12. 9. 2014.

Нов пораз на Конкордија без Драгарски, Мирко Ивановски утре против „својата„ Астра

ПРОДОЛЖУВА КРИЗАТА НА КОНКОРДИЈА, ИВАНОВСКИ СО СЕ ПОГОЛЕМА МИНУТАЖА ВО КЛУЖ
Во првиот натпревар од 7 коло на романскиот фудбалски шампионат, новата екипа на Христијан Драгарски, Конкордија претрпе тежок пораз на гостувањето кај Брашов со 4:1. Уште од стартот домашната екипа се наметна и преку Константинеску во 17 и Григорие во 35 минута од пенал, брзо поведе со 2:0. Константинеску во 49 минута зголеми на 3:0, а Леко во 53 минута и по четврт пат го принуди гостинскиот голман Рамничеану на капитулација.
До крајот Болдрин во 87 минута намали на 4:1 Во судиското надополнување Кристеа не реализира пенал за Конкордија. Драгарски целиот меч го одгледа од клупата и не доби шанса. По овој пораз Конкордија падна на 15 место со 4 бода и во наредното 8 коло ќе се обиде да се извади на домашен терен против Ботосани на 20 септември. Утре Клуж на Мирко Ивановски ја дочекува Астра, во која битолчанецот играше до минатата сезона.