Pelister - Tikves Vinarska vizba 27:27 (14:12)

Sportska sala Mladost - Bitola. Gledaci: 700
Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Nikolov (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

Toskoski (6 odbrani), Bozinovski, Gorgievski, Nedanovski 5, Jankulovski 6, Petrovski 2, V. Dimitrovski 2, Popovski 4, Uncevski 2, Ivanovski, Trajkovski, K. Mitrevski 6, Zarkov.

Sedmerci: 6/5
Isklucuvanja: 8 minuti

Tikves V.V.:

Paunov (6 odbrani), Kolev (6 odbrani), Lazov, Pletvarski 1, Sandov, Vezenkovski 4, Grozdanov, Kitev 4, Milosavljevic 2, Velkov, Popov 2, Salevski 5, Pavlovski 9, Jancev, Sokolov, I. Mitrevski

Sedmerci: 5/5

Vo duel na dve izednaceni ekipi Pelister prokocka pobeda protv zilavata i pomlada kavadarecka ekipa, koja imase svoi momenti vo mecot. Vo prviot del se igrase apsolutno izramneto bez evidentni odlepuvawa i so igra gol za gol. Zelenite i bez Zlatko Dimitrovski i Kire Atanasovski imaa svoi momenti i so golovite na nadvoresnite rakometari odrzuvaa gol do dva prednost. Otkako na odmor se otide so dva gola poveke za domasnite rakometari, bitolcani uste desetina minuti go odrzuvaa toj ritam. Potoa podolgata klupa na gostite napravi presvrt. Pavlovski bese nezadrzal, Vezenkovski isto taka pogoduvase protiv bivsiot tim i vo 42 minuta Tikve V.V. povede so 18:20. Od toj moment bese zapaleno zelenoto svetlo kaj bitolcani. Jankulovski i Mitrevski pogodija po dva pati i vo 54 minuta Pelister se vrati vo vodstvo. Na 3 minuti do krajot domasniot kapiten ne realizira sedmerec za +2 i gi osokoli gostite da se vratat vo mecot. Vezenkovski pak ja prevzede odgovornosta i na 25 sekundi do krajot izramni na 27:27. Vo posledniot domasen napad so covek poveke Popovski biese na dve sekundi do krajot, no Paunov odbrani i im donese bod na borbenite kavadarcani.