23.09.2012.

„Зелените„ со пехар се враќаат во Прва лига


Пелистер - Дрита 3:2 (1:2)

Фудбалерите на Пелистер со 3-2 ја совладаа Дрита и го освоија првото место во првенството на Втората лига и како шампиони се враќаат во прволигашка конкуренција. Овие две екипи кои денеска ги одмерија силите под „Тумбе кафе“, се директни патници во Првата лига за идната сезона, додека Еуромилк и Скопје ќе играат во бараж за прволигашко друштво против Хоризонт Турново и Тетекс.
        Еуромилк со 1-3 ја совлада Македонија ЃП на гостински терен, а Скопје беше поуспешен од Кораб (2-1), со што двата тима обезбедија шанса со дополнителен меч да стигнат до елитата. Локомотива го спречи Миравци да стигне до таква можност, победувајќи го со 2-1. Од лигата испаднаа пет екипи, Кораб, Влазерими, Осогово, Охрид Лоте и Беласица.  

Нема коментара:

Постави коментар