23.12.2015.

Пелистер со небитна победа над Охрид ја заврши полусезоната

КОГА НЕ ТРЕБАШЕ ЗА ГОЛЕМ ПРОГРЕС НА ТАБЕЛАТА, ПЕЛИСТЕР ГО СОВЛАДА ОХРИД ВО СПОРТСКАТА САЛА „МЛАДОСТ“
Ракометарите на Пелистер го совладаа Охрид со 30:26 во последниот меч од 14 коло на машката Супер лига. Иако тргнаа во мечот од спротивни делови на табелата, Пелистер делуваше дека е оној фаворитот, отворајќи го мечот сигурно и доминантно.

20.12.2015.

Ветувачки проект на КК Пелистер

ПЕЛИСТЕРЦИ КОНЕЧНО ИМААТ УСЛОВИ ЗА МАКСИМАЛНО НАСОЧУВАЊЕ КОН ПРОМОЦИЈА ВО ПРВАТА ЛИГА
Откако се трансформира во акционерско друштво, КК Пелистер ги постави сите структури во клубот и одржа прес-конференција на која ги претсави плановите на долг период. Претседател на клубот е Љупчо Стефановски, нов спортски директор Благој Печалов, а шеф на стручниот штаб Зоран Петковски.

Прво исплата, па потоа засилувања е планот на Пелистер

БЕЗ НИ МАЛО ПОДОБРУВАЊЕ ВО СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ ФК ПЕЛИСТЕТР НА ДЕСЕТИНА ДЕНА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА
Пелистер и натаму е во фаза на планирање, а фудбалерите веќе неколку дена не тренираат, бидејќи завршија со планираните тренинзи, но ги очекуваат заостанатите плати како би заминале спокојни на заслужениот одмор.

13.12.2015.

Каратистката Наташа Илиевска е новиот претседател, а Ѓуро Илиќ потпретседател на ССФМ

СТРУКТУРАЛНИ ПРОМЕНИ ВО ССФМ, ИЗБРАН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, А БИТОЛЧАНЕЦОТ ИЛИЌ ОСТАНУВА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ
Најпознатата наша каратистка, Наташа Илиевска во следниот циклус од четири години ќе раководи со ССФМ. На седницата на УО вечерва беше избрано и ново раководство.

Втор пораз оваа сезона од Работнички за ракометарите на Пелистер

КАКО И ВО БИТОЛА, ПАК РАБОТНИЧКИ ГО НАДИГРА ПЕЛИСТЕР ВО МЕЧ ЗА БОДОВИ
Работнички - Пелистер 26:21 (12:10)

Во вториот натпревар од 13 коло во машката Супер лига, Работнички го совлада составот на Пелистер со 26:21 (12:10). Иако гостите добро почнаа, во 11. минута Вања Илиќ им донесе прва предност на домаќините од два разлика. Дури и премногу се грешеше, па ниту една од двете екипи не го надвладеа противникот.

Србинот Чачиќ си замина од Пелистер

СРПСКИОТ ВЕТЕРАН ГО НАПУШТИ ПЕЛИСТЕР ПО САМО НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ВО КЛУБОТ
Ракометарите на Пелистер вечерва гостуваат кај Работнички во Скопје, а ќе настапат без српскиот интернационалец, Младен Чачиќ. 39-годишниот лев бек влече повреда и затоа не играше, или со болки настапи на последните неколку натпревари.

06.12.2015.

Водство од самиот старт и победа за морал на Пелистер против Вардар Јуниор

СО ВОДСТВО ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛИОТ МЕЧ, ПЕЛИСТЕР ПРОКНИЖИ БИТНИ БОДОВИ, ПОБЕДУВАЈЌИ ГО ВАРДАР ЈУНИОР
Пелистер - Вардар Јуниор 27:22 (15:10)

Битолски Пелистер ја забележа четвртата победа во овогодинешниот шампионат на Суперлигата. Битолската екипа беше подобра од младиот состав на Вардар Јуниор со 27:22 (15:10). Почетокот на натпреварот беше најава за тоа како ќе се одвиваат настаните на натпреварот.

04.12.2015.

Димов наследник на Штерјовски, пелистерци најавуваат бурен преоден рок

ЕДЕН ДЕН ПО ЗАМИНУВАЊЕТО НА ШТЕРЈОВСКИ, ПЕЛИСТЕР ЈА ПРОНАЈДЕ НЕГОВАТА ЗАМЕНА 
Бившиот фудбалер на Пелистер и Вардар и до минатата сезона дел од стручниот штаб на Ѓоко Хаџиевски во Пелистер, Миле Димов ќе биде именуван за нов тренер на битолски Пелистер. Само еден ден по заминувањето на Зоран Штерјовски, кој најде ангажман во Грција, клубот од под Пелистер најде замена за испразнетото тренерско место.

Штерјовски замина од Пелистер, заради работа во соседна Грција

ПО ПРОМЕНЛИВАТА ПОЛУСЕЗОНА, ПЕЛИСТЕР ОСТАНА БЕЗ МЛАДИОТ СТРУЧЊАК, КОЈ ЗАМИНУВА ВО ЈУЖНОТО СОСЕДСТВО
Битолчанецот Зоран Штерјовски од доцна синоќа не е повеќе шеф на стручниот штаб на Пелистер. Човекот кој од ова лето во превзеде Пелистер, а претходно работеше како тренер на Силекс и Миравци, по само шест месеци на клупата на „зелените“ се одлучи да ја заврши соработката со својот матичен клуб. Тој вели дека е задоволен од досегашните резултати на клубот, но, во меѓувреме стигнала понуда од Бугарија, која не можела да се одбие.

Пелистер со енергија за едно полувреме, бодовите се за Тинекс Пролет

ВО БОРБАТА ЗА СЕДМОТО МЕСТО, ПЕЛИСТЕР ПОРАЗЕН ВО СКОПЈЕ ОД ТИНЕКС ПРОЛЕТ
Директната пресметка на Тинекс Пролет и на Пелистер во Скопје, донесе израмнето прво полувреме и одлучувачкото одлепување на домашната екипа во продолжението до финални 28:26 (12:11). Мечот започна многу израмнето и до играта гол за гол, први поведоа гостите преку Србинот Чачиќ. Но кога во 13. минута момците на тренерот Атанасовски, преку Стојановски го вратија водството, не го испуштија до одморот.

28.11.2015.

Еуромилк го втурна Пелистер во зимска криза и далеку од врвот

НОВ ПОРАЗ И КРИЗА ВО ПЕЛИСТЕР ПРЕД ЗИМСКАТА ПАУЗА ВО ВТОРАТА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 14 - коло
Пелистер - Еуромилк 1:2 (0:1)

Стадион во Новаци. Гледачи: 300
Главен судија: Марјан Гоцевски
Асистенти: Ѓорѓи Станковски и Кире Ангеловски (сите од Струмица)
Делегат: Зоран Поп-Панев (Штип)
Стрелци: Љанчевски во 80 минута за Пелистер, Ристовски во 27 и Јашароски во 63 минута
Жолти картони: Недановски (Пелистер), Аломеровиќ, Љамалари, Ристов (Еуромилк)
Црвени картони: нема

24.11.2015.

Чесен пораз на Косово и елиминација од Челинџ Купот за пелистерки

МНОГУ ПОДОБРО ИЗДАНИЕ ОД БИТОЛСКОТО И ЧЕСНА ЕЛИМИНАЦИЈА НА ЖРК ПЕЛИСТЕР ВОО ЧЕЛИНЏ КУПОТ
Шкипоња - Пелистер 39:35 (22:18)

Спортска сала „Шана Нуши“ - Ѓаковица. Гледачи: 450
Судии: Константин Кацкис и Михаилис Михаилидис (Грција)
Делегат: Дељан Генчев (Бугарија) 

Пелистер го отпушти српскиот голман Игор Арсиќ

ПОРАЗОТ ВО ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ, ГО НАТЕРА ПЕЛИСТЕР ДА ГО ОТПУШТИ ГОЛМАНОТ ИГОР АРСИЌ
По поразот од Прилеп на домашен терен, првата одлука која ја донесе управниот одбор на Пелистер е смената на голманот. Србинот Игор Арсиќ не е повеќе член на битолскиот суперлигаш, откако неговите партии оваа есен не ги задоволија луѓето во клубот.

21.11.2015.

Пелистер срушен од Колеќески за прв есенски пораз

ВО 13 НАТПРЕВАР ОД СЕЗОНАТА, ПЕЛИСТЕР ПРВ ПАТ ПОРАЗЕН ОВАА ЕСЕН ВО ВТОРАТА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 13 - коло
Љубанци - Пелистер 1:0 (1:0)

Стадион во Ѓорче Петров - Скопје. Гледачи: 300
Главен судија: Кирил Смоквоски
Асистенти: Златко Митрески и Иле Мишески (сите од Прилеп)
Делегат: Љупчо Ѓорѓиевски (Кочани)
Стрелец: Колеќески во 28 минута за Љубанци
Жолти картони: Брњарчевски, Колеќески (Љубанци), Трифуновски, Трајковски, Мирчевски (Пелистер)
Црвени картони: нема 

20.11.2015.

Димитровски нов капитен, можни враќања на Пецаковски и Босеовски во Пелистер?

ПЕЛИСТЕР ГО СМЕНИ КАПИТЕНОТ, А НАСКОРО ПЛАНИРА НОВИ ЗАСИЛУВАЊА
Вчера на официјалното пуштање во употреба на новиот прес-центар во спортската сала „ Младост“ во Битола, на јавноста им се обратија првите луѓе на РК Пелистер, кои и најчесто ќе го користат овој простор за средби со седмата сила и официјални прес-конференции.

19.11.2015.

Бобан Здравевски на проба во Хајдук Сплит

ЕДЕН ОД НАЈТАЛЕНТИРАНИТЕ ФУДБАЛЕРИ ОД БИТОЛСКАТА ШКОЛА ПРЕД ТРАНСФЕР ВО ХАЈДУК
Младиот талент од Битола, Бобан Здравевски во моментов се наоѓа во Сплит тренира со младинската екипа, и постои можност во иднина да биде дел од славниот тим од „Пољуд“ Тимот на Хајдук би можел да биде следниот клуб за младиот талент од Битола, Бобан Здравевски. Здравевски е репрезентативец на Македонија до 17 години, а игра на позицијата шпиц.

14.11.2015.

Гостинките пресилни, Шкипоња убедливо славеше во Битола

РАЗЛИКАТА ВО КВАЛИТЕТ ИЗВЕСНА ВО ПОБЕДАТА НА КОСОВСКАТА ШКИПОЊА ОВОЈ ВИКЕНД ВО БИТОЛА ПРОТИВ ПЕЛИСТЕР
ЖРК Пелистер - Шкипоња 22:38 (11:21)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 1000
Судии: Симоне Зендали и Стефано Риело (Италија)
Делегат: Радош Ракочевиќ (Црна Гора)

Главевски пак клучен фактор: Пелистер го доби пелaгониското дерби

ПО СЕРИЈА НА НЕРЕШЕНИ ДУЕЛИ, ПЕЛИСТЕР КОНЕЧНО ГО ДОБИ ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ
Втора фудбалска лига - 12 - коло
Пелистер - Победа 2:1 (0:1)

Игралиште во Новаци. Гледачи 500
Главен судија: Зоранчо Темелков (Кавадарци).
Асистенти: Горан Манасиев и Петар Новачев (Велес).
Делегат: Спасе Панџак (Охрид)
Стрелци: Трифуновски во 44 и Главевски во 78 минута за Пелистер, а Колески во 26 минута за Победа
Жолти картони: Главевски (Пелистер), Талески (Победа)
Црвени картони: нема

Играта неубедлива, но Пелистер прв пат врза две победи во низа

БОДОВИТЕ СЕ ВПИШАНИ, НО ПЕЛИСТЕР НЕ БЛЕСКАШЕ НИТУ СО БОРЕЦ
Пелистер - Борец 25:20 (13:9)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 100
Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов (Скопје) 

12.11.2015.

Пелистерци со празни џебови се одлучија на штрајк пред пелагониското дерби

НОВИ ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ ВО ФК ПЕЛИСТЕР ВО НАЈЧУВСТВИТЕЛНИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА ВО ВТОРАТА ЛИГА
Фудбалерите на Пелистер веќе три месеци немаат добиено плата. Од денес не само што штрајкуваат, туку и најавија дека нема да го одиграат дуелот со Победа.
„По барање на фудбалерите, ја известуваме целокупната јаност дека фудбалерите на Пелистер, од четврток ќе бојкотираат и нема да тренираат. Исто така најавуваат дека нема да го одиграат пелагониското дерби од 12. коло, во кое Пелистер на домашен терен ја пречекува прилепска Победа. Како главна причина за оваа одлука се смета тоа што фудбалерите веќе три месеци немаат добиено плата, а пак уште помалку премии“, соопштија играчите.

08.11.2015.

ХЈС Работник во финалето на турнирот „Метеор 2015“ во Лесковац

РАКОМЕТАРИТЕ НА РАБОТНИК ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА ТРОФЕЈОТ НА ТУРНИРОТ ВО ЛЕСКОВАЦ 
Ракометарите на ХЈС Работник денес ќе играат во финалето на ракометниот турнир „Метеор 2015“ во српскиот град Лесковац. Со победата во полуфиналето од 20:14 (11:5) против Младост од Ниш, момците на Иван Марковски и Алексндар Зарков ја комплетираа серијата на победи.

07.11.2015.

Главевски носи три бода од гостувањето во Гостивар

ТРЕТА ПОБЕДА НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ВО ВТОРАТА ЛИГА И ИЗЛЕЗ ОД ПЕРИОДОТ НА РЕМИ СРЕДБИ
Втора фудбалска лига - 11 - коло
Гостивар - Пелистер 1:2 (0:1)

Градски стадион во Гостивар. Гледачи: 400
Главен судија: Игор Стојчевски
Асистенти: Филип Ицковски и Даниел Василевски (сите од Скопје)
Делегат: Тони Николовски (Скопје)
Стрелци: Абази во 56 минута за Гостивар, а Мирчевски во 24 и Главевски во 87 минута
Жолти картони: Трајковски (Пелистер)
Црвени картони: нема

04.11.2015.

Пелистер се претплати на нула

НОВ ДОМАШЕН КИКС И РАЗОЧАРУВАЊЕ ЗА БИТОЛАЧНИ ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА
Втора фудбалска лига - 10 - коло
Пелистер - Влазерими 0:0

Стадион „Павел Шатев“ - Битола. Гледачи: 500
Главен судија: Никола Костенчев
Асистенти: Саше Тошевски и Мервин Топојани (сите од Скопје)
Делегат: Арсо Здравески (Македонски брод)
Стрелци: нема
Жолти картони: Зеќири (Влазерими)
Црвени картони: нема

Планираа победа, добија реми: Пелистер немоќен против Кожув Миравци

НЕОЧЕКУВАН КИКС НА ПЕЛИСТЕРЦИ ВО ОХРИД НА МЕЧОТ СО ЕДНА ОД НАЈСЛАБИТЕ ВТОРОЛИГАШКИ ЕКИПИ 
Втора фудбалска лига - 9 - коло
Пелистер - Кожув Миравци 1:1 (0:1)

Стадион „Атина Бојаџи“ - Охрид. Гледачи: 100
Главен судија: Кирил Смоковски
Асистенти: Зоран Костоски и Илчо Јорданоски (сите од Прилеп)
Стрелци: Иве Трифуновски во 57 минута за Пелистер, а Штерјов во 2 минута за Кожув Миравци
Жолти картони: Мустафов, Додевскки (Пелистер), а Недески (Кожув Миравци)
Црвени картони: нема

03.11.2015.

ФОТО: По подолго време четворица битолчани во репрезентација

ДОПОЛНИТЕЛНО ПОВИКАНИ УШТЕ ДВАЈЦА БИТОЛЧАНИ, ЗА ВКУПНО ЧЕТВОРИЦА ВО ИЗБОРОТ НА ОБРВАН ЗА ТУРНИРОТ ВО УМАГ
Некогаш македонската ракометна репрезентација во голем дел беше составена од ракометари кои поникнале во школата на Пелистер. Во последниоте неколку години по пензионирањето на Стевче Алушовски и неповикувањето на Бранислав Ангеловски, бројот на битолчани во националниот дрес драстично се намали.

Димитровски повикан на местото на Никола Маркоски

ЧЕТВРТ БИТОЛЧАНЕЦОТ ВО ДРЕСОТ СО ДРЖАВНИОТ ГРБ ЗА ТУРНИРОТ ВО ХРВАТСКА
29 годишниот кружен напаѓач на Пелистер, Васко Димитровски е повикан во репрезентацијата на Македонија на испразнетата позиција на по повредата на Никола Маркоски. Битолчанецот ќе добие шанса за докажување против Хрватска и Црна Гора.

02.11.2015.

Пелагониското дерби за домаќинот

КАКО И ВО МАШКИОТ ДУЕЛ, ТАКА И КАЈ ДЕВОЈКИТЕ, ПРИЛЕП ПОУСПЕШЕН ОД ПЕЛИСТЕР 
Прилеп - Пелистер 21:20 (8:7)

Сала на СОУ Ристе Ристески - Ричко во Прилеп: Гледачи 400
Судии Виктор Начевски и Даниело Божиновски (Скопје)
Делегат: Благој Петров (Велес)

01.11.2015.

Младите металурзи дадоа силен отпор, но Пелистер слави крај на црната серија

ПРЕКИН НА ЦРНАТА СЕРИЈА И БИТНИ БОДОВИ ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ ВО СКОПЈЕ ПРОТИВ МЛАДИОТ ТИМ НА МЕТАЛУРГ 
Металург 2 - Пелистер 20:26 (11:13)

Спортска сала „Автокоманда“ - Скопје. Гледачи: 200
Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски од Скопје.
Делегат: Драган Начевски од Скопје.

30.10.2015.

Откажаа повредените Јоноски и Миркуловски, за турнирот во Умаг повикан и Дрогришки

НОВИТЕ ОТКАЖУВАЊА И ПОВРЕДИ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ДРЕС МУ ЈА ОТВОРИЈА ВРАТАТА НА СТЕФАН ДРОГРИШКИ
На меѓународниот турнир во Хрватска на кој Македонија ќе учествува идната недела, ќе мора да се соочи со нови откажувања и нови дополнителни повикувања. Поради повреди турнирот во Умаг наредниот викенд  ќе го пропуштат интернационалците Филип Миркуловски и Ацо Јоноски.

Манојловски обезбеди медал, битолските кик-боксери сопрени во четвртфиналето

ПОРАЗИ ВО ЧЕТВРТФИНАЛЕТО И ПОКРАЈ ДОБРИТЕ БОРБИ ЗА ДВАТА БИТОЛСКИ КИКБОКСЕРИ НА МУНДИЈАЛОТ ВО СРБИЈА
Ненад Манојловски обезбеди пласман во четвртфиналето на третиот ден на Светското првенство во кик бокс кое се одржува во Белград. Манојловски во категоријата до 69 килограми кик лајт успеа ефектно да го победи Сачин Сарма од Велика Британија.

Отпорот на Пелистер само половина полувреме, бодовите очекувано за Металург

УЧЕСНИКОТ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ПРЕСИЛЕН ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ 
Пелистер - Металург 19:27 (8:11)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 1.500
Судии: Дејан и Димитар Ѓорѓиевски (Скопје)

Пелистер го допре дното: Пораз во Радовиш и ново тонење на табелата

ПЕЛИСТЕР ПОРАЗЕН И НА ГОСТУВАЊЕТО ВО РАДОВИШ
Радовиш - Пелистер 26:25 (13:8)

Битолски Пелистер се врати од бездната и донесе неизвесност на дуелот со Радовиш, но во последната секунда домаќините преку Миле Ордев постигнаа гол за триумф од 26:25 (13:8) во меч од 7 коло на машката ракометна Супер лига. Со овој триумф Радовиш е на делба на 6 место со екипата на Пролет, со по 9 бода, додека Пелистер останува на претпоследното место со само три бода.

21.10.2015.

Вардар пак пресилен, Пелистер елиминиран од Купот

ШАМПИОНОТ И ВО РЕВАНШОТ ПОДОБАР ОД ПОДМЛАДЕНИОТ ПЕЛИСТЕР ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА КУПОТ
Куп на Македонија - Осминафинала (реванш) 
Пелистер - Вардар 0:2 (0:2)

Стадион „Гоце Делчев“ - Прилеп. Гледачи: 500
Главен судија: Горан Спиркоски  
Асистенти: Зоран Костоски и Марјан Смилкоски (сите од Прилеп)
Стрелци: Трајковски во 28 (автогол) и Стојков во 40 (пенал) за Вардар
Жолти и црвени картони: нема

20.10.2015.

Тежок ривал и трнлив пат го чека Шундовски до групната фаза на ЕХФ Купот

НЕЗГОДНА ЖДРЕПКА ЗА БИТОЛСКИОТ СТРУЧЊАК НА КЛУПАТА НА БУКУРЕШТ
Звонко Шундовски и ЦСМ Букурешт ќе се соочат со Фригорификос Морасо од Шпанија во плеј-офот за пласман во групната фаза на ЕХФ Купот. Победниците од овие двомечи ќе се пласираат во групната фаза од Купот на ЕХФ. Натпреварите се играат на 21/22 ноември и една недела подоцна.

15.10.2015.

ХЈС Работник в недела ја потврдува вредноста и амбициите

АКО НЕ МУ ОДИ НА ПЕЛИСТЕР ВО СУПЕР ЛИГАТА, ТОГАШ ХЈС РАБОТНИК БЛЕСКА ВО ПРВАТА ЛИГА
Првите кола од Првата ракометна лига потврдија дека младиот битолски клуб ХЈС Работник има големи планови и амбиции во својата втора сезона во второто по ранг натпреварување во нашата земја. Серијата на победи на домашен и гостински терен го лансираат тимот на Зарков и Марковски како најголем кандидат за промоцијата во Супер лигата.

Двајца битолчани на списокот на Обрван: Дебитира Кузмановски

ЕДНО ГОЛЕМО ИЗНЕНАДУВАЊЕ НА СПИСОКОТ НА ОБРВАН ЗА ТУРНИРОТ ВО НОЕМВРИ ВО ХРВАТСКА 
Репрезентацијата на Македонија во рамките на ЕХФ неделата ќе настапи на турнир во хрватскиот град Умаг, како дел од подготовките за настап на европското првенство во Полска. Турнирот ќе се игра во периодот од 6 до 8 ноември, на кој покрај Македонија и домаќинот Хрватска, ќе настапи и Црна Гора. Според предвидениот распоред, нашата селекција своите средби ќе ги игра во петок и во сабота. Обрван го објави списокот од 18 ракометари на кои смета за ЕХФ неделата:

14.10.2015.

Пелистер продолжува да се засилува: Уште двајца повратници го засилија тимот

НОВ КРУЖЕН НАПАЃАЧ И НОВО ДЕСНО КРИЛО АНГАЖИРАШЕ БИТОЛСКИ ПЕЛИСТЕР ВО ТЕКОТ НА ДЕНЕШНИОТ ДЕН
И покрај негативниот старт со четири порази од првите пет натпревари, битолски Пелистер продолжува да се засилува во обид да ја подобри својата позиција до крајот на есенскиот дел од Супер лигата. Од денес Пелистер е посилен за уште двајца повратници. Васко Димитровски по три месеци минати во унгарскиот нов прволигаш Егер Ежтеражи, се одлучи да се врати во својот матичен клуб.

11.10.2015.

Караиванов го втурна Пелистер во криза

ПРОДОЛЖУВААТ НЕУСПЕСИТЕ НА РК ПЕЛИСТЕР НА ПОЧЕТОКОТ НА СЕЗОНАТА
Охрид - Пелистер 22:21 (9:7)

Охрид:
Пецаков, Костески, (Колев 13 одбрани), Караиванов 8, Павловиќ 6, Андоновски, Кежиќ 2, Хогас 5, Белевски, Трифуноски, Тасески, Печенковски, Новаковиќ, Вражалица 1.

Пелистер:
Даниловски, (Арсиќ 11 одбрани), Крстески, Велјаноски 1, Ивановски, Гинов 1, Дрогришки 6, Митрески, Чачиќ 6, Николиќ 2, Тодоровски, Топиќ 3, Маркудов, Стојаноски, Георгиевски, Рајатовски 1.

07.10.2015.

Пелистер се одби од дефанзивниот блок на Работнички

ПРВ ДОМАШЕН ПОРАЗ НА НОВИОТ ПЕЛИСТЕР ВО СУПЕР ЛИГАТА
Пелистер - Работнички 16:20 (10:10)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 1500
Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски (Скопје)

Академијата “ЗА НЕД ДО” патува на Мундијалот во Германија

НА ПОВИДОК НОВА ЖЕТВА НА МЕДАЛИ ЗА АКАДЕМИЈАТА ЗА БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ „ЗА НЕД ДО“ ОД БИТОЛА
По селективниот турнир кој се одржа кон почетокот на летото на кој зедоа учество над 100 натпреварувачи  во сите категории и дисциплини, Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола ја направи својата селекција од најдобрите за оваа 2015 година кои ќе ја претставуваат WFMC Македонија на светското првенство.

04.10.2015.

Недановски носи полн плен од Железарница

НОВ БЛЕСОК НА МЛАДИОТ НАПАЃАЧ И ГОЛЕМИ ТРИ БОДА ЗА ПЕЛИСТЕРЦИ ОД ГОСТУВАЊЕТО КАЈ СКОПЈЕ
Втора фудбалска лига - 7 - коло
Скопје - Пелистер 0:1 (0:0)

Стадион на Железарница - Скопје. Гледачи: 100
Главен судија: Ристе Сејменов (Струмица)
Асистенти: Горан Манасиев (Велес) и Ѓорѓи Карајанов (Гевгелија)
Делегат: Зоран Јовановиќ (Валандово)
Стрелци: Недановски во 61 минута за Пелистер
Жолти картони: Трипуновски (Скопје), Трајковски, Мирчевски (Пелистер)
Црвени картони: нема

Пулените на Манасков го приземјија новиот Пелистер

ВТОР ГОСТИНСКИ ПОРАЗ ЗА ВОЗОБНОВЕНИОТ ПЕЛИСТЕР ВО СУПЕР ЛИГАТА
Вардар Јуниор - Пелистер 24:23 (13:12)

Спортска сала „СРЦ Кале„ - Скопје. Гледачи: 200
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски (Скопје)

02.10.2015.

Талевска и Петлеска се справија со Ѓорче

ПО ПОРАЗОТ ВО СКОПЈЕ, РАКОМЕТАРКИТЕ НА ПЕЛИСТЕР СЛАВЕА ПРОТИВ ЃОРЧЕ ПРЕД СВОИТЕ ГЛЕДАЧИ
Пелистер - Ѓорче 26:17 (12:9)

Спортска сала „Младост“ - Битола. Гледачи: 100
Судии: Никола Пауноски и Оливер Спироски (Струга)

Само еден битолчанец на поширокиот список на Обрван

ПОЗНАТИ АДУТИТЕ НА ОБРВАН ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПОЛСКА
Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, го објави прелиминарниот список од 28 ракометари за Европското првенство што ќе се одржи во Полска на почетокот на 2016 година. Според правилата и регулативите на ЕХФ, списокот и натаму може да подлежи на промени, заклучно со 12 декември, кога е краен рок за објавување на конечниот список. На списокот на Обрван се наоѓаат следните ракометари: 

01.10.2015.

Пелистер лесен залак за забревтаниот Вардар и во Купот

БЕЗ ИЗНЕНАДУВАЊА ВО ПРВИТЕ МЕЧЕВИ ОД ОСМИНАФИНАЛЕТО НА КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
Фаворитите забележаа сигурни победи во првите осминафинални натпревари во фудбалскиот Куп на Македонија и речиси обезбедија пласман во наредната рунда. Најпривлечниот натпревар го одиграа вечните ривали Вардар и Пелистер кој заврши со сигурна победа на „црвено-црните„ од 4:1.

29.09.2015.

Мустафов повикан на списокот на младата репрезентација

БЕЗ ИЗНЕНАДУВАЊА ВО ИЗБОРОТ НА МИЛЕВСКИ ЗА КВАЛИФИАКЦИОНИОТ МЕЧ СО СЕВЕРНА ИРСКА
Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година, Благоја Милевски, го соопшти списокот на фудбалери на кои ќе смета за квалификацискиот натпревар против селекцијата на Северна Ирска на 13 октомври на гостински терен. Во тимот на Милевски првпат е повикан офанзивниот фудбалер на Брегалница, Стефан Мишев, повратници во надежната репрезентација се Тихомир Костадинов, Алекса Амановиќ и Бесмир Бојку.

„Вечното дерби“ секогаш ги мотивира пелистерци

ИАКО ВО РАЗЛИЧНИ КАТЕГОРИИ, ВАРДАР И ПЕЛИСТЕР ЌЕ СЕ СРЕТНАТ И ОВАА СЕЗОНА
Освен ремито со Тетекс и проблемите со повредени фудбалери, пелистерци имаат уште една голема преокупација во името на наредниот противник. Иако шампионатот е голем приоритет пред Купот, утре во Скопје Пелистер ќе му гостува на Вардар во осминафиналето на најмасовното натпреварување во нашата земја.

28.09.2015.

Битолска доминација на мотокрос трката на Братиндол

НОВА ЕГЗИБИЦИЈА НА КИКО ИЛИОСКИ НА ПАТЕКАТА КРАЈ БРАТИНДОЛ
Тројна битолска победа на трката од државниот шампионат во мотокрос која се возеше на патеката на Братиндол крај Битола. Учесниците и во источно-европскиот шампионат, Костов и Илиоски и младиот Станковиќ со своите победи им понудија одлична забава на многубројните гледачи крај патеката.

27.09.2015.

„Зелените“ се разгоропадија за лесна победа против Тинекс Пролет

ПО ПОРАЗОТ ВО ПРИЛЕП, ПЕЛИСТЕР СЕ ОПОРАВИ СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА ПРОТИВ ТИНЕКС ПРОЛЕТ
Пелистер - Тинекс Пролет 30:21 (14:8)

Ракометарите на Пелистер одговорија на „фрлената ракавица“ и на денот на кој ракометот во Битола прослави 60 години постоење, а навивачката група „Чкембари“ три децении од своето формирање, го совлада Тинекс Пролет со 9 гола разлика. Битолчани, добро беа мотивирани за овој меч, па сега не оставија ништо на случајност.

Стравот од пораз ги порази и Пелистер и Тетекс на роденденот на „Чкембарите“

РЕМИ НА ЛАНСКИТЕ ПРВОЛИГАШИ ВО ДЕРБИТО ОД 5 - КОЛО НА ВТОРАТА ЛИГА ВО ПРИЛЕП
Втора фудбалска лига - 5 - коло
Пелистер - Тетекс 0:0

Градски стадион „Гоце Делчев“ - Прилеп. Гледачи: 500
Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Асистенти: Ацо Мацевски (Струга) и Рамче Бакрачески (Струга)
Делегат: Хајро Бабачиќ (Скопје)
Стрелци: нема
Жолти картони: Стојковски, Трајковски, Главевски (Пелистер), Јовановски, Демир (Тетекс)
Црвени картони: нема