30.06.2015.

Второ место за Кико Илиоски во Глобаре

НОВО МЕСТО НА ПИЕДЕСТАЛОТ ЗА НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ МОТО-КРОС ВОЗАЧ
На натпревартот во источно европскиот шампинат во мото-крос во српското место Глобаре, нашиот Христијан Илиоски го освои второто место. Тој беше задоволен од уште еден пиедесетал, со што остана на врвот во генералниот пласма.
„На првата трка имав подобар старт  и го освоив првото место, но на втората трка имав полош старт, некако се задржав па тргнав како трет. За брзо време го стигнав водечкиот, но на една кривина кога му се доближав кога бевме тркало до тркало, се лизнав и паднав. Успеав брзо да станам, но изгубив време да атакувам повторно. Патеката  беше многу лизгава за моите стандарни амортизери и исторошената задна гума, па не можев да ризикувам и гледав безбедно да го извозам натпреварот. Така задоволен сум и со второто место, имајки ја во предвид и техниката со која располагам, но и условите. Со овие услови на некои патеки не можам да се извадам само на моето возење. Се на се добра трка и донесен добар резултар, задоволен сум„ заклучи битолчанецот.

Нема коментара:

Постави коментар