛЕНТИРАН ЦРНОГОРСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕЦ ЌЕ ГО ЗАСИЛИ БИТОЛСКИОТ РАКОМЕТЕН ИНТЕРНАЦИОНАЛЕЦ
Недостига само уште комплетирање на документацијата и веројатно од утре Пелистер ќе биде посилен за уште еден шести нов ракометар оваа година. Овој пат засилувањето доаѓа од Црна Гора.

Сампдорија се распрашува за битолски голман?

ДАЛИ ПОЗНАТАТА БИТОЛСКА ШКОЛА ИСФРЛА УШТЕ ЕДЕН ОГРОМЕН ТАЛЕНТ, ОВОЈ ПАТ НА ГОЛМАНСКАТА ПОЗИЦИЈА?
Малкумина знаат дека Битола денес го има најталентираниот македонски голман, кој така брзо напредува што нема да биде изненадување во наредниот период да го видиме и во некој интернационален клуб. Се работи за Филип Трајчевски, кој има неполни 16 години и од неодамна е член на скопски Вардар.

26.02.2014.

Пелистер нема победа, но има МВП на колото

ПОВРАТНИКОТ ВО ЕКИПАТА НА ПЕЛИСТЕР, НАЈКОРИСЕН ИГРАЧ ВО ТРЕТОТО ПРОЛЕТНО КОЛО
И покрај високиот пораз на неговиот тим од Работнички, центарот на битолчани, Мико Голубовиќ, со 32 поени и 6 скокови е статистички најкорисниот кошаркар во 14 коло во Првата лига. Во најдобрата петорка на колото место има и за неговиот соиграч Никола Вукасовиќ, за Александар Мареља од Струмица, како и за Красиќ и Икониќ од Работнички.

Добро второ полувреме за втора победа над Пролет

СКРОМНО ПРВО И УБЕДЛИВО ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ ВО ПОБЕДАТА НА ПЕЛИСТЕР НАД ПРОЛЕТ ВО БИТОЛА
Пелистер - Пролет 25:18 (12:9)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 500

Пелистер:
Божиновски (10 одбрани), Вакаруз (9 одбрани), Илиевски 2, Јуравлеов 3, Георгиевски 1, Кузмановски 2, Бесараб 1, Чурлевски 3, Ракочевиќ, Вешовски 1, Блажевски 3, Димитровски 4, Јанев 3, Филиќ 2

Алтипармаковски го „раздвижи„ Паналијакос

ПРВИ ВПЕЧАТОЦИ НА БИВШИОТ НАПАЃАЧ НА ПЕЛИСТЕР ПО ВРАЌАЊЕТО ВО ГРЦИЈА
Грчкиот второлигаш Паналијакос од пред два месеци е новиот фудбалски дом на Марјан Алтипармаковски. По шест месеци минати во Пелистер, напаѓачот пак се врати во Грција, каде две и пол сезони беше член на прволигашот Ксанти. Алтипармаковски влета како џокер во првите неколку пролетни кола.

Дарко Ристевски го засили голот на Хоризонт Турново

ВО ПОТРАГА ПО НОВ ПРЕДИЗВИК, МЛАДИОТ БИТОЛСКИ ГОЛМАН ПОТШИША ДОГОВОР СО ПРВОЛОГАШОТ ОД „КУКУШ„
Младиот 23 годишен голман кој долги години беше дел од школата на Пелистер, до крајот на сезоната ќе ги брани боите на еден од лидерите на крајот на есенскиот дел од фудбалскиот шампионат, Хоризонт Турново. Бившиот голман на Пелистер и Победа, потпиша за турновци, каде веројатно ќе биде алтернатива на Столе Димовски и заедно со Атанас Јованов ќе чекаат шанса на голот.

25.02.2014.

Пуштена во употреба новата стрелана во Битола

ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НОВИОТ СПОРТСКИ ОБЈЕКТ НАМЕНЕТ ЗА СТРЕЛАШТВО ВО НАШИОТ ГРАД
Со денешното пуштање во употреба на стреланата исполнето е ветувањето кон параолимпијката Оливера Наковска Бикова, но и кон другите љубители на стрелаштво од опшината кои исто така ќе можат да го користат овој објект.

Лесно и убедливо совладaн скромниот Радовиш

СО 15 ГОЛОВИ РАЗЛИКА, РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ГО ДОБИЈА КОНТРОЛНИОТ МЕЧ СО РАДОВИШ
Пелистер - Радовиш 31:16 (13:10)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 300

Бочевски задоволен од охридските подготовки

НА НЕКОЛКУ ДЕНА ДО ФУДБАЛСКАТА ПРОЛЕТ, ТРЕНЕРОТ БОЧЕВСКИ ОПТИМИСТ ПО СРАБОТЕНОТО
Пулените на охридскиот фудбалски стратег Драган Бочевски десет дена минаа во Охрид, каде се подготвуваа за пролетниот дел од сезоната во Првата македонска фудбалска лига „Во десетте дена кои ги поминавме во Охрид ги остваривме сите зацртани цели.

Втора победа на кугларите на Хераклеа

ПОБЕДА ЗА САМОДОВЕРБА НА БИТОЛСКИТЕ КУГЛАРИ ВО ДОМАШНИОТ ДРЖАВЕН ПАМПИОНАТ
Втора победа на кугларите на Хераклеа во осмиот натпревар од државниот шампионат на Македонија. Ново формираниот битолски клуб во кугланата на спортската сала „Младост„ убедливо го совладаа тимот на 18 август Адинг со 8:0 (2808 - 2688).

Китановски најпопуларен во Сабадељ

НЕОБИЧНО НО ВРЕДНО ПРИЗНАНИЕ ЗА НЕКОГАШНОТО НАПАЃАЧ НА ПЕЛИСТЕР ДОАЃА ОД КАТАЛОНИЈА
Легендарниот напаѓач на Пелистер, а подоцна и тренер и спортски директор на битолскиот прволигаш, Благоја Китановски доби значајно и невообичаено признание од неговиот некогашен клув Сабадељ од Шпанија.

„Чкембарите„ подготвуваат рекорд за „вечното дерби„

ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ШАМПИОНАТОТ НА МАКЕДОНИЈА ПОЧНУВА СО МЕЧОТ СО РАБОТНИЧКИ, НО БИТОЛСКИТЕ НАВИВАЧИ ВЕЌЕ МИСЛАТ НА „ВЕЧНОТО ДЕРБИ„
Календарот на вториот дел од шампионатот на Македонија во фудбал не ги милуваше битолчани кои во првите две кола гостуваат на националната арена „Филип втори„ најнапред против Работнички на 1, а потоа и против Вардар на 9 март. Иако мечот со дебармаалци треба да биде реванш за елиминацијата во четвртфиналето на Купот, битолските навивачи „Чкембари„ уште сега размислуваат за големото дерби со Вардар.

Македонците ги собраа крос-кантри медалите во Грција

АКО НЕ МОЖАТ НА ОЛИМПИЈАДАТА, МАКЕДОНСКИТЕ НОРДИЈЦИ ДОМИНИРААТ НА БАЛКАНОТ
Напоредно со завршницата на Зимските олимписки игри во Сочи, дел од македонските нордијци учествуваа на Балканскиот куп во Грција, каде освоија 4 медали од можните 6. Во спринтот на 1,5 километри, победник беше гркот Клеантис Караманлис, пред крушевчанецот Ѓоко Ицоски, а трет беше Тони Станоески.

24.02.2014.

Во вторник и среда два ракометни теста во Битола

ПОСЛЕДНА НЕДЕЛА НА ПОДГОТОВКИ ЗА ОФИЦИЈАЛНИТЕ МЕЧЕВИ НА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР
По неодигрувањето на мечот со Пролет минатиот петок, оваа недела дури три пријателски меча за ракометарите на Пелистер. Веќе договорените два меча со Радовиш ќе се одиграат по обратен редослед, најнапред во Битола, па потоа во Радовиш, а во меѓувреме вметнат во програмата е и вториот контролен натпревар со Пролет во спортската сала Младост.

Илче Петровски нов голман на Дрита

БИВШИОТ ГОЛМАН НА ПЕЛИСТЕР ПО ВРАЌАЊЕТО ОД АЛБАНИЈА ПРОНАЈДЕ АНГАЖМАН ВО ВТОРАТА МАКЕДОНСКА ЛИГА
23 годишниот чувар на мрежата кој потекнува од школата на Пелистер до крајот на сезоната ќе го чува голот на второлигашот Дрита од Боговиње. Имено Петровски по само неколку месеци се врати од Албанија и пронајде моментално решение во минатогодишниот прволигаш.

Преку Фуксе Берлин, Шундовски се поблиску до Берлин

РЕМИ ПРОТИВ СИЛНИОТ БУНДЕСЛИГАШ ОД БЕРЛИН ЗА РОМАНСКИОТ ПРВАК КОНСТАНЦА НА ЗВОНКО ШУНДОВСКИ
Битолскиот стратег на клупата на Констанца Звонко Шундовски продолжува со одлични резултати во рамките на групната фаза од ЕХФ Купот, откако во третото коло одигра 31:31 против големиот фаворит германскиот Фуксе Берлин.

23.02.2014.

Успешна генералката со Напредок за битолчани

ПЕТТА ПОБЕДА ВО ОСМИОТ ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧ НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ОВАА ЗИМА
Пелистер - Напредок 2:1 (1:0)

Стадион „Атина Бојаџи„ - Охрид. Гледачи: 300

Главен судија: Благојче Ралевски (Битола)
Стрелец: Љубенов во 16 и Мустафов во 70 минута за Пелистер, а Стојковски во 77 минута за Напредок
Жолти и црвени картони: нема

Спировски играше 75 минути, Берое поразен во Ловеч

ЛИТЕКС ПРЕСИЛЕН НА ДЕБИТО НА СПИРОВСКИ ЗА БЕРОЕ
Во својот дебитантски натпревар во новиот клуб, битолчанецот Стефан Спировски одигра 75 минути, но неговиот Берое загуби во Ловеч од Литекс со убедливи 3:0. На 15 минути до крајот тренерот на зелените од Стара Загора, Петр Хунчев го замени Спировски со Георги Костадинов.

Отпор само едно полувреме, бодовите одат за Скопје

ВРАЌАЊЕТО НА ГОЛУБОВИЌ ДОНЕСЕ НОВА ЕНЕРГИЈА, НО ПЕЛИСТЕР НЕМАШЕ СИЛИ ЗА ИЗНЕНАДУВАЊЕ ПРОТИВ РАБОТНИЧКИ
Пелистер - Работнички 72:107 (20:29, 17:19, 14:30, 21:29)

Трет меч и трет пораз за кошаркарите на Пелистер во пролетниот дел од кошаркарскиот шампионат на Македонија. Ако против Струмица и Вардар можеше да се надева на успех, илузија е да се бара првата победа против Работнички. Скопјани без ни малку проблем се прошетаа против битолските зелени и посебно по третата четвртина се одлепија до убедлива победа.

Наредната недела два теста против Радовиш

НАРЕДНАТА НЕДЕЛА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ЌЕ ИГРААТ ДВА ПАТИ ПРОТИВ РАДОВИШ
Неодигрувањето на вториот контролен меч против Пролет ги поремети плановите на ракометарите на Пелистер, кои наредната недела можно е да играат три натпревари. Покрај предвиденото гостување во Битола на Пролет (најверојатно во среда) избраниците на Томче Петрески ќе играат и два пати против Радовиш.

Китановски спремен за враќање на Крајова во елитата

БИВШИОТ ФУДБАЛЕР НА ПЕЛИСТЕР БЕЗ ПРОБЛЕМИ СЕ АКЛИМАТИЗИРА ВО НОВАТА СРЕДИНА ВО РОМАНИЈА
Младиот репрезентативец на Македонија во селекцијата до 21 година на Бобан Бабунски, Томе Китановски одлично се вклопи во новата средина, во романската Универзитатеа од Крајова. Младиот битолчанец мина повеќе од еден месец во новиот клуб, одигра серија на контролни мечеви и наскоро на 1 март започнува вториот дел од романската втора лига.

Бесараб: „Со нетрпение ги чекам натпреварите и „Чкембарите„

ЗАПОЗНАВАЊЕ СО НОВИОТ ПЛЕЈМЕЈКЕР НА ПЕЛИСТЕР, КОЈ ДОАЃА ОД УКРАИНСКИОТ ГРАД ЗАПОРОЖЈЕ
Играта на новиот Пелистер на Томче Петрески треба да ја организира засилувањето од Украина, 26 годишниот Сергеј Бесараб. Во моментите кога во неговата татковина на повидок е граѓанска војна, не е лесно да се остане фокусиран и да се мисли на ракометот.

22.02.2014.

Новевски како „ѕид„ победа за Астра

ПОБЕДА ЗА ТИМОТ НА ИВАНОВСКИ, РЕМИ ЗА МАЈНЦ НА НОВЕВСКИ И ПОРАЗ НА МЕХЕЛЕН НА ПАЧОВСКИ
Капитенот на Мајнц 05 Николче Новевски одигра одличен натпревар и неговиот клуб одигра 0:0 на гостувањето кај осминафиналистот во Лигата на шампионите Шалке 04. По враќањето во тимот по суспензијата од пет жолти картони, Новевски диригираше со одбраната на Мајнц, која не прими гол на последните два меча.

„Сефте„ за Ристевски во Славија

ОДЛИЧЕН НАТПРЕВАР, ГОЛ И РЕМИ НА ГОСТУВАЊЕТО КАЈ ЛЕВСКИ ЗА БИТОЛЧАНЕЦОТ КИРЕ РИСТЕВСКИ
Денес со мечевите од првото пролетно коло продолжи фудбалскиот шампионат на Бугарија. На своето деби во официјален меч за новата екипа, битолчанецот Кирче Ристевски постигна гол и неговата Славија извлече бод од гостувањето кај славниот Левски. Во тврд натпревар гостите два пати водеа и само 10 минути ги делеа од подвиг, но не издржаа.

21.02.2014.

ОФИЦИЈАЛНО: ФК Пелистер даден на продажба

ШПЕКУЛАЦИИТЕ ПОТВРДЕНИ И ФК ПЕЛИСТЕР НАСКОРО ТРЕБА ДА ДОБИЕ НОВ СОПСТВЕНИК
Долгоочекуваниот јавен повик за продажба на доминантниот пакет на акции на ФК Пелистер од денес и официјално е потврден од единствениот акционер на кубот - Општина Битола. Истиот повик е преведен и достапен и на англиски јазик. Повикот за продажба на Пелистер ви го претставуваме во целост:

Напредок, последен тест на квалитетите на пелистерци

ДЕНЕС КОНТРОЛЕН МЕЧ СО КИЧЕВЧАНИ И ВРАЌАЊЕ ВО БИТОЛА ЗА МОМЦИТЕ НА ДРАГАН БОЧЕВСКИ
Утре со натпреварот со Напредок фудбалерите на Пелистер ја комплетираат централната фаза на подготовки и попладне по средбата се враќаат во Битола. Избраниците на Драган Бочевски реализираа одлични подготовки и ако не беше полесната повреда на Благојче Главевски, се ќе беше според планот.

Почнува пролетта на Мирко Ивановски

НАПАЃАЧОТ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА МНОГУ ОЧЕКУВА ОД ВТОРАТА ПОЛУСЕЗОНА ВО РОМАНИЈА
Денес со домашниот меч против екипата на Корона Брашов, македонскиот репрезентативец напаѓач Мирко Ивановски и неговата екипа Астра Гиургиу ја започнуваат романската фудбалска пролет од која многу очекуваат.

20.02.2014.

Фестивал од голови за пелистерци

УБЕДЛИВА ПОБЕДА ПРОТИВ НЕУБЕДЛИВИОТ ТРЕТОЛИГАШ ЗА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ВО ОХРИД
Пелистер - Вулкан 5:0 (4:0)

Стадион „Атина Бојаџи„ - Охрид. Гледачи: 200
Стрелци: Марковски во 9, Динчев во 21, Милевски во 29, Ристевски во 33 и Воденичаров во 56 минута за Пелистер
Жолти и црвени картони: нема

Одложено гостувањето на Пролет во Битола

ПРОБЛЕМИТЕ СО НЕДОСТАТОКОТ НА СИЛНИ ПРОТИВНИЦИ, ГЛАВНА ГРИЖА КАЈ ПЕЛИСТЕРЦИ
Иако се очекуваше денес ракометарите на Пролет да допатуваат во Битола и да одиграат возвратен контролен натпревар со екипата на Пелистер, мечот нема да се одигра. Имено скопјани не успеаа да се организираат и побараа во Битола да гостуваат наредната недела.

19.02.2014.

Вардар го праќа Пелистер кон втората лига

ВТОР ПОСЛЕДОВАТЕЛ ПОРАЗ ВО ДИРЕКТНИТЕ ДУЕЛИ ЗА ОПСТАНОК НА КОШАРКАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР
Вардар Апаве - Пелистер 76:68 (22:18, 18:11, 15:19, 21:20)

Кошаркарите на Пелистер го загубија и второто дерби за опстанок во најсилната кошаркарска лига и сега шансите и наредната година да бидат прволигаши се сведени на минимум. Против Вардар Апаве во Скопје долго време беа во натпреварот, но немаа одлучност и сили да го направат толку посакуваниот превсрт за голема победа.

С. Жуниор: „Никогаш нема да ја заборавам вечерта по Металург„

БРАЗИЛЕЦОТ НЕ ГО ЗАБОРАВА ПЕЛИСТЕР И ЧКЕМБАРИТЕ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА БРАЗИЛСКИ БЛОГ-ПОРТАЛ
 
Во интервју за бразилскиот блог портал „Фудбал со насмевка„ новиот фудбалер на тетовска Шкендија, Стенио Маркос де Фонсека Салазар Жуниор говореше за неговата неполна една година во македонскиот фудбал, најнапред во Пелистер, а сега и во Шкендија.

18.02.2014.

Најмладите пелистерци утре против Вулкан

ЗА МЛАДИТЕ ТАЛЕНТИ ДА ИМААТ ПОВЕЌЕ МИНУТИ ЗА ДОКАЖУВАЊЕ, ПЕЛИСТЕР УТРЕ ЌЕ ИГРА ТЕСТ СО ТРЕТОЛИГАШОТ ОД КОСЕЛ
Стручниот штаб на Пелистер одлучи утре од 14 часот на стадионот „Атина Бојаџи„ во Охрид комбиниран тим на фудбалери кои играат помалку и младинци да одиграат контролен меч со третолигашот Вулкан од Косел. Тоа ќе биде убава можност Бочевски да ги види Мирчевски, Кузманов, Трајковски, Мустафов, Атанасовски, Апостоловски и останатите „бисери„ на прославената школа на Пелистер.

Нова повреда на Благојче Главевски

НЕМА КРАЈ НА ГЛАВОБОЛКИТЕ НА РОБУСНИОТ НАПАЃАЧ НА ПЕЛИСТЕР
За жал наместо комплетно опоравување, напаѓачот на Пелистер Благојче Главевски се соочува со нов физички проблем, кој ќе го сопре и успори неговиот процес на рекуперација. Имено битолчанецот почувствува болка во листот од десната нога и превентивно ги прекина подготовките на Пелистер во Охрид и се врати во Битола

ФОТО: Пелистерци уживаа во слободниот ден

НА ПОЛОВИНА ОД ПОДГОТОВКИТЕ ВО ОХРИД, БОЧЕВСКИ ИМ ДАДЕ СЛОБОДЕН ДЕН НА СВОИТЕ ПУЛЕНИ
Без разлика што вчера загубија од српскиот второлигаш Борац од Чачак, стручниот штаб на пелистерци не е незадоволен од работата, ангажманот на сите 6-7 дена на подготовките, па и од самиот натпревар. Затоа на половина од охридските 12 дена во кој зелените ги „полнат акумулаторите„ за пролетта, Бочевски им даде слободен ден на своите фудбалери.

Нова победа на новиот Пелистер

СО ИДЕНТИЧЕН РЕЗУЛТАТ КАКО ВО ОХРИД, РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР СЛАВЕА И ВО СКОПЈЕ ПРОТИВ ПРОЛЕТ
Пролет - Пелистер 28:29 (13:17)

Во шестиот контролен натпревар во подготовките за вториот дел од првенството, ракометарите на Пелистер забележаа победа во Скопје против тимот на Пролет, од кого загубија во меч за првенствени бодови минатата есен.

17.02.2014.

Кугларите на ГТЦ се извлекоа во Битола

СИЛЕН ОТПОР НО СЕПАК ПОРАЗ ЗА КУГЛАРИТЕ НА ХЕРАКЛЕА ВО ПРВОТО ПРОЛЕТНО КОЛО
Продолжи кугларскиот шампионат на Македонија, а битолскиот клуб Хераклеа го претрпе шестиот пораз во седмиот натпревар. Иако долго време беше со опции за освојување на бодови, тимот на Хераклеа загуби од ГТЦ од Скопје со 3-5. Во останатите мечеви од редовното коло постигнати се следните резултати:

„Баделки„ многу подобри од битолчанки

ПОРАЗ ОД 46 РАЗЛИКА ЗА КОШАРКАРКИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ВО ПРВОТО ПРОЛЕТНО КОЛО
Бадел 1862 - Пелистер 88:42

Во меч од првото пролетно коло, вкупно осмо на женската супер лига во кошарка, главниот фаворит и бранителот на титулата Бадел 1862 на убедлив начин ја продолжи одбраната на титулата. Против младата екипа на Пелистер „баделки„ немаа ни мал проблем и победата од +46 јасно покажува како се движеше текот на средбата.

Економопулос победник на билијард турнирот во Прилеп

ПЕТТИОТ БИЛИЈАРД ИГРАЧ ВО СВЕТОТ, ПОБЕДНИК НА СИЛНИОТ ТУРНИР КОЈ ЗАВРШИ ВО ПРИЛЕП
Заврши меѓународниот турнир во билијард „Insomnia open 2014“ во Прилеп. Во натпревари напнати од амбиција, и игра која единствено може да се гледа на телевизија, присутната публика имаше прилика да ужива во секоа секунда од високопрофесионалната игра на играчи од светски калибар во прилепскиот билијард клуб INSOMNIA.

16.02.2014.

Чачани пресилни за Пелистер

ТРЕТ ПОРАЗ ВО СЕДМИОТ КОНТРОЛЕН МЕЧ НА ПЕЛИСТЕР ВО ПРЕДСЕЗОНАТА
Пелистер - Борац Чачак 0:2 (0:0)

Стадион „Атина Бојаџи„ - Охрид. Гледачи: 200
Главен судија: Тони Марковски
Асистенти: Никола Гелевски и Александар Чагорски (сите од Битола)
Стрелец: Џериќ во 63 и Вукајловиќ во 69 минута за Борац Чачак
Жолти и црвени картони: нема

Пораз кој го оддалечува Пелистер од опстанокот

ИАКО ИГРАА ДОЛГО ВРЕМЕ РАМНОПРАВНО, ПЕЛИСТЕРЦИ ГО „ПОЛОЖИЈА ОРУЖЈЕТО„ ПРЕД ГОСТИТЕ ОД СТРУМИЦА
 
Пелистер - Струмица 85:96 (17:20, 25:27, 24:24, 19:25)

Струмица како гостин успеа да оствари триумф над Пелистер (85:96). На полувремето струмичани имаа пет поени предност (42:47), а во завршницата и дефинитивно покажаа дека се поквалитетен противник од Пелистер. Александар Мареља со 26 и Бранислав Ѓекиќ со 24 поени ја предводеа Струмица до овој триумф.

15.02.2014.

ФОТО: Роденденско славје меѓу пелистерци

СПОНТАН ГЕСТ ОД СОИГРАЧИТЕ ЗА КАПИТЕНОТ, ПО ПОВОД НЕГОВИОТ 34 РОДЕНДЕН
Дека атмосферата во таборот на битолчани е одлична, со тенденција да биде уште подобра покажува последниот спонтан настан по денешната вечера. Имено денешниот ден ќе го памети искусниот голман и капитен на пелистерци Горан Пашовски, кој го прослави 34 роденден, а клубските другари не го заборавија.

Спировски: „Сакам да играм во Европа со Берое„

ПОРАЗ ОД ЦСКА СОФИЈА НА ПОСЛЕДНИОТ ТЕСТ, НО НАЈАВИ ЗА ИЗЛЕЗ ВО ЕВРОПА ЗА СПИРОВСКИ И БЕРОЕ
Во генералната проба за стартот на вториот дел од бугарското првенство, Берое го претрпе првиот пораз во предсезоната. Тимот на нашиот Стефан Спировски, иако целосно го надигра тимот на ЦСКА од Софија, загуби на домашен терен во Стара Загора со 1:0. Единствениот гол во постигна Мартин Петров во 17 минута. Спировски пак беше меѓу најдобрите и настапи се до 54 минута, кога беше заменет со Николај Чипев. По мечот за официјалната веб страна на Берое, Спировски рече:

Двајца српски кошаркари го засилија Пелистер

ДАЛИ СО ДВЕТЕ ЗАСИЛУВАЊА, КК ПЕЛИСТEР БАРА „СЛАМКА ЗА СПАС„ ОД ИСПАЃАЊЕ
Во обидот да опстане во Првата кошаркарска лига, битолски Пелистер на последниот ден од преодниот рок доведе две српски засилувања кои ќе дебитираат утре против Струмица. Со оглед на тоа што првите два натпревари се со директни конкурентни и од нив зависат многу нешта околу опстанокот, новајлиите ќе мора веднаш да помогнат во екипата. 25 годишниот Миљан Радисављевиќ доаѓа од чачанската школа, но во првата половина на оваа сезона настапуваше на Цетиње.

Драгарски конечно подготвен за натпревар

ПО НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ ПАУЗА, МЛАДИНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ПОДГОТВЕН ЗА КОНТРОЛНИТЕ МЕЧЕВИ
На самиот почеток на подготовките на Пелистер, столбот на одбраната Христијан Драгарски незгодно се повреди и мораше да одсуствува во 4-5 контролни натпревари. Во меѓувреме тренираше одделно од групата и стручниот штаб не ризикуваше со неговото враќање. За време на првиот дел од шампионатот, пелистерци често остануваа и без Драгарски и без Ковачев, па во недостаток на алтернативи и Брдаровски и Китановски беа користени во централниот дел на одбраната.

14.02.2014.

Во вторник јавна продажба на ФК Пелистер?

ДАЛИ ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ПЕЛИСТЕР ДОБИВА ТРАЈНО РЕШЕНИЕ ЗА СВОИТЕ ПРОБЛЕМИ?
Неофицијалните информации откриваат дека во вторник на 18 фебруари ќе се случи јавната продажба на акциите на ФК Пелистер. Веќе неколку недели се шпекулира со продажбата и со евентуалните нови сопственици, но не се споменуваат имиња и компании како фаворити во наддавањето.

Втор пат пелистерци подобри од Охрид

ВТОРА ПОБЕДА ВО СЕДУМ ДЕНА НА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ПРОТИВ ОХРИД ВО ПОДГОТВИТЕЛНИОТ ПЕРИОД 
Охрид - Пелистер 28:29 (13:14)
Спортска сала „Биљанини извори„ - Охрид. Гледачи: 600

ФОТО: Како еволуираше стадионот под Тумбе кафе

СО ДЕЦЕНИИ СТАДИОНОТ ПОД ТУМБЕ КАФЕ ЕВОЛУИРАШЕ И СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НОВА ЗАМЕНА НА ИЗГЛЕДОТ
Иако ФК Пелистер е формиран 1945 година, според некои информации до кои дојде хроничарот и спортскиот новинар Димче Миновски во Битола фудбал организирано се играло и во дваесеттите години од минатиот век.