11.10.2014.

Текстилец дојде со осум ракометари, лесен триумф на зелените

ПО ТРИ ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ ПОРАЗИ, КОНЕЧНО РАДОСТ ЗА БИТОЛСКИТЕ РАКОМЕТАРИ

Пелистер - Текстилец 38:24 (22:13)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 200
Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Алексоски (Прилеп)

Пелистер:
Крстевски, Дрогришки 7, Рајатовски 4, Тодоровски 2, Гаревски 1, Илиевски 4, М. Јовановски, Вељановски 3, Кузмановски 8, Димитровски 9, Нечков, Христов, Ѓорѓиевски
Седмерци: 6/6
Исклучувања: 10 минути

Текстилец:
Станков, И. Јовановски, Савев 8, Бошковски 2, Мицев 4, Арсов 1, Наков 6, Милевски 3
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 12 минути

На Пелистер му требаа четири кола за да се израдува на победа сезонава, и тоа против аустајдерот Текстилец, кој во Битола отпатува со осум ракометари. Неизвесно беше само со колкава разлика ќе заврши натпреварот во корист на домаќините. Предноста од минута во минута се зголемуваше и на моменти стигна до +17. За самодовербата на младата екипа во конструкција на Игор Николовски многу важни бодови пред наредните мечеви кога се очекува екипата да биде покомпетитивна. Кај битолчани капитенот Димитровски постигна 9 гола, па следеа младите Кузмановски со 8 и Дрогришки со 7 гола.  

Нема коментара:

Постави коментар