25.09.2013.

Пелистер низ „иглени уши„ во четврфиналето

ВО НЕУБЕДЛИВО ИЗДАНИЕ, ПЕЛИСТЕР ДУРИ ПО РУЛЕТОТ НАРЕЧЕН ПЕНАЛИ ОБЕЗБЕДИ ЧЕТВРТФИНАЛE
Куп на Македонија - Осминафинале (2 меч)

Миравци - Пелистер 2:0 (1:0) 2:3 на пенали

Градски стадион во Гевгелија. Гледачи: 1000
Главен судија: Никола Костенчев
Асистенти: Игор Ширилов и Никола Божиновски (сите од Скопје)
Делегат: Серафим Димовски (Скопје)
Стрелци: Ѓонов во 37 и Јаков во 75 минута за Миравци
Жолти картони: Јаков, Попов (Миравци), а Брдаровски, Мојсов (Пелистер)
Црвени картони: нема

24.09.2013.

Пелистер знае што пропушти на гостувањето во Кичево

САМО ЕДНА МИНУТА ГО ДЕЛЕШЕ ПЕЛИСТЕР ОД ЛИДЕРСКОТО МЕСТО ПО МЕЧОТ ВО КИЧЕВО
Пропуштената шанса да се приклучи на врвот на првенствената табела, како се уште да ги прогонува битолчани. Колку побргу ја заборават последната минута од мечот во Кичево, толку побрзо зелените можат полесно да се концентрираат на следните две цели оваа недела.

22.09.2013.

Прокоцкана победа и лидерско место во Кичево

НА ЕДНА МИНУТА ДО ПОСЛЕДНИОТ СУДИСКИ СВИРЕЖ, ПЕЛИСТЕР ПРИМИ ИЗРАМНУВАЧКИ ГОЛ И ГО ИСПУШТИ ВРВОТ НА ТАБЕЛАТА
Прва фудбалска лига - 8 - коло
Напредок - Пелистер 2:2 (0:0)

Градски стадион во Кичево. Гледачи: 1000
Главен судија: Mарјан Ецкоски (Охрид)
Асистенти: Ацо Мацески и Лазе Чакарески (Струга)
Делегат: Рамадан Рамадани (Тетово)
Стрелци: Цветановски во 75 и Мојсовски во 93 минута за Напредок, а Китановски во 48 и Љубенов од пенал во 79 минута
Жолти картони: М. Степановски, Џалески (Напредок), Мојсов, Миленковски, Китановски, Елмазовски (Пелистер)
Црвени картони: нема

Победа за лечење на раните по првиот пораз

НА ЛЕСЕН НАЧИН, РАКОМЕТАРИТЕ НА КИРЕ ПОПОВСКИ СЛАВЕА ПРОТИВ НОВАЈЛИЈАТА ОХРИД ВО ВТОРОТО КОЛО ОД ВИП СУПЕРЛИГАТА
Пелистер - Охрид 28:18 (16:9)

По првиот пораз од Тинекс Пролет во главниот град, ракометарите на Пелистер брзо се совзедоа и го совладаа новиот член на елитата Охрид со убедливи 10 разлика. Екипата која ја предводи бившиот ракометар на Пелистер, Андоновски во Битола се претстави со млада екипа и во ниту едн момент не беше рамноправен противник.

20.09.2013.

По црната, Пелистер влегува во позитивна серија

ПО ЧЕТИРИ МЕЧА БЕЗ ТРИУМФ, ЕКИПАТА НА БОЧЕВСКИ БРКА ТРЕТ ВРЗАН НАТПРЕВАР БЕЗ ПОРАЗ
По два натпревари во кои одбраната на Пелистер не прими гол, со Шкендија и со Миравци за Купот, новиот последен ред на зелените со засилувањата Ковачев и Брдаровски на местата на браќата Степановски, се наоѓа пред нов испит. Токму мечот со Напредок на Горазд Михајлов е вистински тест за вредностите на зелените на скоро па половина од есенскиот дел.

19.09.2013.

Миравци „скршен„ во завршниот дел од мечот

ВО БЛЕД МЕЧ, ПЕЛИСТЕР ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА НА ВТОРИОТ ДЕЛ ГО ПРИНУДИ ВТОРОЛИГАШОТ НА КАПИТУЛАЦИЈА
Куп на Македонија (Осминафинале) - 1 меч

Пелистер - Миравци 2:0 (0:0)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 800
Главен судија: Дарко Стојчевски
Асистенти: Тони Стојановски и Џенан Хајдари (сите од Скопје)
Делегат: Миле Тановски (Ресен)
Стрелци: Воденичаров во 69 и Алтипармаковски во 88 минута за Пелистер  
Жолти картони: Китановски , Христов (Пелистер)
Црвени картони: нема

По подолго време старт на сезоната со пораз

КАКО НИКОГАШ ДО СЕГА ВО МЕЧЕВИТЕ ЗА БОДОВИ, ПЕЛИСТЕР СО ПОРАЗ ГО ПОЧНУВА ДРЖАВНИОТ ШАМПИОНАТ
Тинекс Пролет - Пелистер 24:21 (9:11)

Ракометарите на Пелистер на тренерскиот тандем Кире Поповски - Игор Николовски со пораз ја почнаа новата сезона, што само еднаш се случило во преку 20 години од државниот шампионат на Македонија.

Ковачев го прекина едномесечниот пост

 ВО КВАЛИТЕТНО НАДИГРУВАЊЕ ПОД ТУМБЕ КАФЕ, ПЕЛИСТЕР ПО ТРЕТ ПАТ СЛАВИ ОВАА СЕЗОНА, А ШКЕНДИЈА ТРЕТ ПАТ Е ПОРАЗЕНА
Прва фудбалска лига - 7 - коло

Пелистер - Шкендија 1:0 (1:0)

Градски стадион „Тумбе кафе„ - Битола. Гледачи: 3500
Главен судија: Далибор Ѓорѓевски (Куманово)
Асистенти: Гоце Николов и Орце Стефановски (Кратово) 
Делегат: Ѓорѓи Костадинов (Скопје)
Стрелец: Ковачев во 44 минута за Пелистер
Жолти картони: Пашовски, Стенио Жуниор, Анастасов (Пелистер),  Аљили, Положани (Шкендија)
Црвени картони: Положани во 83 минута за Шкендија

15.09.2013.

Лескароски одстапен, Марковски ослободен од обврските

ФК Пелистер во продолжението од државниот шампионат ќе настапува без услугите на двајца фудбалери, Дејан Лескароски и Благојче Марковски.

01.09.2013.

Реми со отворени опции во Гостивар

ГОСТИВАР И ПЕЛИСТЕР ПОНУДИЈА И ПОВЕЌЕ ШТО ОД НИВ СЕ ОЧЕКУВАШЕ ДО ФИНАЛНА ПОДЕЛБА НА ПЛЕНОТ
Прва фудбалска лога - 6 - коло
Гостивар - Пелистер 1:1 (1:1)

Градски стадион во Гостивар. Гледачи: 1500
Главен судија: Стојанче Стојанов
Асистенти: Никола Караколев и Сашо Иванов (сите од Штип)
Делегат: Роберт Пластиновски (Ресен)
Стрелци: Лога во 36 минута за Гостивар и Стенио Жуниор во 42 минута за Пелистер
Жолти картони: Челик, Лога (Гостивар), Стенио Жуниор, Воденичаров (Пелистер)
Црвени картони: Лога во 77 минута за Гостивар