31.07.2014.

Мак баскеташите преку Рига „бркаат„ европско првенство

ДВАЈЦА БИТОЛЧАНИ МЕЃУ ИЗБРАНИТЕ НА МАРИО ТРИФУНОВСКИ ЗА БАСКЕТ СЕЛЕКЦИЈАТА ТРИ НА ТРИ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕУРО
Првата репрезентација на Македонија во баскет три на три денес патува за Рига, каде овој викенд ќе се одржат квалификациите за пласман на континенталниот собир. Македонија ќе ја претставуваат Ѓорѓи Анакиевски, Ѓорѓи Талевски, Петар Бојовски и Иван Јованов, а селектор е битолчанецот Марио Трифуновски.
Македонија е во групата со Србија, Естонија, Грција, Република Ирска, Летонија. Најдобрите две од секоја група се пласираат на завршниот турнир. 

Нема коментара:

Постави коментар