28.11.2015.

Еуромилк го втурна Пелистер во зимска криза и далеку од врвот

НОВ ПОРАЗ И КРИЗА ВО ПЕЛИСТЕР ПРЕД ЗИМСКАТА ПАУЗА ВО ВТОРАТА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 14 - коло
Пелистер - Еуромилк 1:2 (0:1)

Стадион во Новаци. Гледачи: 300
Главен судија: Марјан Гоцевски
Асистенти: Ѓорѓи Станковски и Кире Ангеловски (сите од Струмица)
Делегат: Зоран Поп-Панев (Штип)
Стрелци: Љанчевски во 80 минута за Пелистер, Ристовски во 27 и Јашароски во 63 минута
Жолти картони: Недановски (Пелистер), Аломеровиќ, Љамалари, Ристов (Еуромилк)
Црвени картони: нема

24.11.2015.

Чесен пораз на Косово и елиминација од Челинџ Купот за пелистерки

МНОГУ ПОДОБРО ИЗДАНИЕ ОД БИТОЛСКОТО И ЧЕСНА ЕЛИМИНАЦИЈА НА ЖРК ПЕЛИСТЕР ВОО ЧЕЛИНЏ КУПОТ
Шкипоња - Пелистер 39:35 (22:18)

Спортска сала „Шана Нуши“ - Ѓаковица. Гледачи: 450
Судии: Константин Кацкис и Михаилис Михаилидис (Грција)
Делегат: Дељан Генчев (Бугарија) 

Пелистер го отпушти српскиот голман Игор Арсиќ

ПОРАЗОТ ВО ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ, ГО НАТЕРА ПЕЛИСТЕР ДА ГО ОТПУШТИ ГОЛМАНОТ ИГОР АРСИЌ
По поразот од Прилеп на домашен терен, првата одлука која ја донесе управниот одбор на Пелистер е смената на голманот. Србинот Игор Арсиќ не е повеќе член на битолскиот суперлигаш, откако неговите партии оваа есен не ги задоволија луѓето во клубот.

21.11.2015.

Пелистер срушен од Колеќески за прв есенски пораз

ВО 13 НАТПРЕВАР ОД СЕЗОНАТА, ПЕЛИСТЕР ПРВ ПАТ ПОРАЗЕН ОВАА ЕСЕН ВО ВТОРАТА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 13 - коло
Љубанци - Пелистер 1:0 (1:0)

Стадион во Ѓорче Петров - Скопје. Гледачи: 300
Главен судија: Кирил Смоквоски
Асистенти: Златко Митрески и Иле Мишески (сите од Прилеп)
Делегат: Љупчо Ѓорѓиевски (Кочани)
Стрелец: Колеќески во 28 минута за Љубанци
Жолти картони: Брњарчевски, Колеќески (Љубанци), Трифуновски, Трајковски, Мирчевски (Пелистер)
Црвени картони: нема 

20.11.2015.

Димитровски нов капитен, можни враќања на Пецаковски и Босеовски во Пелистер?

ПЕЛИСТЕР ГО СМЕНИ КАПИТЕНОТ, А НАСКОРО ПЛАНИРА НОВИ ЗАСИЛУВАЊА
Вчера на официјалното пуштање во употреба на новиот прес-центар во спортската сала „ Младост“ во Битола, на јавноста им се обратија првите луѓе на РК Пелистер, кои и најчесто ќе го користат овој простор за средби со седмата сила и официјални прес-конференции.

19.11.2015.

Бобан Здравевски на проба во Хајдук Сплит

ЕДЕН ОД НАЈТАЛЕНТИРАНИТЕ ФУДБАЛЕРИ ОД БИТОЛСКАТА ШКОЛА ПРЕД ТРАНСФЕР ВО ХАЈДУК
Младиот талент од Битола, Бобан Здравевски во моментов се наоѓа во Сплит тренира со младинската екипа, и постои можност во иднина да биде дел од славниот тим од „Пољуд“ Тимот на Хајдук би можел да биде следниот клуб за младиот талент од Битола, Бобан Здравевски. Здравевски е репрезентативец на Македонија до 17 години, а игра на позицијата шпиц.

14.11.2015.

Гостинките пресилни, Шкипоња убедливо славеше во Битола

РАЗЛИКАТА ВО КВАЛИТЕТ ИЗВЕСНА ВО ПОБЕДАТА НА КОСОВСКАТА ШКИПОЊА ОВОЈ ВИКЕНД ВО БИТОЛА ПРОТИВ ПЕЛИСТЕР
ЖРК Пелистер - Шкипоња 22:38 (11:21)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 1000
Судии: Симоне Зендали и Стефано Риело (Италија)
Делегат: Радош Ракочевиќ (Црна Гора)

Главевски пак клучен фактор: Пелистер го доби пелaгониското дерби

ПО СЕРИЈА НА НЕРЕШЕНИ ДУЕЛИ, ПЕЛИСТЕР КОНЕЧНО ГО ДОБИ ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ
Втора фудбалска лига - 12 - коло
Пелистер - Победа 2:1 (0:1)

Игралиште во Новаци. Гледачи 500
Главен судија: Зоранчо Темелков (Кавадарци).
Асистенти: Горан Манасиев и Петар Новачев (Велес).
Делегат: Спасе Панџак (Охрид)
Стрелци: Трифуновски во 44 и Главевски во 78 минута за Пелистер, а Колески во 26 минута за Победа
Жолти картони: Главевски (Пелистер), Талески (Победа)
Црвени картони: нема

Играта неубедлива, но Пелистер прв пат врза две победи во низа

БОДОВИТЕ СЕ ВПИШАНИ, НО ПЕЛИСТЕР НЕ БЛЕСКАШЕ НИТУ СО БОРЕЦ
Пелистер - Борец 25:20 (13:9)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 100
Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов (Скопје) 

12.11.2015.

Пелистерци со празни џебови се одлучија на штрајк пред пелагониското дерби

НОВИ ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ВО ФК ПЕЛИСТЕР ВО НАЈЧУВСТВИТЕЛНИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА ВО ВТОРАТА ЛИГА
Фудбалерите на Пелистер веќе три месеци немаат добиено плата. Од денес не само што штрајкуваат, туку и најавија дека нема да го одиграат дуелот со Победа.
„По барање на фудбалерите, ја известуваме целокупната јаност дека фудбалерите на Пелистер, од четврток ќе бојкотираат и нема да тренираат. Исто така најавуваат дека нема да го одиграат пелагониското дерби од 12. коло, во кое Пелистер на домашен терен ја пречекува прилепска Победа. Како главна причина за оваа одлука се смета тоа што фудбалерите веќе три месеци немаат добиено плата, а пак уште помалку премии“, соопштија играчите.

08.11.2015.

ХЈС Работник во финалето на турнирот „Метеор 2015“ во Лесковац

РАКОМЕТАРИТЕ НА РАБОТНИК ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА ТРОФЕЈОТ НА ТУРНИРОТ ВО ЛЕСКОВАЦ 
Ракометарите на ХЈС Работник денес ќе играат во финалето на ракометниот турнир „Метеор 2015“ во српскиот град Лесковац. Со победата во полуфиналето од 20:14 (11:5) против Младост од Ниш, момците на Иван Марковски и Алексндар Зарков ја комплетираа серијата на победи.

07.11.2015.

Главевски носи три бода од гостувањето во Гостивар

ТРЕТА ПОБЕДА НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ВО ВТОРАТА ЛИГА И ИЗЛЕЗ ОД ПЕРИОДОТ НА РЕМИ СРЕДБИ
Втора фудбалска лига - 11 - коло
Гостивар - Пелистер 1:2 (0:1)

Градски стадион во Гостивар. Гледачи: 400
Главен судија: Игор Стојчевски
Асистенти: Филип Ицковски и Даниел Василевски (сите од Скопје)
Делегат: Тони Николовски (Скопје)
Стрелци: Абази во 56 минута за Гостивар, а Мирчевски во 24 и Главевски во 87 минута
Жолти картони: Трајковски (Пелистер)
Црвени картони: нема

04.11.2015.

Пелистер се претплати на нула

НОВ ДОМАШЕН КИКС И РАЗОЧАРУВАЊЕ ЗА БИТОЛАЧНИ ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 10 - коло
Пелистер - Влазерими 0:0

Стадион „Павел Шатев“ - Битола. Гледачи: 500
Главен судија: Никола Костенчев
Асистенти: Саше Тошевски и Мервин Топојани (сите од Скопје)
Делегат: Арсо Здравески (Македонски брод)
Стрелци: нема
Жолти картони: Зеќири (Влазерими)
Црвени картони: нема

Планираа победа, добија реми: Пелистер немоќен против Кожув Миравци

НЕОЧЕКУВАН КИКС НА ПЕЛИСТЕРЦИ ВО ОХРИД НА МЕЧОТ СО ЕДНА ОД НАЈСЛАБИТЕ ВТОРОЛИГАШКИ ЕКИПИ 
Втора фудбалска лига - 9 - коло
Пелистер - Кожув Миравци 1:1 (0:1)

Стадион „Атина Бојаџи“ - Охрид. Гледачи: 100
Главен судија: Кирил Смоковски
Асистенти: Зоран Костоски и Илчо Јорданоски (сите од Прилеп)
Стрелци: Иве Трифуновски во 57 минута за Пелистер, а Штерјов во 2 минута за Кожув Миравци
Жолти картони: Мустафов, Додевскки (Пелистер), а Недески (Кожув Миравци)
Црвени картони: нема

03.11.2015.

ФОТО: По подолго време четворица битолчани во репрезентација

ДОПОЛНИТЕЛНО ПОВИКАНИ УШТЕ ДВАЈЦА БИТОЛЧАНИ, ЗА ВКУПНО ЧЕТВОРИЦА ВО ИЗБОРОТ НА ОБРВАН ЗА ТУРНИРОТ ВО УМАГ
Некогаш македонската ракометна репрезентација во голем дел беше составена од ракометари кои поникнале во школата на Пелистер. Во последниоте неколку години по пензионирањето на Стевче Алушовски и неповикувањето на Бранислав Ангеловски, бројот на битолчани во националниот дрес драстично се намали.

Димитровски повикан на местото на Никола Маркоски

ЧЕТВРТ БИТОЛЧАНЕЦОТ ВО ДРЕСОТ СО ДРЖАВНИОТ ГРБ ЗА ТУРНИРОТ ВО ХРВАТСКА
29 годишниот кружен напаѓач на Пелистер, Васко Димитровски е повикан во репрезентацијата на Македонија на испразнетата позиција на по повредата на Никола Маркоски. Битолчанецот ќе добие шанса за докажување против Хрватска и Црна Гора.

02.11.2015.

Пелагониското дерби за домаќинот

КАКО И ВО МАШКИОТ ДУЕЛ, ТАКА И КАЈ ДЕВОЈКИТЕ, ПРИЛЕП ПОУСПЕШЕН ОД ПЕЛИСТЕР 
Прилеп - Пелистер 21:20 (8:7)

Сала на СОУ Ристе Ристески - Ричко во Прилеп: Гледачи 400
Судии Виктор Начевски и Даниело Божиновски (Скопје)
Делегат: Благој Петров (Велес)

01.11.2015.

Младите металурзи дадоа силен отпор, но Пелистер слави крај на црната серија

ПРЕКИН НА ЦРНАТА СЕРИЈА И БИТНИ БОДОВИ ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ ВО СКОПЈЕ ПРОТИВ МЛАДИОТ ТИМ НА МЕТАЛУРГ 
Металург 2 - Пелистер 20:26 (11:13)

Спортска сала „Автокоманда“ - Скопје. Гледачи: 200
Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски од Скопје.
Делегат: Драган Начевски од Скопје.