05.04.2013.

Пелистер потклекна во финишот

НА ДЕВЕТ МИНУТИ ДО КРАЈОТ, ПЕЛИСТЕР ГО „ПОЛОЖИ„ ОРУЖЈЕТО ПРЕД НЕЗГОДНИОТ МЕТАЛУРГ
Прва фудбалска лига - 24 - коло

Металург - Пелистер 1:0 (0:0)

Фудбалерите на Пелистер и последната трата фаза од првата фудбалска лига, односно 23 коло, ја започнаа со пораз, а овој пат се поразени во Скопје од екипата на Металург, мини ално со 1:0, со голот кој го примија во 81 минута, кога домашниот напаѓач Миле Крстев им донесе нова победа за Металург во домашниот шампионат.
Екипата на Пелистер на ова гостување се покажа повеќе од црвста екипа, но за жал се враќаат поразени од “металурзите“, иако “пелистерци“ добро се држеа.

Останати резултати:

Хоризонт Т. - Брегалница 2-1

Напредок - Дрита 1-2

Шкендија - Силекс 3-0

Ренова - Тетекс 3-1

Вардар - Работнички 1-2

По ова коло екипата на Пелистер се наоѓа по екипита на Дрита која победи во гости против Напредок, а и другиот конкурент Силекс е поразен со 3:0 од Шкендија.

Табела:

Вардар 45 бода, Хоризонт Т. 43, Металург 41, Напредок 35, Шкендија 35, Ренова 34, Работнички 33, Брегалница 28, Дрита 27, Пелистер 25, Силекс 18, Тетекс 16 бода.

Нема коментара:

Постави коментар