Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 300
Glaven sudija: Goran Spirkoski
Asistenti: Ljupco Risteski i Ljupco Dimoski (site od Prilep)
Delegat: Alija Jaoski (Plastica)
Strelci: Mirovic vo 8 i Altiparmakovski vo 32 i Dimitrovski vo 67 minuta za Pelister
Zolti cartoni: Altiparmakovski, Ristevski, Spirovski (Pelister)
Crveni kartoni: Vajs vo 42 minuta za Metalurg

Pelister:

Petrovski, Ristevski, Gancev, Cvetkovski, T.Veljanovski, Bradonjic, Spirovski (od 80m. Maglovski), Mirovic, Ljamcevski
(od 77m. Ivanovic), Altiparmakovski, Dimitrovski (od 85m. Kleckaroski)

Metalurg:

Mancevski, Petkovski, Lazarevski,Cvetanovski, Vajs, Jovanoski, V.Dimitrovski (od 22m. Gjuric), Krstev, Karlos Neno, Rutevski (od 46m. Stefanovic) Velkovski (od 61m. Sabani)

Igrac na natprevarot:
Dragan Dimitrovski (Pelister)

Magicno popladne za simpatizerite i fudbalerite na Pelister. Nova pobeda i reKord, prosleven pred domasnite navivaci. Po natopen teren i prijatno vreme Pelister i Metalurg zapocnaa furiozno i od samiot pocetok mozese da se previdi deka toa ke bide efikasno pretpladne pod Tumbe kafe. Uste po 60 sekundi Altiparmakovski go mina Vladimir Dimitrovski, mu servirase idealna sansa na Dimitrovski, no ovoj zadocni pred praznata mreza. Sepak vo vtorata ofanzivna akcija zelenite povedoa. Losata komunikacija na golmanot Mancevski i stoperot Cvetanovski koj grubo porgesi, ja iskoristi Goran Mirovic i od 15 metri bez problemi ja pogodi praznata mreza. Po 4 izvedeni korneri, skopjani se zakanija so udar od golema distanca na Krstev, no i Petrovski vnimatelen so parada intervenirase. Momentot koj go preksri mecot se sluci vo 32 minuta. Imeno po guzva na sredinata na terenot topkata od eden od skopjani stigna do Altiparmakovski i go izvadi sam pred Mancevski. Iako pomosnikot Risteski podigna znamence, Spirkoski go popravi i dozvoli igrata da tece. Mladiot bitolski napagac so velemajstorski gol zgolemi na 2:0 so svojot tret gol vo sezonata. Agonijata na gostite prodolzi vo finisot na prviot del. Najnapred Vajs bez topka go nokautira Ristevski, koga dvajcata se borea za pozicija pri slobOden udar za gostite. Vo nadopolnuvanjeto dve poveke od zreli sansi za Altiparmakovski i Dimitrovski za nokaut na metalcite, koi zavrsija bez gol po vina na lizgaviot teren i opusteniot pristap na pelisterci. Na pocetokot na vtoriot del gostinskiot trener go vnese Stefanovic mesto Rutevski, no igrata na Metalurg nikako ne dobivase vistinska dimenzija. Udarot na Gjuric koj Petrovski go od brani vo 50 minuta bese edinstvenata zakana. Pak Pelister bese opasen od kontranapadi i samo poradi cudnite ofsajd situacii na pomosnikot Dimeski, rezultatot bese istiot od prviot del. Tocno na polovina od vtoriot del Ljamcevski mu podgotvki uste edna golema sansa na svojot kapiten, a Dimitrovski po zemja vo sprotivniot agol ja zapecati sudbinata na gostite. Po tretiot gol i proslavata ritamot splasna, gostite se pomirija so porazot, a vo finisot domasnaat klupa napravi tri zameni, povlekuvajki gi od igra najdobrote vo mecot, kako bi dobile ovacii. Sesti posledovatelen mec so pozitiven rezultat za Pelister, sto ne se slucilo otkako klubot se vrati od vtorata liga.

Reakcii po natprevarot:

Gore Jovanovski
(trener na FK Metalurg)

Lekcija za takanarecenite zvezdi vo mojata ekipa. Fudbalerite na Pelister dokazaaa kako treba da se igra za klupskite boi i vo celost ja nadigraa nasata ekipa. Tesko e da se komentira eden vakov mec vo koj igrase samo edna ekipa. Uste ednas cestitki za izvorednata domasna ekipa.

Dragan Dimitrovski
(kapiten na FK Pelister)

Iskreno go ocekuvav 100 gol, no ne i podarokot od Ckembarite. Vetuvam i vo idnina mnogu golovi i veruvajte vo ovaa mlada ekipa, se uste ne go kazala posledniot zbor. Polesno od predvidenoto stignavme do pobeda i iskreni cestitki do site fudbaleri.

Bravura i previd na Spirkoski

Vo 32 minuta navistina retka situacija na nasite tereni. Iako pomosnikot Risteski pokaza ofsajd od Altiparmakovski, glavniot sudija Spirkoski bese vo podobra polozba i vide deka topkata od eden gostinski fudbaler stigna do bitolcanecot i dozvoli igrata da tece. Altiparmakovski so manir na golem strelec so prefinet lob udar postina prekrasen gol. Edinstveno moze da mu se zameri za neraspoznavanjeto na dresovite na dvete ekipi. Pelister igrase vo belo-zeleni, a Metalurg vo zeleno-beli dresovi. Evidentno poklopuvanje na boite, koe vo Evropa ne bi pominalo.

Dimitrovski vo klubot 100

Vo 67 minuta Dragan Dimitrovski go postina svojot jubileen 100 gol vo prvenstvenite sredbi. Golovi raspredeleni megu Pelister, Pobeda i Tikves. Vo momentot koga padna golot, bitolskite navivaci izvadija transparent “Dragan Dimitrovski 100%” i go odbelezaaa jubilejot nan kapitenot. Pokraj stotkata Dimitrovski ima uste 30 tina golovi vo nacionalniot Kup, Vtorata liga i nacionalnite selekcii. Poveke golovi od nego vo mak-fufbalot imaat Zoran Boskovski i Vanco Micevski.