24.10.2012.

Неочекувана победа на Битола

ПОДВИГ НА БИТОЛА ПРОТИВ МЕТАЛУРГ ЈУНИОР ВО МЕЧОТ ОД ВОНРЕДНОТО 7 КОЛО
Битола - Металург Јуниор 35:23 (21:11)

Спортска сала Младост  - „Битола„ Гледачи: 300
Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески (Прилеп)
Делегат: Стефанчо Коруновски (Прилеп)

Битола:
Н. Ѓорѓиевски (1 одбрана), Б. Петковски (14 одбрана), Мојановски 2, Јаневски, Т.Георгиевски 6, Бојчевски 4, Босеовски 4, Талевски 3, Х. Митревски, Најдовски 4, А. Петковски, С. Димитровски, Наумовски, Трајковски 9, Мојсов 3
Исклучувања: 8 минути
Седмерци:  4/3

Металург Јуниор:
Ивановски (9 одбрани), Даниловски, Гинов, Пешевски 2, Нелоски 4, И. Крстевски 2, Манасков 2, Матијашиќ 1, Велковски, Маркудов, Талески 3, Бој. Маџовски 1, Борј. Маџовски, Давитковски 3, Стојановски и Г. Крстевски 5. 

Исклучувања: 2 минути.
Седмерци: 9/7

Тинекс Пролет - Пелистер 25:20 (12:13)

Првиот пораз во сезоната екипата на Пелистер го претрпе во СРЦ „Кале„ во Скопје од мотивираната екипа на Тинекс Пролет, која во вториот дел го надигра Пелистер и заслужено славеше. Првите 30 минути екипата на Кире Поповски играше одлично и со Васко Димитровски во главна улога често беше на праг да се одлепи. Но играта во одбрана попушти, домаќините преку Трајковски и Мартиновски го свртија мечот со серија од 6:1 и за битолчани се тргна „низ брдо„ Единствено Митевски и Васко Димитровски достоинствено се бореа, но не постигнаа повеќе од чесен пораз.

Нема коментара:

Постави коментар