02.10.2015.

Само еден битолчанец на поширокиот список на Обрван

ПОЗНАТИ АДУТИТЕ НА ОБРВАН ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПОЛСКА
Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, го објави прелиминарниот список од 28 ракометари за Европското првенство што ќе се одржи во Полска на почетокот на 2016 година. Според правилата и регулативите на ЕХФ, списокот и натаму може да подлежи на промени, заклучно со 12 декември, кога е краен рок за објавување на конечниот список. На списокот на Обрван се наоѓаат следните ракометари: 

- Петре Ангелов (Вардар)
- Борко Ристовски (Кретеј)
- Никола Митревски (Бенфика)
- Стефан Кимевски (Пролет)
- Дејан Манасков (Вардар)
- Гоце Ојлески (Одорхеи)
- Никола Костески (Металург)
- Гоце Георгиевски (Тулуз)
- Бојан Маџовски (Металург)
- Филип Лазаров (Вардар)
- Филип Талески (Металург)
- Аце Јоноски (Бергишер)
- Велко Маркоски (Работнички)
- Филип Миркуловски (Вецлар)
- Немања Прибак (Бешикташ)
- Никола Стојчески (Редберслигс)
- Кирил Лазаров (Барселона) - капитен
- Мартин Велковски (Металург)
- Милорад Кукоски (Металург)
- Никола Маркоски (Работнички)
- Стојанче Стоилов (Вардар)
- Жарко Пешевски (Металург)
- Горан Крстевски (Металург)
- Мартин Манасков (Вардар)
- Горан Кузманоски (Одорхеи)
- Влатко Митков (Кремс)
- Дарко Димитриевски (Чургои)
- Наумче Мојсоски (Лахвија)

Македонија на ЕП се наоѓа во А групата, заедно со Франција, Србија и домаќинот Полска. Натпреварите ќе се играат во Краков во периодот од 15 до 19 јануари 2016 година.

Нема коментара:

Постави коментар