05.11.2012.

„Комитите„ не доаѓаат под Тумбе кафе

Скопската навивачката група „Комити“ не доби дозвола да патува в среда во Битола и да го бодри својот тим Вардар на првиот четвртфинален куп меч со Пелистер што ќе се одигра под „Тумбе кафе“.
На барање на комесарот за натпревари при ФФМ, а во консултација и со МВР, изречена е забрана за гостување на навивачките групи за овој меч. На првенствениот натпревар меѓу Вардар и Пелистер што се играше на арената „Филип Втори“ се случија инциденти, па оттаму најверојатно и одлуката овојпат да се забрани доаѓање на гостински навивачи. Инаку, на „Чкембари“ им беше дозволено на тој меч да допатуваат во Скопје.     

1 коментар: