02.12.2014.

Пелистер лесно против Преспа во заостанатиот меч

НОВА ДОМАШНА ПОБЕДА НА РАКОМЕТАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР И КОНСОЛИДИРАЊЕ ВО ДОМАШНОТО ПРВЕНСТВО
Пелистер - Преспа 29:20 (15:6)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 1000
Судии: Дејан и Димитар Ѓеорѓиевски (Скопје)

Пелистер:
Симоновиќ, Јовановски, Николиќ, Дрогришки 6, Димитровски 5, Илиевски 2, Рајатовски 4, Тодоровски, Гаревски 1, Вељановски 4, Ѓорѓиевски, Нечков, Христов 1, Кузмановски 6
Седмерци: 5/3
Исклучувања: 6 минути

Преспа:
Леровски, Шабадиновски 2, Павловски, Крстевски 4, Јошевски 2, Трајановски, Кирановски 1, Башевски 7, Котевски, Димитровски 4, Тасевски, Ристевски, Павловски
Седмерци: 3/1

Исклучувања: 6 минути

Само неколку дена по елиминацијата во Челинџ Купот екипата Пелистер ја совлада Преспа со 29:20 (15:6) во заостанатиот меч од 10 коло на ВИП Суперлигата. Во мечот кој го следеа околу 1000 гледачи, листата на стрелците ја предводеа Стефан Дрогришки и Филип Кузмановски со по 7 постигнати голови, а капитенот Васко Димитровски беше стрелец на 5. Пелистерци в сабота ги очекува нов домашен меч против екипата на Радовиш.

Нема коментара:

Постави коментар