25.10.2013.

Пелистер предоцна се разбуди во Струмица

ЗАДОЦНЕТ ФИНИШ И ТЕСЕН ПОРАЗ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА ПЕЛИСТЕР ВО ДЕРБИТО ОД ТРЕТОТО КОЛО ВО СТРУМИЦА
Струмица - Пелистер 72:66 (22:10,17:16,20:20,13:20)

Во воведниот натпревар од 3.коло во домашниот кошаркарски шампионат Струмица славеше против Пелистер со 72:66. Струмичани на тој начин стигнаа до втората своја победа на стартот од првенството, додека Пелистер го запиша и третиот пораз. Одлучувачка за победата на Струмица беше првата четвртина која домашните ја добија со 22:10. Во продолжението гостите успеаја да се израмнат на паркетот, презедоа контрола на играта со одличен финиш во последниот период, но сепак не доволен и за комплетен пресврт. Најзаслужен за победата на Струмица беше извонредниот Тони Грнчаров кој натпреварот го заврши со 28 поени, дополнети со седум скока и пет асистенции. 13 поени постигна Џексон, додека со 11 поени заврши Кук. Кај Пелистер, Александар Калањ заврши со 20 поени, додека 14 поени постигна Александар Штурановиќ.

Нема коментара:

Постави коментар