Asistenti: Zoran Bojaninov i Milos Milosevic (site od Skopje)
Strelci: Ristevski vo 28, Zaharievski vo 42 i Iseni vo 75 minuta

Mar. Jovanovski, Naumovski, Ristov, Miskovski, Simovski, Zaharievski (od 55m. Tasev), Ristevski (od 73m. Mir. Jovanovski), Peev, Belcev, Iseni, Radonjic (od 68m. Urosevic)

Pelister:

Petrovski, Brdarovski, Kitanovski, Dragarski, A.Ristevski, Veljanovski, Petkovski (od 56m. Simonovski), Milenkovski, Talevski (od 64m. Pitoska), B. Ristevski, Maglovski

Igrac na natprevarot: Dimce Ristevski (Teteks)

Serijata od posledovatelni porazi na Pelister prodolzuva. Ako debitirase so remi protiv Metalurg, noviot trener Nedzat Husien i negovite “zeleni” nanizaa pet vrzani porazi i samo cudo moze da go spreci ispaganjeto od ligata. Iluzorno bese da se ocekuva deka vo Tetovo protiv Teteks, koj samo pred tri dena go dobi derbito so Skendija, moze da se osvoi bod ili tri. Sedmoto gostuvanje vo prvenstvoto donese sedmi poraz i toa ubedliv i po petti pat bez postignat gol. Uste po startot mozese da se pretpostavi deka vo Tetovo nema da ima nitu moznost za bodovi. Teteks koj i vo Bitola gi nadigra pelisterci zapocna agresivno i vo prvite 10 minuti imase tri zreli sansi za gol Pelister odolevase se do 28 minuta, koga Ristevski od guzva go otvori rezultatot. Niti primeniot gol ne gi razdvizi bitolcani koi igraa defanzivno i bez moznost da napadnat. Koga veteranot Srdzan Zaharievski vo 42 minuta zgolemi na 2:0 so udar od distanca, prasanjeto na pobednikot bese reseno. Vo vtoriot del se igrase nesto poramnopravno, iako Pelister veke imase golem nedostatok. Vo 75 minuta rezervistot Hiseni od kontranapad gi postavi finalnite 3:0, sto e vtor najubedliv poraz na gostuvanjata ovaa sezona. 11 mesto na tabelata so samo 5 od moznite 36 boda i skoro nepostoecki sansi za ostanuvanje vo elitata. Toa e faktot so koj se soocuva bitolskiot prvoligas. Vo narednoto 13 kolo zelenite igraat vo Bitola protiv Horizont Turnovo, od koj isto taka ubedlivo zagubija vo 3 kolo na stadionot “Kukus“ kraj Strumica.