10. 11. 2010.

Taga, pa radost za zelenite

Tineks Prolet - Pelister 23:20 (11:11)

Vo prviot od dvata zaostanati natprevari na rakometarite na Pelister, katastrofalen nastap i zasluzen poraz na rakometarite na Pelister koi sprotivno od ocekuvanoto “go polozija oruzjeto” kaj direktiniot konkurent Tineks Prolet. Po izadnaceniot pocetok i igrata gol za gol, me~ot dobi na agresivnost i zestina koga po 15 minuta sudiite se odlucija se pocesto da gi isklucuvaat rakometarite.
Kire Mitrevski so tri vrzani gola go odrzuvase rezultatot vo egal, iako postojano minimalno vodea domakinite. Momentot koj go prekrsi pobednikot bese startot na vtoroto poluvreme, koga zelenite mina 5 minuti bez gol na Tineks Prolet otide na 16:12. Od toj moment izbranicite na Petrusevski pocnaa da kalkuliraat i so vremeto i potesko bese da se postigne gol. Nervozniot bitolski tim vo 59 minuta ostana bez Zlatko Dimitrovski, koj dobi direkten crven karton. Vo takva nervozna atmosfera Tineks Prolet go dobi mecot so 23:20, a Dimitrovski zaraboti kazna od dva meca neigranje. Tret poraz na zelenite i prv neocekuvan po onie od Vardar Pro i Metalurg, koi mozea da se predvidat.

Kumanovo - Pelister 28:29 (15:12)

Vo tezok mec kako sto i se ocekuvase rakometarite na Pelister stignaa do pobeda od eden gol razlika nad noviot prvoligas Kumanovo isto kako i vo prvoto kolo vo Bitola. Bez kaznetiot Zlatko Dimitrovski pelisterci se potprea na 8-9 rakometari, koi im preostanaa. Maka macea da se odlepat vo prviot del, bidejki kumanovci igraa motivirano. No bekovite i golmanot Toskovski go odrzuvaa egalot. Vo vtoriot del se skrsi otporot na domasnata ekipa iako do posledniot napad vladeese dramatika okolu pobednikot i finalniot skor. Petrovski so 8, Nedanovski so 6 i Jankulovski so 5 gola bea najefikasni vo pobednickata ekipa. V cetvrtok vo Bitola doaga Tikves Vinarska vizba vo vtoriot od dvata zaostanati natprevari zaradi EHF Kupot.