12.02.2015.

Замина Мурговска, две засилувања од Металург за ЖРК Пелистер

ИГРАЧКИ ПРОМЕНИ ПРЕД СТАРТОТ НА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ НА СКОПСКО СУПЕР ЛИГАТА ВО ЖЕНСКИ РАКОМЕТ
Пред стартот на вториот дел од женската суперлига, битолски ЖРК Пелистер претрпе битни промени во својот играчки кадар. Најдобрата ракометарка во есенскиот дел, Викторија Мурговска замина за Шведска, а клубот како замена доведе две ракометарки од Металург.
Наскоро на тренерот Борче Марковски на располагање ќе му се стават Викторија Кузмановска и Маја Пановска. Со овие две засилувања, битолчанки ќе се одржат да се задржат во горниот дел од табелата, а ако се укаже шанса и да нападнат место за излез во Европа. Проблем им претставува недостигот на квалитетни спаринг партнери, па договорен е само еден тест, против соседната Преспа. 

Нема коментара:

Постави коментар