30.12.2012.

Битола е душата и талентот на спортска Македонија

Звучи неверојатно, но Битола е спортски феномен. Битола е душата и талентот на спортска Македонија. Така било пред 50 години, така било кога успесите сме ги делеле во бившата држава, така е ден-денес. А верувам дека и без дилеми така ќе биде и во иднина. Колку само атлети не направиле горди во минатото, ги надминале сите спортски граници, станале идоли на младите и и ден денес со задоволство се присеќаме на нив. Еве само дел од долгата низа на оние кои можат да се наречат ЛЕГЕНДИ...

29.12.2012.

Три девојки и Шундовски, битолски номинации на АМС

Нашиот град со четири номинации за најдобри во 2012 година според Агенцијата за млади и спорт
Агенцијата за млади и спорт ги објави номинираните спортисти во изборот за најдобрите во 2012 година. Битола ја претставуваат трите девојки во категоријата спортистка на годината, а селекторот на ракометарите Звонко Шундовски е номиниран за стручњак на годината.

26.12.2012.

И на пролет девојките ќе бидат подготвени

ПО УСПЕШНАТА 2012 ЖФК ТОП-ГОЛ ВЕЌЕ ЈА ПЛАНИРА НОВАТА ГОДИНА И ПРОЛЕТНИТЕ АКТИВНОСТИ
 Mинатиот викенд во организација на Фудбалската федерација на Македонија и претставниците на  фудбалските прволигаши се одржа состанок на кој беше усвоен календарот за натпреварување во наредната полусезона, ждребката за националниот фудбалски Куп за жени и усвојување на програмата за националните селекции.

Три злата и државен рекорд за Симоновски

МЛАДИОТ 11 ГОДИШЕН ИВАН СИМОВСКИ ОД НИШ СЕ ВРАТИ СО ПОТВРДА ЗА СВОЈОТ НЕСПОРЕН ПЛИВАЧКИ ПОТЕНЦИЈАЛ
Успесите на битолскиот пливач Иван Симоновски веќе не се изненадување за македонската јавност. Имено младиот битолчанец се врати со три злата и државен рекорд од меѓународниот пливачки митинг „Свет Никола 2012„ во Ниш - Србија.

25.12.2012.

Канатларовски има неколку понуди, Пелистер ќе избира утре

НЕИЗВЕСНОСТ ОКОЛУ ТРЕНЕРСКОТО МЕСТО ВО ПЕЛИСТЕР СО ДИЛЕМИ ОКОЛУ АНГАЖМАНОТ НА БИВШИОТ СЕЛЕКТОР
Ново последно одлагање околу одлуката за евентуалното назначување на Драган Канатларовски за шеф на стручниот штаб на Пелистер. Имено првиот состанок меѓу управата и реномиранито стручњак се случи за време на викендот.

23.12.2012.

Оливера со нов државен рекорд

Нов блесок на најдобрата битолска спортистка и „златната„ од Лондон, Оливера Наковска - Бикола
 Македонската натпреварувачка во стрелаштво Оливера Наковска - Бикова на вчера одржаниот натпревар „Гран при” на Белград, во квалификациите  стрелаше 382 кругови со што го подобри сопствениот македонски рекорд по четврти пат. Претходниот ден таа го изедначи стариот македонски рекорд кој, исто така беше во нејзино владение и изнесуваше 381 круга.

Фени Индустри убедлив против Пелистер

Деветти меч и деветти пораз во најсилната кошаркарска лига за избраниците на Благој Печалов
Фени Индустри - Пелистер 85:58 (31:12, 10:14, 17:12, 27:20)

Минатогодишниот финалист во Првенството и Купот ја заврши 2012 година со победа која значи пласман на делба на втората позиција на табелата. Фени Индустри ја оправда фаворитската улога во дуелот со Пелистер, игран во Кавадарци и заслужено славеше со 85:58.

22.12.2012.

Оливера, Гордана, Влатко, па сите останати...

СПОРТОТ ВО БИТОЛА ВО 2012 ГОДИНА

Параолимписко злато, учество на шаховска олимпијада, пливачки и мото-крос успеси, враќање на ФК Пелистер во Првата лига, тонење на РК Пелистер. Тоа се главните карактеристики на спортската 2012 за нашиот град
Спортската 2012 има едно име во целата наша држава - Оливера Наковска Бикова. Нејзиниот блесок убедливо најсилно сјае, бидејќи злато, светски рекорд и интонирање на македонската химна не се случува секој ден. Оливера Наковска-Бикова го освои златниот медал на Параолимписките игри во Лондон во стрелаштво со воздушен пиштол на 10 метри, а во квалификациите успеа да го сруши и светскиот рекорд.

Се чека одговорот од Канатларовски

ПО НЕДЕЛА НА ИСЧЕКУВАЊА, ДЕНЕС ЌЕ ДОЈДЕ ДО СРЕДБА НА ПЕЛИСТЕР СО ЕДИНСТВЕНИОТ ТРЕНЕРСКИ КАНДИДАТ – ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ
Денес е денот Д околу назначувањето на новиот шеф на стручниот штаб на Пелистер. Клубот си зацрта ургентно да го назначи новиот предводник и да нема шпекулации излезе со став дека прв на листата на желби е бившиот селектор и легенда на битолскиот клуб Драган Канатларовски.

18.12.2012.

Кулевска нов тренер на ЖРК Пелистер

ВОЗОБНОВЕНИОТ ЖРК ПЕЛИСТЕР ДОБИ НОВ ТРЕНЕР ЗА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА ВО ПРВАТА ЛИГА
По завршувањето на есенскиот дел на женската супер ракометна лига, Управата на Пелистер донесе (не)очекувана одлука за промена на тренерот Борче Корлевски. На неговото место е назначена Андријана Кулевска. Кулевска од сега ќе биде играч,капитен и тренер на новата екипа на ЖРК Пелистер 2012.

Кобен третиот и четвртиот период

ИАКО МНОГУ ОЧЕКУВАА, КОШАРКАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ПОРАЗЕНИ ПО ОСМИ ПАТ ВО СЕЗОНАТА
Пелистер - Струмица 55:68 (10:19, 17:6, 17:20, 11:23)

Кошаркарите на Пелистер по осми пат во сезоната се поразени и тоа во мечот во кој влегоа со надеж дека можат до изненадување. Првиот меч во Струмица им остави впечаток дека можат да се надигруваат со овој противник, но во Битола шанси за такво нешто немаше.

Пак градското дерби за Пелистер

КАКО И ВО ОКТОМВРИ, ТАКА И НА КРАЈОТ НА ПОЛУСЕЗОНАТА ПЕЛИСТЕР РУТИНСКИ СЛАВИ ВО ДУЕЛОТ СО БИТОЛА
Пелистер - Битола  31:27 (14:12)

Последниот официјален натпревар во спортската сала „Младост„ во Битола во 2012 година беше второто овосезонско градско дерби во ракометната ВИП Супер лига меѓу Пелистер и Битола. И слично како и во првиот дел од шампионатот, пак Битола демонстрираше силен отпор, но на крајот загуби од поискусната и видливо поквалитетна екипа на Пелистер.

13.12.2012.

Нов тренер - главен приоритет за „зелените„

ВО ПЕЛИСТЕР ГЛАВНА ЦЕЛ ШТО ПОБРЗО ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ
Утре фудбалерите и стручниот штаб на Пелистер ќе го имаат последниот состанок за 2012 година на кој ќе ги догововарт деталите околу почетокот на подготовките за пролетниот дел и плановите за фудбалската пролет.

10.12.2012.

Снегот ги праќа пелистерци на одмор

ПО ОСВОЕНИОТ БОД ВО ТЕТОВО, ПЕЛИСТЕР СО ПОВЕЌЕ ВЕДРИНА ГЛЕДА НА СВОЈАТА ФУДБАЛСКА ПРОЛЕТ
Требаше да минат девет гостувања за фудбалерите на Пелистер да останат непоразени кога играат надвор од Битола. Ремито против Ренова не носи значителен прогрес на првенствената табела, но може многу да значи околу моралот на екипата за пролетните натпревари. До тогаш многу работи ќе се сменат кај битолскиот прволигаш.

09.12.2012.

Нов убедлив пораз на пелистерци на гостувањата

ЛИРИЈА, ПРЕГОЛЕМ ЗАЛАК ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ ДА ЈА ПРЕКИНАТ НЕГАТИВНАТА СЕРИЈА ВО ШАМПИОНАТОТ
Лирија - Пелистер 100:66 (36:12, 22:19, 29:13, 13:22)

Во рамките на 7 коло од најсилната македонска кошаркарска лига, Пелистер загуби на гостувањето во Скопје кај Лирија.

Пелистер со прв бод од гостувањата

ВО СНЕЖЕН АМБИЕНТ ПЕЛИСТЕР ОТКИНА БОД ОД ГОСТУВАЊЕТО КАЈ РЕНОВА ПОД ШАРА
Ренова - Пелистер 0:0

Градски стадион во Тетово, теренот покриен со снег. Гледачи околу 200
Судии: Димитар Мечкаровски, Душко Милошевски и Дејан Неделковски сите од Скопје.
Делегат Скендер Таири од Струга
Жолти картони Асани и Исмаили (Ренова), Павлов и Магловски (Пелистер)

Почина битолската навивачка легенда

НАВИВАЧКАТА ГРУПА „ЧКЕМБАРИ„ И СИТЕ ВИСТИНСКИ БИТОЛСКИ ВЉУБЕНИЦИ ВО СПОРТОТ ТАГУВААТ ЗА ЕДНА ГОЛЕМА ЗАГУБА
Тажни денови за битолскиот спорт и за навивачката група „Чкембари„ Ненандејно во својот дом почина 42 годишниот Атанас Смилков „Кенан„ - еден од основачите на навивачката група и основоположник на навивачкото движење во Битола и низ целата држава.

Одлична есен за фудбалерките на Топ-гол

Заврши полусезоната во нашиот женски фудбалски шампионат со солиден учинок за битолската екипа Топ-гол
Заврши есенскиот дел од сезоната 2012/13 за фудбалерките на Топ гол, кои ќе презимат на шестото место на табелата од вкупно десет екипи. Со четири победи, еден нерешен резултат и еден пораз од лидерот, а бодовното салдо на битолчанки е 13 бода, но имаат еден натпревар помалку кој поради лошите временски услови ќе се одигра напролет.

Убедливо поразени и кошаркарите и кошаркарките

ДЕБАКЛ НА ДЕВОЈКИТЕ ВО СКОПЈЕ, УБЕДЛИВ ПОРАЗ И НА МАШКАТА ЕКИПА НА ПЕЛИСТЕР ДОМА ОД КУМАНОВО
Пелистер - Куманово 77:94
               
Третиот домашен натпревар, кошаркарите на Пелистер го загубија заради лошиот почеток на мечот со Куманово. Недозволиво лошо зелените го отворија натпреварот со Куманово и дозволија двоцифрено водство на кумановчани во првите 10-15 минути.

03.12.2012.

Градоначаникот вети „полна каса„ за ФК Пелистер во 2013 година

ОБЕЛОДЕНЕТ ПРОЕКТОТ ЗА ИНВЕСТИЦИИ ВО БИТОЛСКИОТ СПОРТ, ОД КОЈ НАЈМНОГУ ЌЕ ПРОФИТИРА ФК ПЕЛИСТЕР
Битолската фудбалска јавност не се израдува толку на победата над Тетекс, туку на вчерашната прес-конференција на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески. Имено „градскиот татко„ го обелодени проектот кој битолскиот спорт, а најмногу фудбалот, со години го чекаше.

02.12.2012.

Победа за опстанок на Битола

ВТОР ПАТ ОВАА СЕЗОНА, БИТОЛА ЈА ДОБИ ПРЕСПА ВО НАТПРЕВАР ЗА БОДОВИ И НАЈАВИ МИРНА РАКОМЕТНА ПРОЛЕТ ЗА КЛУБОТ
Битола - Преспа 27:24 (11:13)

Спортска сала Младост  - „Битола„ Гледачи: 500
Судии: Мирче Јанев и Никола Вељанов (Неготино)
Делегат: Бранко Вељанов (Неготино)

За живот важна победа за пелистерци

ВИТЕШКИ ТЕЖОК НАТПРЕВАР ПО ТЕШКИ УСЛОВИ ВО БИТОЛА, СО ПЕТТА ПОБЕДА ВО СЕЗОНАТА ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ
Пелистер - Тетекс 2:1 (1:1)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 300
Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Асистенти: Кирил Негриески и Симон Грданоски (Струга)
Делегат: Јован Магдески (Прилеп)
Стрелци: Б. Марковски во 11 и Т. Вељановски во 70 минута за Пелистер, а Јовановски во 20 минута за Тетекс
Жолти картони: Лескароски, Китановски (Пелистер), Бејтулаи (Тетекс)
Црвени картони: нема