25.10.2013.

Второ скопско гостување во една недела за пелистерци

ДАЛИ ЗАГУБЕНИТЕ БОДОВИ ОД ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, ПЕЛИСТЕРЦИ ЌЕ ГИ ПОБАРААТ ВО ЛИСИЧЕ?
По слободниот ден во понеделникот, пелистерци засилено работат на успешен старт на втората третина од сезоната. Како што им создадоа многу проблеми и одолеваа 70 минути во Битола, фудбалерите на Еуромилк на својот терен веројатно ќе бидат уште понезгоден и пожилав противник. Зелените за разлика од мечот во Ѓорче Петрво ќе бидат посилни за Драгарски кој не играше заради акумулација на жолти картни, но најверојатно нема да можат да сметаат на вториот централен дефанзивец Мартин Ковачев, кој на почетокот од вториот дел беше заменет заради мускулна повреда. Николај Христов, кој по доаѓањето од Софија, веднаш остави впечаток и стана миленик на битолските симпатизери, верува во своите соиграчи: „Ни недостига тој одлучувачки исчекор на табелата да го направиме нашиот шампионат одличен, ако е само е солиден. Сигурно треба да жалиме на одреден број на натпревари, но првенството тече, имаме три мечеви во една недела и време за она што поминало нема. Не знам многу за нашиот нареден противник, но изедначеноста на оваа лига ја чувствуваме секојдневно и тешко може некој меч однапред да се прогласи за добиен или загубен„ вели бившиот фудбалер на Ботев Вроцла. Пелистер за прв пат по две сезони ќе игра официјален натпревар со Еуромилк, а пред две години во Втората лига екипата од Лисиче беше една од ретките која ги освои сите бодови со битолчани. Оваа зима кога Пелистер го водеше Гордан Здравков, двете екипи играа контролен меч во Лисиче и резултатот беше нерешен 2:2.    

Нема коментара:

Постави коментар