18.12.2012.

Кулевска нов тренер на ЖРК Пелистер

ВОЗОБНОВЕНИОТ ЖРК ПЕЛИСТЕР ДОБИ НОВ ТРЕНЕР ЗА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА ВО ПРВАТА ЛИГА
По завршувањето на есенскиот дел на женската супер ракометна лига, Управата на Пелистер донесе (не)очекувана одлука за промена на тренерот Борче Корлевски. На неговото место е назначена Андријана Кулевска. Кулевска од сега ќе биде играч,капитен и тренер на новата екипа на ЖРК Пелистер 2012.
Кулевска е родена  1991 година, а играчката кариера ја зазпочнала во Пелистер, потоа во Феникс АМ од Битола. Минатата сезона настапувала во Суперлига за екипата на Кичево 2010. Играла  ракомет повеќе од  10 години, а професионално последниве неколку години. Кулевска има  завршено средно економско училиште, и моментално е стипендист и апсолвент на Бизнис Академија Смилевски - насока Спортски менаџмент.

Нема коментара:

Постави коментар