Sportska sala Mladost. Gledaci: 500
Sudii: Saso Krkacev i Erik Belimov (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

N.Gorgievski (1 odbrana), Toskovski (8 odbrani), Nikolovski 3, Z.Dimitrovski 3, Zarkov 5, Jankulovski 4, T.Gorgievski 2, Atanasovski 2, V.Dimitrovski 2, Vezenkovski 4, Uncevski 1, Popov 1, Ilievski, Mitrevski

Sedmerci: 1/1
Isklucuvanja: 6 minuti

Zlaten dab:

Mitreski, Dupjacanec (13 odbrani), Stojanoski 1, Laskoski 1, Trenceski, Cvetkoski 1, Cadanoski 4, Sokoloski, Trajkoski, Bozaroski 9, Angeloski 6, Colakov, Petkoski 3.

Sedmerci: 6/4

Definitvno prilepski Zlaten dab ne mu lezi na Pelister. Kako i vo Prilep vo do kraj neizvesen mec, izbranicite na Stevce Stefanovski duri vo poslednite 4 minuti go skrsija otporot na gostite. Mecot zapocna apsolutno izramneto i vo igra gol za gol vo 11 minuta rezultatot glasese 5:5. Golovite na Angeloski i odbranite na Dupjacanec mu dadoa krilja na prilepcani i vo 29 minuta Zlaten dab vodese so 10:14. Na poluvremeto zelenite dobile lekcija vo soblekuvalnata i agresivno vo odbranata brzo fatija priklucok vo vtoriot del. Zarkov od linijata i Zlatko Dimitrovski od kontranapad nosat izramnuvanje (18:18) vo 42 minuta. Od toj moment natprevarot dobi nova dimenzija. Dvete ekipi ja zatvorija odbranata i napadite bea dolgi i nepredvidilivi. Vezenkovski pogodi od nadvoresnata linija vo 50 minuta i Pelister pobegna na 24:22. No Bozaroski od sedum metri i Angeloski preku blokot vrakaat na 25:25. Togas domasnata klupa pobara tajm-aut i ja podgotvi taktikata za zavrsnicata. Tomce Gorgievski i Lazar Popov pogodija vo poslednite dva napadi i bodovite ostanaa vo Bitola. Potesko od predvidenoto i umorno od 4 odigrani meca vo 10 dena, pelisterci napravija golem cekor do tretoto mesto pred prezimuvanjeto.

Reakcii po natprevarot:

Lazar Popov
(RK Pelister)

Tesko igravme protiv prilepcani koi deluvaa pobrzo i motivirano. Sepak najdovme lek vo odbranata vo vtoriot del i go svrtivme rezultatot. Imavme problemi ovaa esen, no zavrsnicata ni dava za pravo da se nadevame deka ke bide uste podobri vo proletnite mecevi.