01.04.2014.

Среќата ја „помилува„ Констанца во ЕХФ Купот


МАКЕДОНИЈА СО РЕАЛНИ ШАНСИ ДА ИМА ПРЕТСТАВНИЦИ НА FINAL FOUR ВО ДВАТА ЕВРОПСКИ КУПА
Констанца на Звонко Шундовски и на Бранко Ангеловски го доби најповолниот противник во четврт-финалето од Купот на ЕХФ. За пласман во фајналфор-турнирот во Берлин треба да го победи Луги.
Во групната фаза шведскиот тим беше прв во конкуренција на Адемар Леон, на Хановер и на Чургои, вториот романски претставник и го освои првото место со три победи, два пораза и едно реми. Тој дури загуби во Романија, а дома тешко го совлада Чургои, така што Констанца треба само да биде на своето ниво и не би требало да има проблеми. Во останатите две двојки судбината ги спои француските ривали, Нант и Монпелје и Спортинг со Пик Сегед. Победниците од овие три двојки ќе му се придружат на Фуксе Берлин, кој, како домаќин, директно обезбеди пласман во завршницата.

Нема коментара:

Постави коментар