21.07.2014.

„Алкалоид„ пак шампион, битолски „Стево Патако„ третопласиран

ОЧЕКУВАН РАСПЛЕТ ВО ДРЖАВНИОТ ШАМПИОНАТ ВО ШАХ ВО СТРУГА
Со убедлива победа шаховскиот клуб „Алкалоид“ каде настапува битолскиот велемајстор Влатко Богдановски и годинава ја освои шампионската титула во рамки на екипниот шампионат.
Со освоени максимални 10 бодови во пет мечеви, шахистите на „Алкалоид“ ја потврдија својата доминација на шаховската сцена. Второто место го освои екипата на „Гамбит-Асеко“, а третото место им припадна на шахистите на Стево Патако од Битола. Двете првопласирани екипи ангажираа силни засилувања, и тоа „Гамбит“доведе двајца силни играчи од Бугарија, а „Алкалоид“ тројца одлични шахисти од Украина.

Нема коментара:

Постави коментар