31.12.2014.

Битола се прости од Петар Велики и од Боро, го „прегрна„ враќањето на Ѓоко и ја слави „вечната„ Оливера и феноменот Кико

СПОРТОТ ВО БИТОЛА ЗА 2014 ГОДИНА
Година на големи човечки загуби во личности и врвни спортисти како Петар Милошевски и Боро Чурлевски

Ѓоко Хаџиевски по 24 години се врати во Битола како тренер на Пелистер

Оливера Наковска Бикова стана светска првенка и обезбеди параолимписка норма

Битолскиот куглар Александар Соколовски освои медал на светско првенство и се избори за место во тимот на светот

Компанијата „Цермат„ стана доминантен сопственик на ФК Пелистер

РК Пелистер по една година се врати во европските купови, но и натаму мака мачи за егзистенција

Пливачот Иван Симоновски собори рекорди стари по две децении

Кикбоксерите беа на европското првенство во Билбао, академијата ЗА-НЕД-ДО ги собра медалите од мундијалот во Умаг 

Христијан  Илиоски, втор на источно-европскиот шампионат во мото-крос

Какви последици остави заминувањето на привремената управа на РК Пелистер?

НА ПОСЛЕДНИОТ ДЕН ОД ГОДИНАТА, РК ПЕЛИСТЕР ЈА ОБЈАСНИ СИТУАЦИЈАТА И ПРИЧИНИТЕ ЗА ГОЛЕМАТА И ДОЛГА КРИЗА
Со цел да ја појасни ситуацијата во која се наоѓаше и се наоѓа во овој момент РК Пелистер, клубот на последниот ден од2014 година објави соопштение во кое ја отслика ситуацијата во која се наоѓа трофејниот битолски клуб.

Три клуба заинтересирани за Марковски

БИВШИОТ НАПАЃАЧ НА ПЕЛИСТЕР БРЗО ЌЕ ГО ПРОНАЈДЕ СВОЈОТ НОВ КЛУБ
Напаѓачот кој го напушти Пелистер пред неколку недели Благојче Марковски најверојатно брзо ќе го официјализира името на новиот клуб. Откако на истек на договорот не ја продолжи соработката со неговиот матичен клуб, Марковски има понуди од три екипи од Првата лига: Брегалница, Турново и Металург.

30.12.2014.

ФОТО: Битолските ракометни легенди на едно место

НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ ГИ ОБЕДИНИЈА ГОЛЕМ ДЕЛ ОД ЛЕГЕНДИТЕ НА РК ПЕЛИСТЕР
Календарот на натпревари, професионалните и приватните обврски ретко нудат можност некогаш големите ракометни пријатели и колеги да се соберат и да поразговараат, овој пат и со повод за новогодишните празници.

Пелистерци за празниците со празни џебови и без никаква волја за спорт

ДРАМАТИЧЕН КРАЈ НА 2014 ГОДИНА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР
Во пресрет на новогодишните празници, ракометарите на Пелистер останаа со празни џебови, со уште поголема неизвесност и нивното трпение ја „прели чашата„. Во пресрет на евентуална средба денес со градските власти, тие излегоа со соопштение во кое уште еднаш ја отсликаа ситуацијата во која се наоѓаат:

29.12.2014.

Ивановиќ и Младост Царев двор се разделија

МИЛАН ИВАНОВИЌ ВО НАРЕДНАТА 2015 ГОДИНА ЌЕ ИГРА ЗА НОВ КЛУБ
Десниот бек на второлигашот Младост Царев двор, Милан Ивановиќ по една успешна сезона во клубот се раздели со ресенскиот тим. 

27.12.2014.

Целата битолска спортска фела го оплакува Чурлевски

ОДРЖАНА КОМЕМОРАЦИЈА ВО ЧЕСТ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ МАКЕДОНСКИ РАКОМЕТАР
Малата сала на Центарот за култура денес беше претесна да ги прими сите битолчани, спортски луѓе, ракометни работници и пријатели на легендарниот Боро Чурлевски на комеморацијата во негова чест.

Хуманите пелистерци ги израдуваa учениците

ЧЕСТИТКИ ЗА ХУМАНАТА СТРАНА НА ЧЛЕНОВИТЕ НА ФК ПЕЛИСТЕР
ФК Пелистер ја покажа својата хумана страна, откако за новогодишните празници го посети ОУ „Ѓорѓи Сугарев„ во Битола и фудбалерите, стручниот штаб и управниот одбор, ги израдуваа најмладите. Со новогодишни пакетчиња и спортска опрема со заштитниот знак на клубот, тие ги израдуваа учениците, кои подготвија приредба за фудбалерите. Во клима на обострано задоволство наредна средба си закажаа на градскиот стадион под „Тумбе кафе„ 
Димче Шеровски
(претседател на ФК Пелистер)
Сакам во името на нашиот клуб и професионалците и големата армија навивачи да им ги честитам новогодишните празници на овие млади момчиња и девојчиња и се надевам дека барем малку ги израдувавме. Благодарност до директорката на училиштето, која ни овозможи да бидеме гости во ова училиште. Ова нема да биде наша единствена хуманитарна акција. Ние и во иднина ќе организираме и хуманитарни натпревари и ќе помагаме каде тоа ќе биде потребно.

Ѓоко Хаџиевски
(тренер на ФК Пелистер)

Покрај тоа што значи фудбалскиот проект многу значајна е и оваа социјална димензија. Затоа денес сум среќен што видовме многу насмеани лица, задоволни ученици и верувам дека пак ќе ги посетиме. Ние се наоѓаме на почетокот на нашиот проект и во сите фази ќе растеме и се надевам ќе бидеме пример за останатите. 

26.12.2014.

Спировски потпиша, наскоро и Пачовски вардарец

ВАРДАР ГИ ПОТВРДИ ШПЕКУЛАЦИИТЕ И ГИ ОФИЦИЈАЛИЗИРА ТРАНСФЕРИТЕ НА ТРИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ
Вардар денес ги промовираше новите засилувања Дејан Блажевски и Стефан Спировски, а наскоро тоа ќе го направи и со Томе Пачовски. Трите нови засилувања Пачовски, Блажевски и Спировски имаат богато интернационално искуство и сигурно ќе бидат од голема помош за вардарци да ја остварат целта.

Комеморацијата за Боро Чурлевски, в сабота од 11 часот

РК ПЕЛИСТЕР УТРЕ ЌЕ МУ ОДДАДЕ ПОСЛЕДНА ПОЧИТ НА СВОЈОТ ЛЕГЕНДАРЕН АС
Матичниот клуб на прерано починатата македонска ракометна легенда Борис Чурлевски, РК Пелистер в сабота од 11 часот во малата сала на „Центарот за култура„ ќе одржи комеморација во која ќе го одбележи ликот и делото на големиот спортист.

Наум Љамчевски, нов координатор на школата на ФК Пелистер


БИТОЛСКИ ПЕЛИСТЕР ГИ ОДРЕДИ ТРЕНЕРИТЕ ВО СВОЈАТА ШКОЛА
Битолскиот прволигаш вчера официјализираше дека Наум Љамчевски ќе ја превземе улогата на координатор на фудбалската академија на ФК Пелистер и веднаш ќе започне со работа на ново назначената функција.

25.12.2014.

Интер Баку со понуда за Алтипармаковски

БИТОЛЧАНЕЦОТ ПРЕД НОВ ТРАНСФЕР НАДВОР ОД НАШАТА ЗЕМЈА
Како пишуваат медиумите во Азербејџан еден од најдобрите стрелци во македонскиот шампионат оваа есен, Марјан Алтипармаковски се наоѓа во преговори со Интер Баку од Азербејџан.

24.12.2014.

Хаџиевски даде „амин„ за Анталија, Пелистер во Турција од 2 фебруари

ОД 3 ФЕБРУАРИ, ПЕЛИСТЕРЦИ ЌЕ СЕ ПОДОГОТВУВАА ВО АНТАЛИЈА. ПОТВРДАТА СТИГНА ОД ИНСПЕКЦИЈАТА НА ХАЏИЕВСКИ ВО ТУРЦИЈА
Откако минатиот месец спортскиот директор на Пелистер, србинот Милош Манјловиќ беше во Анталија да го „испита теренот„ деновиве и новиот шеф на стручниот штаб Ѓоко Хаџиевски и сопственикот на компанијата „Цермат„ Зоран Ристевски дадоа зелено светло за првите зимски подготовки на битолскиот прволигаш во Турција.

23.12.2014.

Хуманитарна акција е последнатa јавна активност на пелистерци оваа година

ПЕЛИСТЕР В ПЕТОК ЈА ОФИЦИЈАЛИЗИРА НОВАТА СТРУКТУРА НА ШКОЛАТА И ГИ ДАРУВА НАЈМЛАДИТЕ
Една од своите последни јавни активности оваа година, ФК Пелистер најави за крајот на оваа недела. В петок од 11 часот во ОУ „Ѓорѓи Сугарев„ во Битола битолскиот клуб ќе ја покаже својата хуманитарна страна преку новогодишна акција, во која ќе бидат вклучени учениците на ова училиште.

Двајца битолчани наградени на гала свеченоста на ФФМ

НАЈДОБРИТЕ ОД МАК-ФУДБАЛОТ НА СВЕЧЕНОСТ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД
ФФМ на церемонија во Скопје ги прогласи најдобрите во мак-фудбалот за 2014 година. Ибраими и Маневски беа главни лауреати, а покрај напаѓачот признание од битолскиот фудбалски свет доби и тренер Марјан Секуловски за најдобар тренер во странство.

Вардар се полни со битолчани

ВАРДАР ПОТПИШУВА СО УШТЕ ЕДЕН РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ НА МАКЕДОНИЈА
Традиционално скопски Вардар секогаш се потпирал на фудбалерите од школата на Пелистер во трофејните денови во минатото. Имињата на Савевски, Канатларовски, Трајановски, Милошевски, Георгиевски, Грозданов, Пачовски се само дел од мнигуте биточлани в црвени-црниот дрес. Во есенскиот дел од шампионатот Благојче Љамчевски беше еден од најзебележителните се до пред повредата.

Тројца битолчани номинирани за спортисти на 2014 година според МОК

ОБЈАВЕНИ НОМИНАЦИИТЕ ЗА СПОРТИСТИ ЗА ГОДИНАТА СПОРЕД МОК
Агенцијата за млади и Спорт и Сојузот на спортски федерации денеска ги објавија номинациите за најдобрите спортисти во Македонија за изминатата годинa, a меѓу номинираните се тројца битолчани: Александар Соколовски, Мирјета Бајрмамовска и Оливера Наковска - Бикова.

Четворица битолчани повикани во младинската ракометна репрезентација


МАКЕДОНСКИТЕ РАКОМЕТНИ НАДЕЖИ ПОЧНУВААТ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА МУНДИЈАЛОТ ВО БРАЗИЛ
Македонската младинска ракометна репрезентација в четврток ќе го има првиот собир во пресрет на подготовките за претстојниот квалификациски турнир за СП 2015 во Бразил. Пред квалификациите во Полска, новиот селектор Влатко Неделковски го соопшти поширокиот список на кој се наоѓаат и тројца ракометари на Пелистер, а четворица битолчани заедно со голманот на Вардар јуниор, Филип Ивановски.

21.12.2014.

Битолски куглар ќе настапи за тимот на светот

ГОЛЕМА ЧЕСТ И ПРИЗНАНИЕ ЗА КУГЛАРОТ НА „МАКПЕТРОЛ„ И МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА, БИТОЛЧАНЕЦОТ АЛЕКСАНДАР СОКОЛОВСКИ
Шампионот на Македонија во куглање, битолчанецот Александар Соколовски доби повик за настап за тимот на светот на ревијален натпревар кој ќе се одигра на 27 декември во Бачка Топола.,Таму ќе настапат домаќинот, кугларската репрезентација на Србија против репрезентација на светот.

20.12.2014.

Пелистерци го „овенаа„ Пролет во вториот дел

ВТОРА ПОБЕДА ПО РЕД ЗА КРАЈ НА КАЛЕНДАРСКАТА ГОДИНА СО МАЛКУ ПОВЕЌЕ НАДЕЖ ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР
Пелистер - Пролет 29:19 (12:12)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 800
Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски (Скопје) 

Бујчевски го раскина договорот со Ренова

БИТОЛЧАНЕЦОТ ЌЕ ГО МЕНУВА КЛУБОТ, А МНОГУ ВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ ВРАТИ ВО ПЕЛИСТЕР
Младиот битолски напаѓач кој во есенскиот дел од шампионатот настапуваше за Ренова, Антонио Бујчевски не е повеќе член на тетовскиот прволигаш. Бујчевски спогодбено го раскина договорот со „гипсарите„

18.12.2014.

Благојче Љамчевски како нов, повредата е веќе минато

БИТОЛЧАНЕЦОТ ВО ТАБОРОТ НА ВАРДАР ПАК НА ТЕРЕНИТЕ ПО ПОВРЕДАТА ВО ТЕТОВО
По сериозната повреда на грбот единствениот битолчанец кој е есенски првак со Вардар, Благојче Љамчевски пак е на теренот. И покрај тоа што подготовките на Вардар започнуваат на 8 јануари 2015 година, Љамчевски со инвидуални тренинзи го доближува своето враќање на терените:„

Битолските гимнастичари ги собраа наградите во Виница

СПУШТЕНАТА ЗАВЕСАТА НА ГИМНАСТИЧКАТА 2014 ГОДИНА СО МНОГУ ПРИЗНАНИЈА ЗА БИТОЛСКИТЕ НАДЕЖИ
Во Виница во хотел “Слив” вчера се одржа манифестацијата „Избор на најуспешни гимнастичари и спортски работници за 2014 година„, Натпреварувачите од КГС “Партизан” Битола ги освоија поголемиот дел од признанијата:

17.12.2014.

Битолчанецот Соколовски, државен првак во куглање

ПО УСПЕХОТ НА МЕЃУНАРОДЕН ПЛАН, АЛЕКСАНДАР СОКОЛОВСКИ СТАНА ДРЖАВЕН ПРВАК ВО КУГЛАЊЕ
Битолчанецот Александар Соколовски (КК Макпетрол) во машка и Мери Јанева (КК Македонија) во женска конкуренција се новите сениорски прваци на Македонија во куглање. Тоа е епилогот на првенството што во два натпреварувачки дена се одржа во скопските кугларници „Борис Трајковски“ и „Мусандра“.

Гачевски ја напушти Брегалница, интересен за многу прволигаши

ПО ШЕСТ МЕСЕЦИ ВО БРЕГАЛНИЦА, БИТОЛЧАНЕЦОТ РОДЕН ВО СЛОВЕНИЈА БАРА НОВ КЛУБ
Бившиот младински репрезентативец на Македонија, битолчанецот Филип Гачевски по одличната полусезона, во која беше единствена светла точка во штипска Брегалница, одлучи да ја напушти деветто пласираната Брегалница и да побара покомпетитивен клуб.

Коњарски замина од Младост царев двор, се враќа во Првата лига

ФУДБАЛЕРОТ ЗА ВРСКА НА МЛАДОСТ ЦАРЕВ ДВОР ЗАМИНУВА ОД ВТОРОЛИГАШОТ
Еден од најдобрите фудбалери на амбициозниот второлигаш Младост Царев двор, битолчанецот Благојче Коњарски го напушта ресенскиот второлигаш и најверојатно ќе се врати во некој од прволигашите.

Комплетен рез во Пелистер: Разделба со уште пет фудбалери

ДО ОВОЈ МОМЕНТ ДЕВЕТ ФУДБАЛЕРИ ГО НАПУШТИЈА ПЕЛИСТЕР, А МЕЃУ НИВ ДЕНЕС ОФИЦИЈАЛИЗИРАНА РАЗДЕЛБАТА СО ПЕТ ПЕЛИСТЕРЦИ
Она што деновиве најмногу се шпекулираше и нагаѓаше, клубот го официјализира. Откако во последниот месец Пелистер со спогодбен раскин го напуштија Владица Брдаровски и првиот есенски стрелец Бошко Ступиќ, а на истек на договорите дефанзивецот Горан Ганчев и бугарскиот десен бек Кирил Динчев, беше само почеток.

Новески ја обнови повредата на загревање

КАПИТЕНОТ НА МАЈНЦ НЕМА СРЕЌА СО ПОВРЕДИТЕ И ГО ОЧЕКУВА НОВА ПАУЗА
Битолчанецот Николче Новески сезонава едноставно нема среќа со повредите, бидејќи повторно го очекува нова пауза. Поранешниот капитен на македонската фудбалска репрезентација беше најавен во првиот состав на Мајнц за вечерашниот натпревар против кај Келн (0:0), но се повреди при загревањето.

16.12.2014.

Пак битолчанец е фудбалер на годината!

ФФМ ГО ИЗБРА НАЈДОБРИОТ ЗА 2014 ГОДИНА И ЌЕ ГО КРУНИСА НАРЕДНИОТ ВТОРНИК ВО СКОПЈЕ 
Поранешниот напаѓач на Пелистер, Победа, Вардар и минатата сезона Работнички и актуелен член на тајландскиот Чаинат, Борче Маневски, е избран за најдобар фудбалер на годината, според одлуката која денеска ја донесе Управниот одбор на ФФМ.

Ристевски по една сезона замина од Славија, наскоро ќе го открие новиот клуб


БИВШИОТ ФУДБАЛЕР НА ПЕЛИСТЕР ЗАМИНУВА ОД БУГАРИЈА ПО ЕДНА ГОДИНА МИНАТА ВО СЛАВИЈА

Потенцијалниот македонски репрезентативец Кире Ристевски по една сезона мината во бугарскиот прволигаш Славија од Софија се раздели со софиските бело-црни, иако имаше уште една година од договорот.

15.12.2014.

Ступиќ и Ганчев се разделија со Пелистер


ВЕЌЕ ТРОЈЦА ФУДБАЛЕРИ ГО НАПУШТИЈА ПЕЛИСТЕР ОВАА ЗИМА
По заминувањето на Кирил Динчев минатата недела, од пред неколку дена членови на Пелистер не се повеќе и Бошко Ступиќ и Горан Ганчев. Првиот клубски стрелец оваа сезона босанскиот интернационалец Бошко Ступиќ спогодбено го раскина договорот и ќе побара нова средина. Тој со шест гола беше најефикасен во најнеефикасната екипа во нашиот фудбалски шампионат.

Мико Голубовиќ се врати од Зеница и потпиша во Штип

БИВШИОТ ЦЕНТАР НА ПЕЛИСТЕР ПО КРАТКАТА ЕПИЗОДА ВО БиХ СЕ ВРАЌА ВОМАК-КОШАРКАТА
За преостанатиот дел од шампионатот на Првата кошаркарска лига кошаркарите на Гоце Делчев од Штип ќе бидат во засилен состав, бидејќи раководството на клубот успеа навреме да регистрира нов играч и тоа на центарската позиција.

14.12.2014.

Оливера блеска и во Белград: Влез во финалето и подобар резултат од легендарната Шекариќ

ПО ОБЕЗБЕДЕНАТА ОЛИМПИСКА НОРМА, ОЛИВЕРА НАКОВСКА - БИКОВА СО НОВО ОДЛИЧНО ПОСТИГАЊЕ НА ТУРНИРОТ ВО СРБИЈА
Битолската златна стрелачка Оливера Наковска - Бикова постигна извонреден резултат на турнирот во стрелаштво „Трофејот на Белград во мошне силна конкуренција со активни олимпијци, иако таа настапува како инвалидизирано лице.

13.12.2014.

Вардарки лесно славеа во студениот амбиент во Битола

ТРЕТАТА РАКОМЕТНА ЕКИПА ВО ЕВРОПА ГИ ОСВОИ СИТЕ БОДОВИ ОД ГОСТУВАЊЕТО ВО СПОРТСКАТА САЛА „МЛАДОСТ„ ВО БИТОЛА
ЖРК Пелистер - ЖРК Вардар СЦБТ 22:31 (10:14)

Иако ослабен за деветте ракометарки кои настапуваат на ЕП во Хрватска и во Унгарија, ЖРК Вардар СЦБТ немаше проблеми убедливо да го совлада ЖРК Пелистер во спортската сала „Младост„ во Битола со 33:21 (14:10).

Пелистерци на одмор, Хаџиевски ќе прозива на 12 јануари

СПУШТЕНА ЗАВЕСАТА НА ФУДБАЛСКАТА 2014 ЗА ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ НА ФК ПЕЛИСТЕР 
Со денешниот натпревар помеѓу своите фудбалери и оние кои се пробен период во битолскиот прволигаш, официјално заврши со работа професионалниот погон на ФК Пелистер. Од пред две недели извесно е дека зелените презимуваат на 8 место со 18 бода и оваа прва полусезона може да се подели на два дела: многу позитивен старт и негативен крај на есенскиот дел.

12.12.2014.

Струмичани ја прекинаа серијата победи на битолските зелени

ПО ТРИ ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ ПОБЕДИ, РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ПОТКЛЕКНАА ВО СТРУМИЦА 
Зомимак М - Пелистер 35:30 (17:12)

Спортска сала „Парк„ - Струмица. Гледачи: 1000
Судии: Александар Вукашиновски и Александар Трајковски (Скопје)

Мирчевски со нов тригодишен договор со Пелистер

НАЈТАЛЕНТИРАНИОТ ФУДБАЛЕР ОД ШКОЛАТА НА ПЕЛИСТЕР ОСТАНУВА УШТЕ ТРИ ГОДИНИ ПОД ТУМБЕ КАФЕ
Стандардниот репрезенативец на Македонија до 18 година и фудбалерот кој пред неколку дена дебитираше за селекцијата под 21 година на Благоја Милевски, битолчанецот Мартин Мирчевски потпиша нов тригодишен договор со матичниот Пелистер.

ФОТО: Хепенингот на академијата повеќе од успешен

ПРОМЕНИ НА ПОДОБРО ВО ФУДБАЛСКАТА ШКОЛА Е НАРЕДНАТА АКТИВНОСТ НА БИТОЛСКИОТ КЛУБ
Еден убав обичај наметнува фудбалската академија на Пелистер која синоќа како завршница на сезоната на тренинзи и натпревари организираше хепенинг на теренот „Павел Шатев„ каде сите членови на школата на клубот, а ги имаше преку 200, нивните родители, тренерите и одговорните се забавуваа, натпреваруваа меѓу себе и со дружба ја завршија тековната година.

11.12.2014.

Хаџиевски: „Пелистер ќе донесе 7 до 10 новајлии, на пролет ќе парираме секому„

НОВИОТ ТРЕНЕР НА БИТОЛЧАНИИ ОТКРИ ДЕЛ ОД ПЛАНОВИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ОВАА ПРОЛЕТ
Во интервјуто за СПОРТМЕДИА, тренерот на Пелистер Ѓоко Хаџиевски објасни како ја донел одлуката да се врати на клупата на Пелистер, а се осврна на неговиот поранешен клуб Вардар: „Со луѓето од Пелистер се знам од порано и соработката дојде спонтано во комуникацијата. Тие се во таква ситуација и ги планираа најдобрите опции. Немав некоја определба дека ова би била мојата следна дестинација, бидејќи имав контакти од надвор.

Надежите поуспешни од „шарениот„ Пелистер


ШАРЕНИОТ ТИМ НА ПЕЛИСТЕР ПОРАЗЕН ОД МЛАДАТА МАКЕДОНСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА
Македонија млада репрезентација - Пелистер 2:1 (2:0)

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година го победи битолски Пелистер на вториот контролен натпревар во рамки на селективниот тренинг-камп на младата репрезентација.

10.12.2014.

ФК Пелистер добива свои нови простории

НАПОРЕДНО СО ЕКИПАТА ПЕЛИСТЕР РАСТЕ И КАКО КЛУБ И НАЈАВУВА ПЛОДНА 2015 ГОДИНА
Како дел од својот нов организациски план битолскиот прволигаш до крајот на годината ќе добие свои нови комфорни простории кои ќе бидат веднаш до Широк сокак и ќе ги заменат сегашните простории на малата трибина на стадионот под Тумбе кафе.

09.12.2014.

Бујчевски и Бојовиќ, наскоро пелистерци?

ПОЧНАА ПРВИТЕ НАГАЃАЊА ЗА ЗАСИЛУВАЊАТА НА БИТОЛСКИТЕ ПРВОЛИГАШ
Многу лесно може да се случи првите засилувања во таборот на Пелистер оваа зима да бидат напаѓачот на Ренова Антонио Бујчевски  и искусниот стопер на Вардар Раденко Бојовиќ, пишува „Македонски спорт„.

Лукас Недановски на проба во Арсенал?


НОВ МАКЕДОНСКИ ТАЛЕНТ РОДЕН ВО АВСТРАЛИЈА, СЕ ИСТАКНУВА ВО ТАТКОВИНАТА
Младиот 12 годишен австралиец со македонски потекло, Лукас Недановски овие неколку месеци е во Македонија и неговиот талент не остана незабележан. Имено откако тренираше со Академија Пандев и го следеа менаџерите на Горан Пандев, младиот напаѓач Недановски, кој е роден во Мелбурн веќе е интересен за многу европски клубови.

Динчев замина, уште на двајца им истекуваат договорите


ПРВА ЗАДАЧА НА УПРАВАТА НА Е ДА ГИ РАЗРЕШИ ДИЛЕМИ ОКОЛУ ФУДБАЛЕРИТЕ НА ИСТЕК НА ДОГОВОРИТЕ
Тројца фудбалери на Пелистер оваа зима се наоѓаат на истек на договорот и прва задача на управата на клубот е да го реши нивниот статус. Бугарскиот интернационалец Кирил Динчев си замина од Пелистер на истек на договорот и веќе се врати во Ловеч.

Хаџиевски стартуваше со победа


ВЕЧНОТО ДЕРБИ НА Б ЕКИПИТЕ ЗА БИТОЛСКИ ПЕЛИСТЕР ЗА КОГО ДЕБИТИРАШЕ НОВИОТ ТРЕНЕР ХАЏИЕВСКИ
Во првиот меч во кој новиот шеф на стручниот штаб на Пелистер, Ѓоко Хаџиевски седеше на клупата на Пелистер, битолчани забележаа победа. Во мечот од редовното коло на Б екипите, шареноликиот состав на Пелистер го совлада Вардар со 2:1 со победеносниот гол на Иве Трифуновски од пенал во второто полувреме.

07.12.2014.

Гостувањето на Шарауи и Марјановиќ - полн погодок

ПОЗИТИВНИ ВИБРАЦИИ ОД ПОСЕТАТА НА ШКОЛАТА НА ПЕЛИСТЕР НА ДВА ПОЗНАТИ ЕВРОПСКИ СТРУЧЊАЦИ
ФК Пелистер во претходните денови ја отвори вратата на својата академија на двајца еминентни тренерски стручњаци за работа со млади категории кои во улога на предавачи работеа со членовите на школата на клубот и со тренерите од битолското фудбалско подрачје.

Новески се врати во стартниот тим, Мајнц влезе во резултатска криза

БИТОЛЧАНЕЦОТ ПАК НА ТЕРЕНОТ, МАЈНЦ ПЕТ МЕЧА БЕЗ ПОБЕДА
Николче Новески се врати во стартната постава на бундеслигашот Мајнц по пауза од 80 дена поради повреда на коленото. Битолчанецот попладнево беше дел од тимот на Мајнц кој загуби на гости кај Хамбусгер со 2:1, а ова е негов прв меч како стартер по 24 август, кога на дуелот со Падерборн ги истегна лигаментите на левото колено.

Димитровски ги „наполни„ радовишани

ЗА САМО ЧЕТИРИ ДЕНА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ЗАБЕЛЕЖАА ДВЕ БИТНИ ПОБЕДИ ВО ВИП СУПЕРЛИГАТА
Пелистер - Радовиш 37:33 (17:15)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 800
Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев (Скопје)
Пелистер:
Симоновиќ, Јовановски, Николиќ 4, Дрогришки 7, Димитровски 13, Илиевски 3, Рајатовски 3, Тодоровски, Гаревски, Вељановски 1, Ѓорѓиевски, Нечков, Хрисов, Кузмановски 6

06.12.2014.

Секуловски пронајде старо-нов клуб

ВРАЌАЊЕ ВО МЈАНМАР ЗА БИВШИОТ ТРЕНЕР НА ПЕЛИСТЕР
Бившиот тренер на Пелистер, Марјан Секуловски како што дознава весникот „Македонски спорт„ се враќа во Мјанмар и ќе го води повторно тимот на Ајејавади Јунајтед со кого имаше одлични резултати во преку две години минати во овој клуб.