25.11.2012.

Нов двоен пораз на битолските суперлигаши

Ако Битола во Струмица немаше што да бара со Зомимак М, тогаш домашниот пораз на Пелистер од Металург Јуниор е прворазредно изненадување
 РК Пелистер 08 - РК Металург Јуниор  22:24 (11:13)

Спортска сала „Младост„ - Битола. Гледачи: 500
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски од Скопје.
Делегат: Стеванчо Коруновски од Скопје.

Пелистер:
Тоскоски, Божиновски, Костовски 4, Ангелковски, Ордев 3 , Стојановски, Јосифовски, В. Димитровски 2, Чурлевски 9, Митевски, Вешовски 2, Дрогришки 1, К. Митревски , Петровски, Мемиќ 1

Исклучувања:  6 минути
Седмерци:  2/1

РК Металург Јуниор:
Ивановски (12 одбрани), Даниловски (5 одбрани), Бошковски, Пешевски 2, Нелоски 4, И.Крстевски 3, Манасков 8, Матијашиќ, Маркудов, Палевски, Талески, Бој.Маџовски 2, Давитковски, Стојановски, Г.Крстевски 5 и Борј.Маџовски.     

Седмерци: 6/6.    Исклучувања: 6 минути.

Металург Јуниор се врати од Битола со “крупен“ плен. Совладана е фаворизираната екипа на Пелистер со резултат 24:22 (13:11). Според водството на гостинската екипа победи скопската добра одбрана на чело со голманот Ивановски, кој собра 12 одбрани. Металург Јуниор во поголемиот дел од средбата ја имаше контролата врз резултатот и сосема заслужено ги однесе бодовите од “жешкиот“ терен во Битола. На почетокот Пелистер одржуваше минимално водство се до 5:4, а потоа Јуниор ја презеде играта, поведе со 5:6 и до крајот на првиот дел водеше жестока борба за секој гол. Првото полувреме го добија гостите од Скопје со 13:11. Во второто полувреме Металург Јуниор постојано имаше мала предност. Меѓутоа домашните ракометари не се предаваа и при крај на натпреварот имаа и минимално водство од 22:21. Сепак, со серија од 3:0, младите ракометари на Металург Ј.  дојдоа до вредна победа и нови суперлигашки бодови. Мартин Манасков се истакна со своите 8 постигнати голови.

''Рисовите" по втор пат ја совладаа Битола

Зомимак М - Битола 36:32(19:11)

Во еден неинтересен натпревар струмичани рутинирано го освоија 3 бода. Уште од самиот почеток ракометарите на Зомимак М почнаа да го полнат голот на битолчани , од минута во минута водството постојано растеше, па најголемата предност струмичани ја имаа за +14 некаде на средината од второто полувреме. До крајот на натпреварот по голем пад во струмичкиот состав гостите успеаа да дојдат до респектабилни 4 голови разлика. Најефикасен на денешниот натпревар беше Чантурија со 9 погодоци, Милосављевиќ и Митев постигнаа по 5, Пецаковски и Тренчевски по 4 погодоци, Шалевски 3 пати го погоди противничкиот гол, а во листата на стрелците се запишаа и Соколов и Павловски со по 2, односно Стојанов и Василев со по 1 погодок .


Митревски и Тодоровски во Франција

                Вртоглавиот развој на кариерата на младите битолски интернационални судии Димитар Митревски и Благојче Тодоровски продолжува. Интернационалните судии од нашиот град не само што ја делат правдата во најинтересните средби во домашната ВИП Супер лига и регионалната СЕХА лига, туку се почесто им се доверуваат и престижни мечеви од европските купови. Така минатиот викенд Митревски и Тодоровски судеа на најинтересниот меч од 3 коло на ЕХФ купот во Франција, меѓу Нант и Бенфика. Секоја пофалба за овие млади момци кои изворедно ја преставуваат Македонија на највисоката ракометна смотра во Европа. 

Нема коментара:

Постави коментар