11.03.2013.

Реми во изедначен меч во Боговиње

По само 1 освоен бод во цела фудбалска есен, бодот освоен во Боговиње се смета за успех
Прва фудбалска лига - 20 - коло

Дрита - Пелистер 1:1 (1:1)

Од тешкото гостување на Пелистер во Боговиње против екипата на Дрита пелистерци се враќаат со еден бод, по нерешениот натпревар во кој двете екипи постигнаа по еден гол, а натперавот беше одлучен само во две минути. Во 10 минута Дрита поведе со 1:0 со голот на Јонузи, а само по една минута Ристевски изедначи на 1:1.
 „Одигравме тежок натпревар по мошне тежок терен прекриен со кал каде беше новозможно да игра, а камоли да се надигруваме. Се се реши за две минути, а потоа се играше по тежок терен и тешко се движевме сите, рече чуварот на мрежата на Пелистер Пеце Коруновски. Сега по две одиграни кола екипата на Пелистер се наоѓа на десеттото место со 21 освоен бод, а зад него се екипите на Силекс и Тетекс, а во наредното коло екипата на Пелистер во Битола ја пречекува екипата на Силекс, директен конкурент за опстанок во лигата.

Нема коментара:

Постави коментар