Reale Ademar Leon - Pelister 34-22 (19-9) konecen rezultat

Sportska sala "Pavillon de deportes" - Leon. Gledaci: 3.000
Sudii: Jan Eric Leandersson i Mikael Lindroos (Finska)
Delegat: Marco Trespidi (Italia)

Reale Ademar Leon:

Alamo, Losert (20 odbrani), Montoro 3, Costa 6, Vega, Candau, Krivochlykov 3, Chernov, Ruesga, Ortigosa, Cutura 4, Aguirrezabalaga 4, Goni 2, Vega 2, Stranovsky 7, Carou 1, Castresana 2.

Sedmerci: 6/5
Isklucuvanja: 8 minuti

Pelister:

Toskoski (5 odbrani), Bozinovski (4 odbrana), Petkovski, Z.Dimitrovski 1, Nedanovski 4, Zarkov 1, Jankulovski 3, V. Dimitrovski 1, Popovski 1, Mitrevski 4, Petrovski 7, Uncevski.

Sedmerci: 5/1

Domasniot trener Jordi Ribera se odluci da go odmara Buntic pred mecevite so Barcelona i Ciudad Real, a gostinskiot trener Zvonko Sundovski ne moze da smeta na povredeniot Kire Atanasovski.

Velicenstvena najava na rakometarite vo stilot na zvezdite od NBA ligata.

19-9 (kraj na 1 poluvreme)

Po brzite dva primeni gola vo samo 90 sekundi, rakometarite na Pelister fatija ritam i od 4 do 14 minuta bea ramnopravni protiv tretoplasiranata ekipa vo Asobal ligata. Nedanovski, Petrovski i Popovski pogoduvaa za tri vrzani nereseni rezultati. No togas se razbrani Losert, koj branese se pred sebe i lansirase kontranapadi, od koi krilata Stranovsky i Krivoschlykov lesno pogoduvaa. Taka so serija 10-1 pobednickot bese resen. Spancite imaat razigrana ekipa, lesno postignuvaat golovi od kontranapad i za Pelister odmorot bese dobredojden. Celta e sega da se ostane koncentriran i da se izvlece sto e mozno pocesen poraz vo vtoriot del.

34-22 (konecen rezultat)

Vtoriot del zapocna so serija na mladiot Goni i motiviraniot portugalec Ricardo da Costa, koj bese glavna figura vo prodolzenieto od sredbata. Prednosta na Ademar Leon porasna do najubedlivi 28-12. Zelenite cesto gresea i ne realiziraa duri 4 sedmerci. Duri vo poslednite 15 minuti vozvratija preku Petrovski i Jankulovski i go napravija porazot nesto popodnosliv. Mnogu pokvalitetnata ekipa na Jordi Ribera prezimuva vo EHF Kupot kako eden od favoritite, a Pelister se nasocuva kon derbito vo prvenstvoto v sreda so Vardar Pro vo Skopje.