31.03.2013.

Блесок на младите „бисери„ на Пелистер за младинските селекции

Четворица ракометари на Пелистер со извонреден учинок за младинските репрезентации за Македонија
Одлични перформанси на младите ракометари на Пелистер со кадетската и младинската репрезентација на Македонија, која се наоѓа на меѓународен турнир во БиХ. На натпреварувањето по групи учествуваа селекции на Македонија, Црна Гора, Србија, Словачка, Катар, Словенија, Хрватска, Б и Х во кадетска конкуренција.
Нашата селекција се најде во групната фаза заедно со Хрватска, Словачка и Катар. Убедлив најдобар поединец во селекцијата на Александар Јовиќ беше младиот битолски ракометар Филип Кузмановски со 11 гола против Хрватска и уште 8 гола против Словачка. Во младинска конкуренција во селекцијата која ја предводи Петрушевски победен беше Катар со 21:18, а голем придонес во победата зедоа и тројцата ракометари на Пелистер Костовски, Дрогришки и Рајатовски. Ова е уште една потврда дека младинските категории на Пелистер предводени од Игор Николовски работи многу подобро и се гледаат плодовите од таквата работа. До крајот на турнирот двете селекции на Македонија ќе играат свои мечеви за финален пласман.

Нема коментара:

Постави коментар