08.12.2013.

Најава за европски Пелистер наредната пролет

НАСМЕВКИ И ЗАДОВОЛСТВО КАЈ ПЕЛИСТЕРЦИ ПО „ШЛАГОТ НА ТОРТАТА„ И ПОБЕДАТА ПРОТИВ СЕКОГАШ НЕЗГОДНИОТ НАПРЕДОК
По најубедливата победа оваа есен, видливо беше задоволството на лицето на предводникот на Пелистер, охриѓанецот Драган Бочевски. За прв пат по шест години, зелените презимуваат со преку 30 бода и пак меѓу водечките три екипи во лигата. Кога последен пат тоа го остварија настапија во европските купови.

Драган Бочевски
(тренер на Пелистер)

Одличната есен, фудбалерите ја заокружија со убедлива победа, Сакам да им честитам и да им се заблагодарам на фудбалерите кои и покрај заморот и проблемите, се надминаа себе си и потврдија дека нашите планови за европски Пелистер полека заземаат вистинска смисла. Се наоѓаме на вистинскиот пат и треба работата да ја завршиме на пролет.
 
Горазд Михајлов
(тренер на Напредок)

Честитки за фудбалерите на Пелистер кои повеќе ја сакаа победата и ја заслужија. Не би сакал да го коментирам судењето, но ситуацијата која му претходеше на првиот гол имаше голема улога во конечниот резултат. Можеби имаше пенал за Напредок при 0:0, но сепак победата на домаќинот е апсолутно заслужена.
Пелистер и Чкембарите не го забораваат својот водач

Вчера мина една година од ненадејната смрт на еден од водачите и основачите на навивачката група „Чкембари„ - Атанас Смилков Кенан. Мечот почна со едноминутно молчење, како почит за човекот кој даде многу за навивачкото движење во Битола, а во еден период беше и комесар за безбедност на ФК Пелистер.

Нема коментара:

Постави коментар