02.10.2013.

Лесна победа за Пелистер во Штип

ПО ПОЧЕТНИОТ ПОРАЗ ОД ТИНЕКС, ПЕЛИСТЕР СО ДВЕ ЛЕСНИ ПОБЕДИ ГО ПОДИГА МОРАЛОТ

Текстилец - Пелистер 22:26 (9:13)


                Како и што се очекуваше ракометарите на Пелистер ја оправдаа фаворитската улога и во Штип го совладаа младиот тим на Текстилец со 4 гола разлика и полека, но сигурно добиваат самодоверба пред важните мечеви. Конкретно против Текстилец избраниците на Поповски и Николовски одлично почнаа и со голови на крилата брзо отидоа на 5:2 и 7:4. Бројот на технички грешки на штипјани растеше, а екипата на Пелистер тоа знаеше да го искористи. До одморот Ѓорѓиевски, Чурлевски и останатите ги одржаа тие 3-4 разлика и го принудија противникот да игра агресивно во вториот дел. Таа игра на работ на ризик им донесе многу исклучувања на ракометарите на Текстилец, а битолчани тоа знаеа да го казнат. Серија на голови со човек повеќе и три искористени седмерци, без притисок на Пелистер му донесоа лесна победа и нови бодови. По првиот пораз, екипата од Битола со двете победи над Охрид и Текстилец полека се искачува на врвот на табелата и со нетрпение го чека мечот со струмички Зомимак, најсилната екипа во оваа фаза од сезоната. 

Нема коментара:

Постави коментар