16.07.2013.

Ждребката му се насмевна на пелистерци

Познат е календарот на натпревари за сезоната 2013/14 во Првата фудбалска лига. Пелистер ќе дебитира во Битола против новиот прволигаш Еуромил, против кого никогаш не играл за прволигашки бодови, а се сретнал само во Втората лига. Пелистерци скоро сите дерби средби во првиот круг ги играат под Тумбе кафе.

  1            04/08/2013 18:00 Пелистер - Еуромилк
  2            11/08/2013 18:00 Ренова - Пелистер 
  3            18/08/2013 17:30 Пелистер - Хоризонт Турново
  4            25/08/2013 17:30 Брегалница Штип - Пелистер
  5            01/09/2013 17:00 Пелистер - Металург
  6            15/09/2013 15:30 Гостивар - Пелистер
  7            22/09/2013 15:00 Пелистер - Шкендија
  8            29/09/2013 15:00 Напредок - Пелистер
  9            06/10/2013 15:00 Пелистер - Работнички
10           20/10/2013 14:00 Пелистер - Вардар
11           27/10/2013 13:00 Македонија Ѓ.П. - Пелистер
12           30/10/2013 13:00 Еуромил - Пелистер
13           03/11/2013 13:00 Пелистер - Ренова
14           10/11/2013 13:00 Хоризонт Турново - Пелистер
15           17/11/2013 13:00 Пелистер - Брегалница Штип
16           24/11/2013 13:00 Металург - Пелистер
17           01/12/2013 13:00 Пелистер - Гостивар
18           08/12/2013 13:00 Шкендија - Пелистер
19           02/03/2014 14:00 Пелистер - Напредок
20           09/03/2014 14:00 Работнички - Пелистер
21           16/03/2014 14:00 Вардар - Пелистер
22           30/03/2014 15:00 Пелистер - Македонија Ѓ.П.


                Во шеснаесеттина финалето на националниот Куп, Пелистер му гостува на третолигашот Караорман во Струга на 21 август од 17:30 часот. Второлигашот Новаци игра со Лисиче, а третолигашот Могила со Силекс. Се игра само еден натпревар и ако нема победник во 90 минути се изведуваат пенали.

Нема коментара:

Постави коментар