4. 12. 2009.

Pelister se uste vo crna serija

Tikves Vinarska vizba - Pelister 37:30 (19:13)

Psihilickite i fizickite posledici od porazot so Vardar kako se uste da se prisutni vo taborot na Pelister vo poslednite nedeli od esenskiot del na VIP Super ligata. Imeno, desetkovani pelisterci zagubija vo Kavadarci vo sportskata sala Jasmin od motiviraniot Tikves V.V. Bez kaznetiot Nikolovski, bolnite Atanasovski i Dimitrovski nedovolno oporavenite T.Gorgievski i Toskovski, bitolskite rakometari nikogas ne vlegoa vo natprevarot i ne vospostavija razmnoteza so motiviraniot protivnik.
Kavadarcani bezo se odlepija i vo 10 minuta imaa 6:2. Prednosta so golot na Levov vo 21 minuta porasna na 11:6. Igracot na mecot Pavlovski so svojot 6 gol na poluvreme mu donese komotni +6 na domasnata ekipa. I vo Bitola vo kompleten sostav, izbranicite na Stevce Stefanovski imaa problemi so Tikves V.V. a vtoriot del vo Kavadarci bese samo nemoken obid za priklucok. Najnapred Jankulovski, pa potoa i Vezenkovski uspeaa da go popravat vpecatokot do 24:20. No togas domakinot pak pritisna i gi napravi neinteresni poslednite 15 minuti. Pavlovski so 11 gola najefikasen na sredbata. Vo bitolskiot tabor kapitenot Saso Jankulovski postigna 9, a Igor Ilievski 6 gola. V nedela zelenite mu gostuvaat na MRK Vardar vo uste eden tezok direkten duel za 3 mesto.