Asistenti: Zoran Stefanov i Goce Nedev (Kavadarci)
Strelci: Altiparmakovski vo 80 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Altiparmakovski, T.Veljanovski, Dimitrovski (Pelister), Todorovski, Naumovski, Lopez , Petrovski (Rabotnicki)

Petrovski, Brdarovski, Gancev, Cvetkovski, Ristevski, T.Veljanovski, A.Veljanovski ,Spirovski, Ljamcevski (od 83m. Simonovski), Altiparmakovski, Dimitrovski (od 86m. Kleckaroski)

Naumovski, Sekulovski, Bojovic, Dimovski, Bozinovski, Lopez, Muarem (od 64m. Petrovski), Savic, Todorovski (od 49m. Aksentiev), Gligorov,
Vandair

Igrac na natprevarot:
Marjan Altiparmakmovski (Pelister)

Vo prekrasno soncevo popladne Tumbe kafe so entuzijazam go doceka doaganjeto na Rabotnicki, zelen za revans po onie ubedlivi 3:0 vo cetrvtoto kolo. Sepak domasniot strucen stab edvaj go skrpi timot, zaradi bolesta na Bradonjic i Mirovic i povredite na Petkovski i Lazarevski. Taka Toni Veljanovski koj e centralen odbranben fudbaler dobi sansa vo sredniot red, zaedno so Spirovski i Ljamcevski da ja organizira igrata na domakinot. Gostite svolte ofanzivni akcii glavno gi nasocuvaa po desnata strana, kade Vandair so svolte tehnicki kvaliteti seese opasnost po golot na Petrovski. Uste vo 3 minuta negoviot ostar centarsut za malku ne go iskoristi Dusan Savic, koj za sekunda zadocni pred golot na pelisterci. Vo 27 minuta Altiparmakovski zaraboti zolt karton zaradi simuliranje na penal, pred ocite na glavniot sudija Zoran Boskov od Negotino. Dvete ekipi igraa gusto vo sredniot red, so mnogu invidualni greski, pa zrelite sansi bea vistinska retkost vo prviot del. Nitu zelenite, nitu skopjani ne mozea podolgo da ja zadrzat topkata vo svojot posed, taka da caruvase neefektivniot fudbal i prekinite. Altiparamakovski vo 30 i Savic vo 37 minuta sutiraa od golema distanca po zemja, no kraj golot bez potreba da interveniraat golmanite Naumovski i Petrovski. Dimitrovski od prviot korner na pelisterci sutirase so glava, no negoviot udar od teska pozicija zavrsi nad preckata. Najzrelata sansa ja imaa domakinite po solo akcijata na Altiparmakovski vo 40 minita, no negoviot slalom go sopre golmanot Naumovski i ja isfrli topkata vo korner. Poslednite 5-6 minuti od prviot del go popravija vpecatokot, no dvete ekipi ostanaa dolzni po prikazanoto. Vtoriot del zapocna so zamenata na gostinskata klupa, koja povredeniot Todorovski go zameni so Aksentiev. Pelister pokaza pogolema ambicija i dominirase vo prvite 10 minuti vo vtoriot del. Sepak edinstvenite opcii za gol doagaa od prekin. Ostriot sloboden udar na Ljamcevski vo 53 minuta preleta mnogu tela i Naumoski so vrvot na prstite isfrli vo korner. Najubavata akcija na gostite se sluci vo 51 minuta. Togas Muarem i Aksentiev dvojno proigraa i mu serviraa volej-sansa na Gligorov, koj odlicno biese, no Petrovski buden bokusuvase vo udar od agolot. Pet minuti podocna Gligorov izvede sloboden udar od 20 metri, no centralno i Ilce Petrovski bez problemi ja skroti topkata. Periodot od 70 do 80 minuta donese celosna prevlast na Pelister, koj go prinudi gostinot kompletno da se povlece. Najnapred Altiparmakovski se napravi odlicno, ja mina celata odbrana na Rabotnicki, no se spletka i ne upati udar kon golot na Rabotnicki. Minuta podocna Naumovski se nadmina sebesi i so bravurozna parada go spreci vodstvoto na zelenite po udarot na Dimitrovski. Sepak vo 80 minuta gostite postavija pogresna ofsajd stapica i Ljamcevski izvoredno dodade do Altiparmakovski koj imase dovolno vreme da se namesti i rutinski ja pogodi mrezata na Rabotnicki. Do krajot domakinot bez problemi go socuva minimalnoto vodstvo i go prodolzi pozitivniot moment, koj go vodi do 3 mesto na tabelata. Euforija vo fudbalska Bitola i herojskiot podvig na zelenite.

Reakcii po natprevarot:

Goko Ilijovski
(trener na FK Pelister)

Izednacen natprevar vo koj fudbalerite na Pelister izginaa za sekoja topka i zasluzeno slavevme. Imavme zrela sansa koja mu prethodese na golot, no Naumovski se nadmina sebesi i intervenirase. Cestitki i za Rabotnicki koj odigra borben i korekten natprevar.

Zoran Stratev
(trener na FK Rabotnicki)

Mislam deka nereseniot rezultat bese najrealen, no fudbalerite na Pelister se nadminaa, bea fanaticno borbeni i cestitki za nivnata pobeda. Na momenti moite fudbaleri se odnesuvaa kako zvezdi i toa im se odbi od glava. Komplimenti za ovaa mlada ekipa, koja site gi iznenadi so igrata i pristapot vo teskite momenti za klubot.

Blagojce Ljamcevski
(fudbaler na Pelister)

Mislam deka ja zasluzivme pobedata zaradi golemata borbenost i sansite koi gi sozdadovme vo vtoriot del. Nasata publika zasluzuva vakvi natprevari vo koi mozeme da gi pobedime i najdobrite vo naseto prvenstvo. Odlicno igrame i vo prvenstvoto i vo Kupot i se nadevam deka ovaa serija ke prodolzi.

Izmenite od Filip 2 gi zabavuvaa gledacite

Vo otsustvo na golemi vozbuduvanja pod Tumbe kafe, bitolskite navivaci Ckembari go pozdravija golot na Renova vo Skopje protiv Vardar, potvrrduvajki go i natami prisutnoto rivalstvo megu Pelister i Vardar. Izramnuvanjeto na crveno-crnite go splasna zadovolstvoto, no Pelister i natami podobro kotira od Vardar vo tekovniot sampionat.

Blindirana odbranata na Pelister

Na poslednite 7 natprevari odbranata na Pelister primi samo dva gola i toa beznacajni okolu ishodot na natprevarite. Teteks i Sloga Jugomagnat se edinstvenite koi pogodile vo mrezata na bitolcani otkako Petrovski zastana na golot, a Gancev, Cvetkovski, Ristevski i Toni Veljanovski gi zatvtorija priodite kon negoviot gol.

Brdarovski najnovo otkritie

Na pozicijata desen bek, Pelister kuburi so problemi od pocetokot na sezonata od zaminuvanjeto na Mile Petkovski, a potoa i po povredata na Nikola Petkovski, koj prinudno igra vo odbranata. Poslednoto otkritie na mladinskata skola na Pelister e Vladica Brdarovski, koj odigra odlicen mec i vo defanziva i vo ofanziva i se nametnuva za narednite natprevari.