29.03.2013.

Пелистерци подготвени за Суперлигата

На неколку недели до стартот на ракометната Суперлига „заспаниот гигант„ Пелистер ќе се обиде да се врати во ракометна Европа по едногодишна пауза. Познат е и ростерот со кој ќе се обиде тоа да го направи.
РК Пелистер 08 - Битола

Формиран: 1955 година (1946 година формиран како РК Пелагонија - прв ракометен клуб во Македонија)
Настапува во спортска сала „Младост„ - Битола. Капацитет: 5.000 гледачи
Боја на дресови: зелено бела (до 2000 година сино-бела)

Најголеми постигнувања:
Шампион на Македонија: (6 пати)
92/93, 93/94, 95/96, 97/98, 1999/00, 2004/05
Освојувач на националниот Куп: (5 пати)
1994,1996,1998, 1999, 2005

Најдобри меѓународни резултати:
Куп на купови 1995/96: Полуфиналист
Челинџ Куп: 2000/01: Финалист
Куп на ЕХФ: 1987/88: Четвртфиналист
Прв македонски клуб кој настапувал во европските купови:
Пелистер - Атлетико Мадрид (1986 година)
Освојувач на ТВ турнирот на шампионите во Добој: (2 пати)
1996,1997

Управен одбор:
Претседател: Ефто Божиновски
Директор: Антонио Балтов
Спортски директор: Гоце Гроздановски
Секретар: Никола Пискачев
Контакт: Улица „Свети Климент Охридски„ број 21 - 7000 Битола, Македонија
Телефон/факс: +38947238834,
E_mai: rkpelister08@t-home.mk


Играчки кадар:
Игор Тоскоски - голман - 22.05.1979
Менде Божиновски - голман - 24.08.1988
Илија Нечков - голман - 24.10.1994
Никола Ивановски - лево крило - 04.01.1991
Игор Илиевски - лево крило - 13.12.1985
Златко Вељановски - лево крило - 06.04.1982
Александар Анѓеловски - лев бек - 07.03.1989
Стефан Дрогришки - лев бек - 09.09.1994
Филип Кузмановски - лев бек - 18.08.1986
Кире Митревски - лев бек - 03.07.1986
Фарук Мемиќ - среден бек - 17.04.1984
Филип Чурлевски - среден бек - 22.02.1992
Давид Гаревски - среден бек - 21.06.1995
Костадин Вешовски - десен бек - 08.05.1989
Пеце Рајатовски - десен бек - 12.07.1994
Васил Митевски - десно крило - 22.05.1983
Христијан Талевски - десно крило - 24.06.1993
Васко Димитровски - кружен напаѓач - 09.10.1982
Кристијан Костовски - кружен напаѓач - 01.09.1994


Стручен штаб:
Тренер: Кире Поповски
Помошник тренер: Игор Николовски
Доктор: Владе Николовски
Физиотерапевт: Марјанчо Ѓорѓиевски
  

Нема коментара:

Постави коментар