21.08.2014.

Марковски го одведе Пелистер во осминафиналето

БИТОЛСКИОТ ПРВОЛИГАШ НЕ ДОЗВОЛИЈ ИЗНЕНАДУВАЊЕ ВО ПОСЛЕДНИОТ МЕЧ ОД ПРВОТО КОЛО НА НАЦИОНАЛНИОТ КУП
Вулкан - Пелистер 0:2 (0:0)

Битолски Пелистер е последниот патник во осминафиналето во Купот на Македонија откако на „Атина Бојаџи“  во Охрид со 2:0 го совлада третолигашот Вулкан.
Во 23 минута зелените имаа шанса од белата точка да го отварат резултатот, но голманот на домаќините Сидоровски го прочита ударот на Анастасов. На истекот од последната минута од првиот дел Пашовски со рефлексна интервенција спречи погодок по ударот од далечина на Мерко. На стартот од вторите 45 минути фудбалерите на Пелистер го скршија отпорот на домаќините. Напаѓачот на битолчани Маркоски биеше кон голот топката го закачи Трпески го смена правецот и заврши зад грбот на Сидоровски. Со вториот погодок на Маркоски во 80 минута пелистерци го заверија пласманот во осминафиналето во Купот на Македонија.

Нема коментара:

Постави коментар