06.10.2014.

Младите битолчанки го добија пелагониското дерби

ПО ТРИУМФОТ ВО СКОПЈЕ, ДЕВОЈКИТЕ НА БОРЧЕ МАРКОВСКИ ГО ДЕКЛАСИРАА СОСЕДОТ ОД ПРИЛЕП ВО ВТОРИОТ НАТПРЕВАР
ЖРК Пелистер - Жито Прилеп 29:18 (14:8)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 500
Судии: Никола Пауноски и Оливер Спироски (Струга)
Делегат: Петре Клинкаров (Велес)

ЖРК Пелистер:
Шијаковска, Митреска, Трпковска 2, Мугровска 7, Етемовска, Спировска, Паневска 2, Дмитровиќ 7, Гаштевска 4, Ставревска, Јовевска 6, Гроздановска 2, Златевска, Шундовска, Секуловска
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 8 минути  

Жито Прилеп:
Камческа, Митреска, Божиноска, Филипоска, Сталеска, Јаковлеска, Данаилоска, Аџулеска, Богоеска, Цанеска, М. Стојанова, А. Стојанова, Михајлова, Риполоска
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 4 минути


Во првиот меч во Суперлигата во Битола по една и пол деценија, Пелистер на Борче Марковски го декласира соседот Жито Прилеп и најави дека може да биде изненадување во сезоната. 500 љубители на ракометот уживаа во изведбата на младата екипа од Битола, која по планот ги доби првите две средби во новиот шампионат. Во победничката екипа најефикасни беа Мурговска и Дмитровиќ со по 7 гола, Јовеска постигна 6, а одлична на голот беше и Александра Шијаковска. Кај Жито Прилеп се истакна Софија Аџулеска со 9 гола. 

Нема коментара:

Постави коментар