08.04.2014.

Голем македонски талент од Австралија, потпишува за Астерас Триполи

ЏЕЈМС ПЕТКОВСКИ БРЗО СЕ НАМЕТНА ВО АВСТРАЛИЈА И СЕ СЕЛИ ВО СИЛЕН ГРЧКИ ПРВОЛИГАШ
Еден од најталентираните македонци кои настапуваат во австралиската лига, 17 годишнит фудбалер за врска, Џејмс Петковски е пред потпис со грчкитот прволигаш Астерас Триполи.
Петковски кој е креативен фудбалер веќе блесна во родната Австралија и за него интерес покажаа неколку клубови од Грција. Семејството Петковски доаѓа од Битола, но одамна се на најдалечниот континент, а младиот Џејмс веќе има двојно државјанство и интересен е за младинските категории на нашата репрезентација..Петковски е роден на 3 мај 1997 година во Преривуд (Австралија) и во Астерас Триполи според договорот треба да добие 12.000 евра за една сезона, во која ќе настапува за младинската екипа почнувајќи од 1 јули 2014 година. Ако одигра најмалку 5 натпревари за сениорската екипа, Петковски ќе добие бонус од 5000 евра. Астерас Триполи е на петтото место во грчката прва лига и има реални шанси да игра во европските купови и наредната сезона.  

Нема коментара:

Постави коментар