17.03.2013.

Нов рекордно убедлив пораз на младите битолски девојки

91 поен разлика во полза на Кросиг во рамките на 10 коло од женската кошаркарска лига
Кросиг - Пелистер 105:44 (26:10, 31:13, 26:8, 22:13)

 Кошаркарките на Пелистер претрпеа тежок пораз на гостувањето кај Кросиг, екипа која е една од најквалитетната во нашата женска лига. Од самиот почеток предноста на домашната екипа растеше и на моменти стигна до 90,95 разлика што е во сферата на рекордите.
Но екипата на Пелистер е составена само од младинки, девојки под 20 години и за нив учеството во оваа категорија е голем успех. Во победничката екипа најефикасни беа Реденковиќ со 24 и Крстевска со 18 поени, а кај Пелистер младата Котевска беше автор на 20, а Дрогришки на 10 поени. По десет одиграни кола екипата на Пелистер е на шестото место од осум екипи со 13 бода и има реални шанси за опстанок во лигата. Во наредното 11 коло во Битола гостува тимот на Струга 2009, кој е директен конкурент за опстанок во лигата. 

Нема коментара:

Постави коментар