Sloga J. - Pelister 1:3 (0:1)

Stadion Cair vo Skopje. Gledaci: 500
Glaven sudija: Zoran Boskov (Negotino)
Asistenti: Zoran Stefamov i Goce Nedev (Kavadarci)
Strelci: Biljali vo 74 minuta za Sloga J. a Dimitrovski vo 4, Spirovski vo 48 i Kleckaroski vo 90 minutaza Pelister
Zolti kartoni: Er.Adem (Sloga J.), Brdarovski i Cvetkovski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Sloga J.:
Gudzufi, Sali, Em.Adem (od 65m. Guri), Bajrami, Muminovic (od 58m. Ajdini), Er.Adem, Asani. Idrizi, Alomerovic, Nedzipi (od 56m. Abdulai), Biljali.

Pelister:
Petrovski, Brdarovski, Gancev, Cvetkovski, Ristevski, T.Veljanovski, Mirovic, Spirovski (od 72m. Ivanovic), Maglovski (od 90m. Dragarski), Altiparmakovski, Dimitrovski (od 87m. Kleckaroski).

Igrac na natprevarot: Goran Mirovic (Pelister)

Za prv pat vo svojata istorija fudbalerite na Pelister triufiraa na Cair vo Skopje protiv noviot prvoligas Sloga Jugomagnat. Duri i koga zelenite imaa mnogu posilni sostavi, tesko izleguvaa na kraj so cairskite gulabi, koi vo 1 kolo odigraa 0:0 pod Tumbe kafe. Naum Ljamcevski vo Skopje otpatuva bez kaznetiot Bradonjic, povredeniot Petkovski, bez Lazarevski koj odmarase i Aleksandar Veljanovski, koj nastapuva za selekcijata pod 19 godini vo Spanija. No i taka vo sarenolik sostav, pelisterci zapocnaa izvoredno. Po udarot na Altiparmakovski vo preckata, na topkata natrca Dragan Dimitrivski i vo 7 minuta go otvori rezultatot. 99 prvenstven gol za kapitenot, komu mu se nasmevnuvase jubilejot. Brziot gol gi napravi nervozni nebesko sinite i mnogu cesto gre{ea. Bitolcani so svojot zbien sreden red kontroliraa i napagaa od kontranapadi. So 0:1 se otide na odmor bez golemi zakani od domasnata ekipa. Koga na pocetokot na vtoriot del Altiparmakovski pak pobegna vo kontranapad, zaedno so Mirovic mu serviraa izvoredna sansa na Spirovski, a ovoj vo 52 minuta ja iskoristi i zgolemi na 0:2. Od toj moment domasnata ekipa rizikuvase i tret napagac, no do gol mozese samo od prekin ili po greska. So izvoreden udar od golema distanca Zekirija Biljali vo 74 minuta gi vrati nadezite kaj skopjani. No bitolskiot odbranben red gi izdrza site pritisoci i vo sudiskoto nadopolnuvanje go dotolci protivnikot. Novovlezeniot Igor Kleckaroski dobi topka od igracot na natprevarot, Goran Mirovic i go postigna svojot prv gol vo prvenstvoto za Pelister. Vtora gostinska pobeda i petta sredba bez poraz na zelenite, koi sega so 21 bod izbija na 4 mesto na tabelata. V nedela od 13 casot vo 13 kolo Pelister igra na domasen teren so Metalurg.