13.09.2014.

Мајнц славеше во Берлин и без Новески

ПО ДВЕ КОЛА СО ДВЕ НЕРЕШЕНИ СРЕДБИ, ЕКИПАТА НА ПОВРЕДЕНИОТ НОВЕСКИ СЕ ВРАЌА СО ПОЛН ПЛЕН ОД БЕРЛИН
По репрезентативната пауза фудбалерите на Мајнц 05 му се вратија на победите и покрај неиграњето на капитенот Николче Новески, кој е повреден. На теренот на новиот бундеслигаш Херта, црвените од Мајнц славеа со 1:3.
Оказаки во 36 и 90 и иранецот Алагуи во 70 минута ги постаигнаа головите за Мајнц, а Херта ублажи преку Рони од пенал во 86 минута. Со оваа победа, екипата на Новески скокна на петтото место на табелата со 5 освоени бода. Во наредното 4 коло наредната сабота од 18:30 во Мајнц гостува Борусија Дортмунд на бившиот тренер на Мајнц, Јирген Клоп.  

Нема коментара:

Постави коментар