13.10.2012.

Чурлевски и Митевски главни актери во градското дерби

Со по девет гола двајцата ракометари на Пелистер, главни актери во првата градска пресметка оваа сезона
Битола - Пелистер 24:33 (9:15)

Спортска сала Младост  - „Битола„ Гледачи: 500
Судии: Бојан Стефановски и Александар Ангелевски (Битола)
Делегат: Јован Василев (Битола)

Битола:
Н. Ѓорѓиевски, Б. Петковски, Мојановски, Јаневски, Т.Георгиевски 7 , Бојчевски 4, Босеовски 2, Талевски, Х. Митревски, Најдовски, А. Петковски, С. Димитровски, Наумовски 5, Трајковски 4, Мојсов 2
Исклучувања: 16 минути
Седмерци:  5/4

Пелистер:
Тоскоски, Божиновски, Ангелковски, Ордев 6 , Стојановски, Јосифовски, В. Димитровски 3 , Чурлевски 9 , Митевски 9, Вешовски 5, Дрогришки, К. Митревски , Петровски, Мемиќ 1

Исклучувања:  16 минути
Седмерци:  4/3

Близу 500 љубители на ракометот видоа нервозно и на моменти грубо градско дерби во кое разликата во квалитет беше видлива. Кога во 11 минута гостите на 5:6 „нагазија„ многу брзо избегаа на поднослива предност која до крајот ја контролираа. 21 годишниот Филип Чурлевски ги влечеше сите конци во таборот на Поповски. Неговите голови и аситенции донесоа +6 на полувреме. Видливата физичка подготвеност на страна на Пелистер направи на стартот на вториот дел, предноста да порасне до 9 разлика (20:29). Во оваа фаза Васко Митевски се изнадава голови од контанапади, а и Васко Димитровски со неколку голови од линијата ја донесоа убедливата победа. Невообичаено нервозни ракометарите на двете екипи често претеруваа во стартовите и протестите и затоа мечот мина со дури 30 минути исклучувања. 

Нема коментара:

Постави коментар