14.07.2014.

Пелистер - Вардар на 3 август во Битола ја отвора новата сезона

ПОЗНАТ КАЛЕНДАРОТ ЗА НОВАТА ФУДБАЛСКА СЕЗОНА И ЗА ПРВ ПАТ „ВЕЧНО ДЕРБИ„ НА СТАРТОТ
Најтрофејниот македонски клуб Вардар ќе се соочи со вечниот ривал Пелистер во „дербито на Македонија“ уште на стартот на новата сезона во Првата лига во Битола, откако денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија беа извлечено двојките за новата натпреварувачка сезона со десет прволигаши.
1 коло (3 август)

Пелистер - Вардар
Рабитнички - Металург
Шкендија - Брегалница
Силекс - Хоризонт Турново
Ренова - Тетекс


Денеска беа извлечени двојките од шеснаестинафиналето од Купот на Македонија, а во поинтересните дуели Влазними ќе го пречека Вардар, Младост Царев двор ќе се сретне со Брегалница, Косел ќе ги одмери силите со Пелистер, додека Хоризонт Турниво за противник го доби составот на Фортуна (натпреварите се закажани за 20 август). Работнички, Шкендија и Еуромилк обезбедија директен пласман во осминафиналето од ова натпреварување.

Нема коментара:

Постави коментар