03.02.2013.

Одличен тест за пелистерци пред заминување за Дојран

Победата над Новаци од 6:0 го зајакнува моралот и тимскиот дух на ФК Пелистер пред подготовките во Дојран
Новаци - Пелистер 0:6 (0:3)

Стадион во Новаци: Гледачи: 100
Стрелци: Рутевски (2), С. Магловски, Кекец, Марковски (2)

Пелистер (прво полувреме):
Коруновски, Драгарски, Т. Вељановски, Китановски, Миленковски, С. Магловски, Рутевски, Ристевски, А. Вељановски, Христов, Трајковски

Пелистер (второ полувреме):
Петровски, Лескароски, Т. Магловски, Ивановиќ, Лазаревски, Т. Магловски, Мегленски, Кекец, Мустафов, Марковски, Тасевски

                Во дуелот на комшиите, Пелистер на Гордан Здравков славеше на теренот на второлигашот Новаци со убедливи 0:6. По поднослив терен и добри временски услови, зелените веднаш се наметнаа и во раната фаза Стефан Магловски погоди за 0:1. На ефектен начин со лоб удар Рутевски во 16 минута зголеми на 0:2. Истиот фудбалер својот одличен меч го заокружи со гол за три разлика за прволигашот на полувреме. Пелистерци со нови 11 фудбалери истрчаа на теренот во вториот дел и пак ги оправдаа очекувањата. Новото засилување хрватот Кекец го постигнаа последниот шести гол за поквалитетната битолска екипа. Единствено заради повреда не настапи Благојче Главевски, а сите останати ја добија потребната минутажа. Во вторник Пелистер ќе замине на десеттодневни подготовки во Дојран каде веќе се договорени пријателски средби со Миравци, Тиверија, Младост Лучани и Колубара. 

Нема коментара:

Постави коментар